Úhrada vakcíny proti meningokokokům skupiny B zafungovala. Během roku výrazně stoupla proočkovanost nejohroženějších dětí

autor: | Dub 24, 2021 | Ranní kávy, Rodina a Drobotina | 0 komentářů

Views: 46

Zhruba 2,5krát se za poslední rok zvýšila proočkovanost nejmenších dětí proti onemocněním způsobenými meningokoky skupiny B. Za nárůstem zájmu stojí mimo jiné i plná úhrada vakcíny, která platí při zahájení očkování do konce 6. měsíce věku dítěte. Podle odhadu lékařů by se letos díky tomu mohla proočkovanost kojenců dostat téměř k 70 procentům.

Výrazné zvýšení zájmu o očkování potvrzují data poskytnutá pediatry. Zatímco ještě v roce 2019 naočkoval dětský lékař proti invazivním meningokokovým onemocněním (IMO) skupiny B v průměru jen 19 dětí ročně, loni se tato hodnota vyšplhala na 54 naočkovaných kojenců.1 Naočkováno tedy bylo 2,5krát více dětí než v roce předešlém. Nejvyšší nárůst zájmu pediatři evidují právě u dětí ve věkové kategorii  2-6 měsíců (nárůst o 58 %), kterým vakcínu plně hradí zdravotní pojišťovny. Věk dětí očkovaných proti meningokokům skupiny B se díky tomu výrazně posunul právě do nejohroženější kategorie.

Do plné úhrady vstoupila vakcína Bexsero proti meningokokům skupiny B po novele zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, 1. května loňského roku. Česká republika se tehdy stala teprve sedmou zemí na světě, která začala tento typ očkování nejohroženější skupině dětí plně hradit. První výročí úhrady tohoto očkování navazuje na další významné datum, kterým je Světový den menigitidy připadající na 24.duben.

ilustrační foto 4

 Světový den meningitidy

Světový den meningitidy si letos připomínáme už po čtrnácté. Poprvé byl mezinárodní Konfederací organi-zací pro meningitidu vyhlášen v roce 2008 a dnes je 24. duben významným dnem zdravotní osvěty a prevence v desítkách zemí světa. Cílem Světového dne meningitidy je šířit povědomí o závažném onemocnění a podpořit význam očkování. Světový den meningitidy termínově spadá do Světového týdne očkování pod záštitou Světové zdravotnické organizace. Ten se koná každoročně v dubnu s cílem zvýšit obecné povědomí o významu očkování pro zdraví a životní pohodu celé populace.

Letos by mohlo být naočkováno až 70 procent kojenců

Je důležité, že hlavním motivem očkování je vedle finanční dostupnosti také obava ze závažného onemocnění, které je známé svým velmi rychlým průběhem a v některých případech může k úmrtí nemocného dojít již během 24-48 hodin. Podle dosavadního zájmu a zvyšující se informovanosti pediatři usuzují, že letos vakcínu aplikují zhruba 67 % všech dětí ve věku 2-6 měsíců.

Tento zvyšující se zájem o očkování je velmi žádoucí, protože meningokoková onemocnění skupiny B podle statistik Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Státního zdravotního ústavu nejčastěji ohrožují právě nejmladší děti. Invazivní meningokokové onemocnění není časté, ale o to více je zrádné a závažné a i přes vyspělost zdravotní péče se smrtnost na toto onemocněni pohybuje kolem 10 %.

Vakcína Bexsero je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Reference:

 1., 4., 5. IQVIA, Výsledky marketingového průzkumu pro společnost GSK, realizováno v lednu a únoru 2021 na vzorku 98 lékařů. 

  1. Confederation of Meningitis Organisations, https://www.comomeningitis.org/
  2. IQVIA, Výsledky marketingového průzkumu pro společnost GSK, realizováno v lednu a únoru 2021 na vzorku 201 matek s dětmi ve věku od 2 do 6 měsíců.
ZDENĚK VESECKÝ

Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v RYBÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Kristýna pochází z řečtiny a u nás známe několik obdob tohoto hezkého jména. Kristina, Kristína apod. Základ je ale stejný pro všechny, a tím je řecké slovo „christianos“, což v překladu znamená „Křesťan“. Kristýna je tedy „Křesťanka“ a v ČR jich máme 43231. (Všechno nejlepší, Toro! Redakce)

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 16
  • 315
  • 13 292
  • 332 861
  • 2 491 514
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet