Ranní kávy

K ranní kávě: Lety – proč ne, ale…

0 Shares

Myslím si, že každý, kdo mě zná, ví, že nejsem člověk, který by zlehčoval cokoli, co je zlo a zvůle totalitních režimů, ať už jakýchkoli, kdekoli a kdykoli. Rovněž tak nejsem ani omylem sympatizantem SPD, protože je to dle mého banda fanatiků v čele s jejich zběsilým lídrem. Výrok pana Roznera pokládám za nešťastný a přinejmenším neuctivý … ale…

 

… ale když se řekne koncentrační tábor, každý člověk si vybaví Osvětim, Mauthausen a další nesmazatelné skvrny na svědomí lidstva, utrpení, pece, plynové komory, cyklon B, Dachau … prostě tábory vyhlazovací.

 

Vidí zubožené chodící mrtvoly v pruhovaných mundůrech bez nároku na cokoli, ale s povinností potupně zemřít.

 

25644NmI.jpg

 

Jenomže to fakt v internačním pracovním táboře v Letech u Písku nebylo.

 

K tomu stačí si něco přečíst.

 

A když už člověk bude v tom čtení, dočte se, že na území naší republiky včetně Moravy a Slezska bylo za druhé světové války v provozu přes dva tisíce gestapáckých táborů a věznic.

 

Na místech, která jsou dnes běžně užívána jak komerčně, hospodářsky, tak i rekreačně a studijně.

 

Více, než dva tisíce míst, kde se děla strašlivá zvěrstva.

 

Desítky a stovky budov srovnaných se zemí, o nichž se jinak, než úst pamětníků pomalu ani nedozvíme, které měly stejný, namnoze šílenější účel.

 

Ale ne všechny už nejsou.

 

Kdo, mimo zasvěcených lidí dnes obecně tuší, co se dělo třeba za zdmi Vyšší odborné školy MO v Moravské Třebové či Kounicových kolejí v Brně?

 

Dnes se tam baví studenti, ale například v jedné z budov byli nelidským způsobem umučeny a utýrány spousty a spousty vězňů právě Nacisty.

 

V Praze je celá řada dnes obytných, komerčních i turistických objektů, které za války kompletně sloužily jako internační, zajatecké tábory či věznice.

 

Přes dva tisíce míst a areálů v naší zemi, které by možná měl stát vyhledat a vykoupit stejně, jako areál firmy Agpi, za kterou zaplatí majitelům bez mála 460 milionů, aby zde mohlo vzniknout pietní místo, ačkoli pomník a vzpomínka obětem tu již je.

 

25643MGU.png

 

Areál firmy navíc, do dnes již tušeného tábora zasahoval jen malým cípem, tedy nestál ani na místě bývalého internačního tábora.

 

Nesnažím se zlehčovat, bídné podmínky tamních vězňů, ani fakt, že odsud dva transporty směřovaly do Osvětimi. (odkud tou dobou ne?)

 

Jenom jsem chtěla, a to beze strachu, že když něco napíšu, budu ihned Nácek, pročež raději zvolím kývání a pohoršování se, neb se to přece sluší, poukázat na to, že to nebyl koncentrák, tak, jak se obecně podsouvá (a srovnávat Osvětim s Lety? Pardon…) protože kupříkladu churaví vězni odsud byli převáženi do civilních nemocnic, (nechci se vypisovat s rozdíly, protože by to vypadalo, že z toho dělám ozdravovnu, ty informace jsou veřejné) což není prostě to, co za tím teď, po celé aféře, tou optikou, jak je nastavena, společnost vidí.

 

25641OWQ.jpg

 

Ale ano…já jsem pro.

 

Ať to stát vykoupí, ať tam je pietní park, možná je dobře, že tam vepři nebudou, ale tenhle skoro až hysterický taneček, kolem tohoto tématu mi přijde nejen křečovitý, jestli chcete účelový, (a účel by neměl tady světit prostředek) ale taky dost nefér.

 

Jak k tomu přijdou ostatní místa a objekty, kde se dnes vesele slaví, pije, rekreuje a kde stojí desítky hospodářských budov s dalšími stovkami vepřů?

 

Jak k tomu přijdou ti, kdo přežili hrůzy Osvětimi, Dachau …??

 

A opravdu tady teďko jde a priori o pietu?

 

CUI BONO?

 

Proč prostě někdo normálně nejde a neřekne, “heleďte, jako nebyl to koncentrák, tedy nebyl to vyhlazovací tábor, ale ready to tam taky nebylo, a už vůbec není pěkný, že jsou vedle toho prasata. Tak to prostě koupíme, uděláme z toho důstojné místo, protože tak je to správně a šmitec”.

 

Proč tohle divadlo?

Akorát se to tím degraduje.

 

Jednoduše císař je nahý, nebudu hulákat, že má šaty, když je nemá. Ale to přece rozhodně neznamená, že to tím pádem přestal být císař.

 

Mám pocit, že aby byl dnes člověk vůbec politicky potentní, musí sebou neustále mlátit z extrému do extrému, musí se ráchat v politických incestech, ráchat se v chlastu, lhát, nadávat, podávat žaloby, řvát jako vůl, být sprostý a celkově se musí chovat jako co největší blb, jinak ho vyloučí nebo nezvolí.Are you crazy

 

No snad se to majitelům Agpi alespoň vyplatí a bude klid. 

 

Míša K


Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.

Foto: Český rozhlas web

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
0
Would love your thoughts, please comment.x