Detail příspěvku: Zlato, kadidlo a myrha – proč dostal Ježíšek právě tohle?

Zlato, kadidlo a myrha – proč dostal Ježíšek právě tohle?

autor: | Led 9, 2012 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Návštěvy: 3099

Když jsem tvořila článek o Třech králích, napadlo mě, že mnoho lidí možná hloubá nad tím, cože to bylo vlastně za ty tři zázraky, které Ježíšek dostal. Jak to, že se termíny, Zlato, kadidlo a myrha dochovaly až do 21. století a stále se cení? Kolik lidí vlastně ví, co to je Myrha, nebo z čeho se dělá Kadidlo a proč? Snad vás článkem zaujmu…

O zázračné moci zlata jako kovu, se asi nemusím zmiňovat, všichni víme, kolik l osudů má na svědomí. Ovšem, účel, který mělo možná původně pro Krista, nebo vůbec pro lidi v tu dobu, může být i jinde.

Tak tedy napřed zlato a trochu jiným pohledem.

 

Je to lék a ne ledajaký.

 

3375NGZ.jpg

Zlato

Vedle jeho nesporné ceny a stále pevného platidla, je zlato respektive jeho soli také cenným léčebným prostředkem. Hlavně na klouby. Tak třeba injekční preparáty aurotiomalát a aurotioglukóza, které obsahují 50 % prvkového zlata, a také auranofin, který může být podáván i ústy. Tyto preparáty se mimo jiných tkání vážou v kloubech, kde umí zmírnit zánět, při čemž přesný mechanizmus působení není znám. Tady se můžeme klidně zabývat otázkou, zdali léčivé účinky zlata znali také naši dávní předkové. Mimochodem, zlato si léčebný prostředek cenili už Egypťané, takže odpověď je spíše ANO. A pokud ano, jistě také věděli, že přemíra tohoto kovu, nebo jeho solí v těle, působí naopak jako jed.

 

Kadidlo

Další z darů a další nesporně velice léčivý produkt přírody.

 

3378NTJ.jpg

Je to vlastně pryskyřice z kadidlovníku, který se jemnuje Boswellia sacra. Existuje ale několik druhů kadidla somálské, jemenské, ománské a další.

 

3380YWE.jpg

Kromě pryskyřice Bosvellia, je směsí ještě jiných pryskyřic, také myrhy, semínek, kořenů i usušených květů. Po jeho pálení na rozžhaveném dřevěném uhlí vzniká kouř. Účinek kadidla obřadech je dobrý nejen k navození slavnostní atmosféry, ale hlavně podporuje vnímání. To ovšem rozhodně není všechno.  Záhy bude patrné, proč asi mezi dary pro tak důležitého člověka kadidlo bylo. Kadidlo je totiž také účinná dezinfekce vzduchu při epidemiích. Během epidemií moru byly například kadidlem vykuřovány domy. A zabíjení baktérií dýmy a parami bylo vědecky ověřeno. Některé bakterie umí zabít dokonce i dým z hořícího papíru, tabáku nebo trávy. A dým z jednoho kilogramu smůly Boswellia sacra  umí vydezinfikovat 3 000 krychlových metrů vzduchu za 30 minut! Je tedy jasné, že i druhý dar měl pro dárce i obdarovaného velký význam.

 

Myrha

 

3377Yzg.jpg

Jde o pryskyřici z myrhovníku (Commiphora myrrha).

Je to vlastně ztuhlá vonná klovatina z keře myrhovníku rostoucího v Asii, Arábii a Přední Indii.

 

3379ZTd.jpg

Myrhy je spousta druhů a používá i dnes ve farmacii a parfumerii. Tinktura z některých druhý se ale také používá i dnes pro její protibolestivé účinky. Na jednom obraze je Máří Magdalena namalována s nádobou myrhy. V Evangeliu podle Marka se píše, že víno s myrhou dostal Ježíš před ukřižováním. Ale už Egypťané používali myrhu k balzamování a pro staré Židy byla rituálním olejem. Hippokrates ji doporučuje na opary a staří Řekové zase na infekce oka a úst. Ježíš Kristus vlastně přišel do styku s myrhou přinejmenším dvakrát. Hned po narození a také před smrtí.

 

A to jsou ony tři dary, o kterých jsme toho možná málo věděli. Možná se teď budete na doporučení vykouřit dům v momentě, když se v něm přestanete cítit dobře, trochu jinak.

 

Pokud byste chtěli, lze kadidlo sehnat v čarodějníckých obchodech, některých obchodech s esoterikou, holt se musíte pídit. Nedoporučuji loupit v kostele.Laughing

 

Vykouřit dům, pro očistu lze také s úspěchem pálením směsi listů šalvěje, borového jehličí a santalového dřeva.

 

Michaela


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Dorota nebo také Dorotea je řeckého původu. Maminkou je tomuto starému jménu slovo „Doróthea“, i „Theodéra“, což znamená „dar z nebes“. V ČR je v tuto chvíli 1201 nositelek tohoto zajímavého jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 156
  • 479
  • 49 330
  • 387 405
  • 2 381 025
  • 3 789
  • 28
  • 1 834
1 Shares
Share1
Tweet