Views: 44
Fascinuje Vás svět svalů, krve, potu a zápasů na život a na smrt? Pak máte jedinečnou příležitost dozvědět se o něm i věci, které jste doposud netušili. Nahlédněte společně s knihou Gladiátoři – krev a písek do všech tajů těchto nemilosrdných zápasníků a pociťte alespoň na chvíli atmosféru dávno zašlých časů.
Slov nakladatele
Konstantin Nossov nám ve své knize oživuje fenomén gladiátorů, otevírá nám svět římských bojovníků na život a smrt, prostřednictvím jásajícího davu za vysokými zdmi Kolosea, v jehož útrobách vězni tráví své poslední pokojné chvíle. Na základě nejnovějších poznatků mapuje historii mužů, kteří se bili pro pobavení lidu, sleduje vývoj gladiátorského boje, rozebírá jednotlivé typy gladiátorů společně s jejich výzbrojí, způsob jejich života a jejich postavení ve společnosti. I když většina gladiátorů byla otroky, jež bojovali a umírali z rozmaru publika, mnozí z nich dokázali přes vítězství v aréně pozdvihnout své společenské postavení a dosáhnout tak popularity srovnatelné se současnými sportovními hvězdami. Gladiátoři pocházeli z téměř každé společenské vrstvy starověkého Říma, od otroků a vězňů donucených bojovat, přes dobrovolníky, až k příslušníkům vznešené vrstvy, které přitahovala možnost otestovat si v aréně své bojové schopnosti. Kniha přibližuje tyto bojovníky z mnoha úhlů a přináší tím neobvykle komplexní pohled na jejich nebezpečný život, obklopený všudypřítomnou smrtí.
Konstantin Nossov se po většinu své kariéry zabývá výzkumem starověkých a středověkých zbraní, brnění i válečných konfliktů a je autorem řady knih i odborných článků věnujících se právě této problematice. Sám autor pochází z Moskvy, ale procestoval většinu Evropy, severní Afriky, jižní Asie i Dálný východ, kde zkoumal vykopávky a sbíral inspiraci k dalším titulům. Doposavad jedinou jeho knihou přeloženou do češtiny jsou právě Gladiátoři; krev a písek, z anglických překladů můžeme jmenovat třeba: Greek Fortifications of Asia Minor 500–130 BC; Hittite Fortifications c.1650-700 BC nebo Indian Castles 1206–1526. |
Hodnocení redakce
Ačkoli je kniha psaná příjemně čtivou formou, nikterak to neubírá na odbornosti předávaných informací. Čtenář se dozví nejen o historickém vývoji a jednotlivých typech gladiátorů, ale jsou mu představeny i způsoby boje a typy amfiteátrů. Jakousi třešinkou na dortu je pak odhalení typického denního programu gladiátorského představení.
Musím přiznat, že jsem, vzhledem k tématu knihy, měla problém s dočtením některých kapitol – bylo mi úzko a zvedal se mi žaludek, ale s tím je třeba počítat. Gladiátoři se neživili háčkováním ani pečením moučníků, ale pěkně krvavými souboji, tak už to prostě je.
A pokud jste stejně slabé povahy jako já, určitě si alespoň prohlédnete krásné fotografie fresek i mozaik s gladiátorskou tématikou stejně jako kresby pravděpodobné podoby gladiátorské výzbroje.
Kniha určitě poslouží jako skvělý dárek pro vašeho manžela, partnera, otce, tchána či jiného pánského (případně i otrlejšího dámského) příslušníka rodiny.
Ukázka z knihy
Venatio ( štvanice) obvykle začínalo více méně nenásilným představením ukazujícím exotickou faunu a vystupující zvířata. Po této přehlídce následoval lov šelem a souboj zvířat. Venatio vyvrcholilo soubojem mezi venatory a šelmami. Během přestávky na večeři nebo těsně před ní se odehrávalo trhání zločinců na kusy divokými zvířaty.
Gladiátorské souboje zahájila předehra (prolusio), kdy páry gladiátorů (lusoriové) bojovali neškodnými zbraněmi. „Zbraň na hraní“ (arma lusoria) byla pravděpodobně stejného typu jako dřevěné zbraně používané při výcviku.
Předehra diváky natěšila na zajímavější podívané a gladiátorům dala příležitost se rozcvičit. Po předehře následovalo Probatio armorum – zkoušení smrtelných zbraní – zkontrolování pevnosti, ostrosti a dalších vlastností zbraně.
Teprve potom začal vlastní gladiátorský souboj.
Název: Gladiátoři; krev a písek Autor: Konstantin Nossov Nakladatelství: Deus Místo a rok vydání: Praha, 2012 Překlad: Alexandr Jakobe Vydání: první |
>Katka
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
- Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
Tyhle taky napsala:
- Tělo09.09.2024Jak menstruační cyklus ovlivňuj váš výkon při tréninku?
- Komerce18.04.2024Deprese není jenom o antidepresivech: Proč je důležité zabývat se podstatou problému
- Móda03.04.2024Historie parfémů: Od Mezopotámie přes maďarskou královnu a první kolínskou až po Chanel
- Komerce13.02.2024Technické zajištění akcí: Pronájem kvalitní audiovizuální techniky