Views: 32
Taky jste hráli kuličky? Vzpomínám, jak jsem měla pár „skleněnek“ a také „duhovky“. Byl to majetek. Nejvíc jsem si cenila takových velikých, černých a jedné veliké zelené. (S oblibou jsem ji cucala a babička mě za to důsledně fackovala).
Možná vás ale trochu překvapí, že cvrnkání do kuliček je hra stará více, než tři a půl tisíce let, a že ďůlek patou uměli vykroužit v hlíně už egyptští faraoni.
Podle starých rukopisů, které byly nalezeny v Egyptě, a po té v roce 1922 ukradeny, ale po té zase nalezeny v Káhiře, hrával malý Tutanchamon kuličky spolu s jinými egyptskými chlapci, patrně úplně stejně, jako my.
Je zachycen i na několika jiných obrázcích tehdejších kreslířů, kteří zachycovali a popisovali život malého Tutanchamona.
Dodejme, že s pytlíkem kuliček se vládce Egypta proháněl po horkém písku v letech 1341 -1323 před Kristem.
O jeho smrti, se dodnes vedou spory.
Vědci se stále nemohou shodnout, jestli fraktura jeho lebky byla způsobena rukou vraha, nebo nešťastnou náhodou.
Každopádně je Faraon Tutanchamon nejznámější panovník z celé egyptské historie. Zasloužil se o to pan Howard Carter, když v roce 1922 objevil jeho nevyloupenou hrobku.
Jeho mumii pak našel až o tři roky později.
Informace o stáří oblíbené dětské hry mě přivedla na myšlenku, zacílit trochu pozornost i na společenské hry a jejich původ. A je to zajímavé.
Brzy vyjde na toto téma článek.
Například mě zaujalo, že „Člověče nezlob se“ k nám doputovalo od starých Germánů, název je prakticky původní a je to už překvapivě dlouho…
Míša K.
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.