Vlastimil Hela: Návrat žítkovských bohyní

autor: | Srp 17, 2021 | Společnost | 0 komentářů

Views: 165

Vlastimil Hela zná téma žítkovských bohyní jako nikdo jiný. A dokáže o něm fascinujícím způsobem mluvit i psát. Pro úplnost je dobré vědět, že Návrat žítkovských bohyní je jeho druhá kniha. První bylo Tajemství bohyní na Žítkové a jen těžko lze říci, která z obou knih je lepší.

Jsou obě dokonalé a kdo miluje bádání ve starých spisech, kronikách, kdo rád zajde za pamětníky a nad minulostí se zamýšlí, byť stále okouzlen jejím čarem, ten ocení obě tyto knihy. V té druhé, novější, snad jen v mé paměti více zůstane osobní setkání s ženou, šeptuchou, Annou Bondaruk, kterou také vidíte na titulní straně knihy. Možná se z jistého porovnání v druhé knize autor noří ještě o něco hlouběji do sebe a do celého tématu.

Možná to ale byl jen můj dojem, protože upřímně, obě knihy by zasloužily složit v jednu velkoformátovou s fotografiemi proloženou ještě víc než to nyní je.

Je to velkolepé téma.

IMG 20210812 151000r

Často jsem si přála, aby byly u nás oblasti, kde se zastaví čas a zůstane…. Tajemství šeptuch, bohyní a žen, které tvoří součást (ne)zapomenutého času.

 

Je těžké si něco takového nepřát, přičemž část toho přání tvoří také neopakovatelná atmosféra knihy. Autor vás provede krajem nejen slovem, ale i obrazem, nahlížením do kronik nebo přináší i slova svědků. S každou další stránkou nasáváte tu jedinečnou atmosféru kraje. Někdy vzbuzuje více otázek než odpovědí – a jen těžko rozlišit, co je víc vzrušující. Otázky, nebo odpovědi?

Vlastní autorovo pátrání je pak třešničkou na dortu, vlastní setkání se šeptuchou… a kdo v ně nevěří, v tuto chvíli uvěří. A znovu ponoření se do touhy, aby tento kraj ještě dlouho zůstal pod ochranou předků. S koncem žítkovských bohyní a jim podobným přicházíme o obrovský kus mýtické i mystické historie.

Snad takové knihy jako je tato, uchrání cennou atmosféru alespoň na stránkách papírových.

IMG 20210812 150954r

Šeptuchy se objevují, podobně jako bohyně, v chudých oblastech kdesi na pokraji civilizace jako esence náročného způsobu života. Dodnes jsou v těchto krajích alespoň oblasti zachované přírody a nepřelidněnosti. Náročný život našich předků nemohl být jiný, musel obsahovat prvky magie. Pověry, zaříkávání a bylinky. Jiná pomoc v náročných životních situacích ani nebyla k dispozici… Těmto ženám se také říká šamanky střední Evropy.

… Bohyně, šeptuchy nebo vorožyly byly prosté, zároveň však neobyčejné ženy. Dost možná jejich neobyčejnost má své kořeny v prostředí, zejména v čisté přírodě, které se neustále dotýkaly, vždyť krajina kolem polské Rutky, poloninských osad i Žítkové má jedno společné. Vyvěrají z ní stále prapůvodní síly, které lidská činnost dosud nestihla uhranout. Biblické „fíkovníky z Betanie“ jsou v ní pořád ještě zelené…

IMG 20210812 151206r

… Najdeme v sobě odvahu k posvátné úctě, jakou mívali lidé při návštěvě chrámu, ať už jím byl kamenný kruh v přírodě, gotická katedrála v Chartes nebo dřevěný kostelík v horské vesničce na Poloninách?

Ráda souhlasím s tím, že mystérium bohyní se vytratilo pouze zdánlivě. Duch místa zůstává. A prý hledači, kteří si sem přicházejí odpočinout od ruchu lidstva, nacházejí to, co tu bývalo. Odkrývají prožitky, lidská mystéria a prožívání sebe samých.

Ale putování historií je zpracováno precizně, jímavě a tak silně, že knihu jen tak neodložíte. A až ji odložíte, za čas si na ni vzpomenete a zase se začtete.

IMG 20210812 151104r

O autorovi: Vlastimil Hela (1956) pochází z Bojkovic poblíž Moravských Kopanic, kde se na Žítkové narodil jeho pradědeček. Příběhy z moravsko-slovenského pomezí i tamní bohyně ho přitahovaly od mládí a jeho prvními nesmělými literárními díly byly povídky o kopaničářích. Je autorem řady regionálních historických monografií a také publikací Tajemství bohyní na Žítkové, Ty jsi moje vstupenka do nirvány, umírali i za naši svobodu, Nezapomínáme a Hey Joe! Působí jako mentální kouč a lektor, vede semináře o leadershipu, zvládání času a stresu a komunikaci se zákazníky. Využívá při tom nových poznatků z psychologie, výzkumů lidského mozku a dlouholetých osobních zkušeností. Publikuje v časopise Regenerace a je hlavním koordinátorem Keltského telegrafu.

https://www.eminent.cz/kniha/654_navrat-zitkovskych-bohyni

Renata Petříčková

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v RYBÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Původ jména Jakub najdeme v hebrejštině. Jeho dědečkem je prastaré jméno Jahagóbh (Jákob), které v překladu znamená „ten, kdo se drží za patu“, což je ve smyslu „druhorozený“. Stejně dopadl i biblický Jákob, který se při porodu „držel za patu“ svého bratra Ezaua. V ČR je 86231 Jakubů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 84
  • 297
  • 13 236
  • 332 619
  • 2 491 879
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet