Možná o tom i víte, ale stejně si pokládám pomalu za povinnost, povyprávět vám o rostlince, která mi teď nesmírně pomohla. Trochu nepoetický název této zdatné lékařky je Echinacea. Ano, ta, která vám brzy možná vykvete u plotu. Pak máte na zahradě lékaře z říše fauny, jehož síla je pořád ještě v mnoha oborech zkoumána. To, co už ale teď víme, je velmi příjemné…
Zase Indiáni!
Ano, když se ohlédneme za dlouhou cestou této roztomilé květinky, připomínající velkou načervenalou sedmikrásku, do Evropy a k nám, zase jsme u Indiánů.
Co všechno už nám dali a k čemu všemu nás dovedli, že?
Ano, i ke kouření
Ale pozitiva stejně pořád převažují.
Byli to totiž znovu Indiáni, kteří svou znalostí a provázaností s přírodou dovedli v 19. století Evropany k třapatce, kterou my vlastně objevujeme, zatímco oni její schopnosti využívali před mnoha stovkami let.
Prima je, že třapatka, neboli echinacea ze svých skvělých léčebných vlastností nic neztratila ani přesunem do Evropy a na mnoho jiných kontinentů.
Celé generace léčitelů, šamanů a bylinkářů již dříve věděly, jak umí echinacea přímo zázračně nastartovat třeba takový imunitní systém.
A nejen to.
Indiáni ji používali k hojení ran a dokonce i jako první pomoc při hadím uštknutí.
My dnes sice jásáme nad objevením objeveného, jako ostatně v mnoha jiných oborech, ale zase- „lépe pozdě, nežli později“, jak by řekl klasik.
A tak jsme „přišli“ na to, že tahle usměvavá kytička mimo jiné výrazně snižuje náchylnost k nemocem z nachlazení, přímo mobilizuje imunitní systém, pomáhá v boji proti aftům, likviduje infekce dýchacích a močových cest, zamezuje opakovaným zánětům středního ucha i že urychluje hojení povrchových ran a kožních zánětů.
V posledních letech je dokonce jedním z nejčastěji používaných léčiv na světě!
Echinacea je vlastně přírodní antibiotikum, které ničí bakterie i viry v organismu.
Její přínos spočívá v tom, že stimuluje buňky a bílé krvinky.
V buňkách podporuje tvorbu přirozené protivirové substance zvané interferon.
Rovněž normalizuje imunitní odpověď organismu, při autoimunních stavech, což jsou například ekzémy, na které je echinacea vyzkoušeným lékem.
A skvělá je i v případě chřipky, jak jako prevence, tak při prvních příznacích i v průběhu.
Velmi efektivně pomáhá při zduření sliznic, horečce a bolestech hlavy, které doprovázejí nachlazení. Příznaky pak bývají méně výrazné a rychleji mizí.
Obrovsky se osvědčila při zánětech dásní.
Poradí si při streptokokových a stafylokokových infekcích, u herpetických infekcí, jako je pásový opar nebo herpes simplex, nebo při zánětech průdušek a vedlejších či dutin.
Z posledních výsledků výzkumů vyšla echinacea velmi dobře i v případě roztroušené sklerózy, únavovém syndromu i AIDS!!
Blahodárně zapůsobila také u pacientů s porušenou imunitou po chemoterapiích a ozařování.
Šťáva z tohohle daru přírody podporuje hojení všech druhů nežitů, abscesů, ekzémů, popálenin a proleženin.
Při léčení bolestí a zánětů v krku lze tinkturu naředit a použít jako kloktadlo.
Největší pozornost se jí teď věnuje v souvislosti s rakovinou.
Například u rakoviny tlustého střeva to byla právě echinacea, která nemocným prodloužila život.
Stále nevíme přesně, které látky jsou v této květince přímo odpovědné za výrazné zlepšení kondice nemocných a to v případě snad všech chorob.
Od obyčejného nachlazení, přes vleklé zánětlivé a virové problémy, bakteriální infekce, oslabenou nervovou soustavu až právě po takové průšvihy jako rakovina, roztroušená skleróza, nebo AIDS.
Je toho hodně.
Ale já mám i vlastní zkušenost:
Určitě ne náhodou, byla u mě na návštěvě v době, když jsem zrovna dobírala ona svá třetí antibiotika v životě, jedna z vás.
Já jí prásknu, je to Mirabelka.
Stěžovala jsem si jí, že se blbě cítím, že se mi to asi přestěhovalo do krku, protože mě v něm bolí, a bolí mě i v puse a vůbec je mi celkově nedobře natolik, že jsem si nechala napsat „laborku“, protože se domnívám, že mám v těle moribundus a to vleklý a asi smrtelný.
Byla jsem, z toho fakt otrávená, protože to trvalo dlouho a navíc, nebývám nemocná, takže jsem se cítila jako hotový lazar.
Budu vám Mirabelku citovat: „Hele, to si nech laborku udělat, to je jasný, ale já třeba do sebe tlačím echinaceu a jsem úplně ready a to jsem, jak víš, rozhodně nebyla. Od tý doby co si jí kapu, tak jsem čilouš, až mě to překvapuje. Fakt to zkus je bezvadná!”
I znásilnila jsem Mirabelku, aby mě ještě ten večer odvezla do pohotovostní lékárny. (Ono taky bylo půl deváté večer). A tam jsem si „věc“ koupila přímo jako originál.
ZDE
Dvacet pět kapek třikrát denně do špetky vody. A ani to není tak hnusný, jako jiné kapky.
BĚHEM TŘÍ DNŮ!! mě nebolí ani v krku, ani v puse, je mi dobře, jsem čilá, líp spím, cítím se v pohodě, líp se mi dýchá, spravil se mi cyklus…PŘÍSAHÁM, AŤ SE PROPADNU DO ZÁPADNÍHO NĚMECKA, JESTLI KECÁM….
Pokud to chcete zkusit, což osobně vřele doporučuji, tak ji můžete buďto koupit v lékárně, nebo si lze pomoci svépomocí.
To mimochodem hodlám udělat, už sháním semínka, že jí zasadím.
Tady je návod, který jsem našla:
“Nejlepším vyluhovadlem pro nať i kořen jsou různé koncentrace lihu, např. 60% ethanolický výtažek E. angustifolia z kořenů nebo 30 – 60% extrakt z nati či květů. Čerstvá šťáva z nati se připravuje lisováním za studena a následně se stabilizuje alkoholem”.
Pomalu každý ji má na zahradě, málokdo jí řeší, a přitom si pěstuje pomalu všelék!
Michaela Kudláčková
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:

-
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.