Zdá se vám, že výchova dětí nefunguje? A víte, proč odmítají pomáhat rodičům?

autor: | Zář 11, 2020 | Komerce, Rodina a Drobotina | 0 komentářů

Views: 249

Výchova dětí může na první pohled vypadat jako hračka. Ale každý, kdo má potomka nebo s dětmi pracuje, dobře ví, jak je tento úkol náročný. I hodné děti totiž umí pořádně zlobit, navíc v průběhu dětství a dospívání procházejí obvykle hned několika obdobími vzdoru. A nejedná se jen o všemi rodiči obávanou pubertu; více či méně náročné bývají i další etapy. Obvykle přicházejí ve chvíli, kdy u dítěte došlo k výraznějšímu posunu ve vývoji.

A zatímco se radujete, že je vaše dcera či syn konečně o něco rozumnější, zničehonic narazíte na nečekané a nevítané reakce na dosud zcela kladně přijímané jednání.

Výchova dětí může výrazně ovlivnit jejich životní dráhu

Děti jsou naše budoucnost, proto se jim snažíme vytvořit co nejlepší podmínky. To se týká jak materiálního zázemí, tak i celkového duševního a fyzického rozvoje. Chceme, aby dobře obstály ve společnosti, dosáhly vyhovujícího vzdělání a poté se zvládly co nejsnáze postavit na vlastní nohy. 

A právě správně pojatá výchova dětí jim dává ty nejlepší předpoklady k tomu, aby obstály v nejrůznějších životních zkouškách, nedostávaly se do zbytečných konfliktů v mezilidských vztazích a dokázaly založit fungující a spokojenou vlastní rodinu.

Dítě, které je vystavováno zbytečnému tlaku a opakovaně zaznamenává ze strany blízkých dospělých neférové, případně dokonce kruté jednání, se nezřídka stane frustrovaným dospělým. Nezvládnutá výchova dětí může mít za následek úzkostné stavy, deprese, nejrůznější poruchy chování, alkoholismus, užívání drog a další psychické i sociální poruchy.

A tyto problémy se mohou objevovat dlouhou řadu let, dokonce i po celý život.

Proc deti nepomahaji nahled 1 970x647 1

Proč výchova někdy nefunguje a proč děti nepomáhají?

Začalo vám dítě z ničeho nic odmlouvat, vzteká se a odmítá plnit úkoly, které mu zadáváte, přestože se jim doposud věnovalo s radostí? Pak zjevně nastal okamžik, kdy je třeba změnit přístup. Osvědčené metody prostě přestaly fungovat a je úplně jedno, zda se s problémy potýkáte v roli matky, babičky, učitelky nebo při hlídání dítěte v době, kdy se jeho rodiče věnují jiným povinnostem. To samé samozřejmě platí i pro otce a další muže, kteří jsou zapojeni do výchovy dítěte. Když dítě odmítá pomáhat, začne být drzé, případně dokonce propadá vzteku, v žádném případě to neberte osobně. Hádky a nekontrolované reakce z vaší strany rozhodné nepomohou.

Koneckonců když k sobě budete opravdu upřímná, zjistíte, že sama někdy neplníte prosby a žádosti dítěte.

Míváte k tomu pravděpodobně dobré důvody, které ovšem dítě nechápe. A funguje to i obráceně. Bariéra vzájemného neporozumění pak mezi vámi vytváří bariéru, kterou je žádoucí co nejdříve odstranit. Jestli se vám uvnitř ozývá hlásek, který říká: „Neumím vychovat dítě,“ začněte analyzovat příčiny nežádoucích situací. A přistupujte k problému s klidem a rozvahou.

Jednou z častých příčin neposlušnosti je vaše nedůvěra v schopnosti dítěte

Slýcháte od dítěte námitky ve chvíli, kdy mu při práci udělujete dobře míněné rady? Zkuste mu dopřát více prostoru a nechte ho, aby si samo našlo svou cestu. Možná se vám zdá, že jsou vaše připomínky zcela konstruktivní. A pravděpodobně máte pravdu. Holý fakt ale je, že děti potřebují ponechat dostatek prostoru k objevování. Mají-li ho, může se i z relativně nudného a rutinního úkolu stát skvělé dobrodružství. A po jeho úspěšném dokončení se dostavuje sladká odměna v podobě pocitu vítězství. Samozřejmě je zcela na místě, když navrhnete postup, dítě správně nasměrujete a vytvoříte určitý rámec, v jehož mezích má danou práci provést.

DSC 0113

Ale nestůjte nad ním, nesypejte ze sebe připomínky jednu za druhou. A hlavně nekritizujte. Uvidíte, že dítě zvládne vynést odpadky, umýt nádobí, vyluxovat či složit prádlo i bez nepřetržitého přísného dohledu. Napoprvé to asi nebude zcela perfektní, ale chválu a poděkování si určitě zaslouží. Navíc se v něm probudí odvaha pouštět se do dalších věcí. A drobné nedostatky se s vaší pomocí postupem času doladí.

Ovšem za předpokladu, že své připomínky budete předkládat citlivě.

03 1024x341 1

Jak řešit další situace, které s sebou nese výchova dětí?

Narážíte na další věci, které rozhodně nejsou optimální, a nevíte, co si počít? Nemusíte hned navštívit psychologa, inspiraci najdete i na internetu. Pročtěte si články na téma jak vychovávat dítě a získané poznatky aplikujte v praxi. Uvidíte, že se vaše vztahy brzy zlepší.

Zpracovala: Placla

Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v RYBÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Kristýna pochází z řečtiny a u nás známe několik obdob tohoto hezkého jména. Kristina, Kristína apod. Základ je ale stejný pro všechny, a tím je řecké slovo „christianos“, což v překladu znamená „Křesťan“. Kristýna je tedy „Křesťanka“ a v ČR jich máme 43231. (Všechno nejlepší, Toro! Redakce)

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 17
  • 315
  • 13 293
  • 332 862
  • 2 491 515
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet