Tělo

Spánková paralýza: Ochromí vás v noci mozek nebo duch?

0 Shares

Naštěstí se mi to nikdy nestalo tak doslova, jak to mnoho lidí líčí, ale dost dobře si umím představit, jak hrozné to musí být. Když se člověk probudí a ví, uvědomuje si, že nespí, a přitom se nemůže ani pohnout, to musí být vážně lahůdka. Zrovna tenhle stav se objevuje naší Pavlíně. Má dny, kdy se bojí jít spát…

8627NTl.jpg

 

Než jsem vůbec dohledala, o co by mohlo jít, byla jsem stejně jako ona přesvědčena, že se s ní děje něco divného, co nelze racionálně vysvětlit.

 

Popisuje, jak se probudí, ví kolik je hodin, vidí Míšu vedle sebe spát, ale nemůže mluvit a nemůže se hýbat, přestože by chtěla vstát.

 

Popisuje hrůzu a strach, který člověka v té chvíli zachvátí.

Dokonce viděla nad sebou jakousi černou díru ve stropě, která se točila, jako kdyby to byl vír.

Měla dojem, že jí ten vír vcucává.

 

Když mi to prvně vyprávěla, myslela jsem okamžitě na všechno možné.

Na mozek, halucinace, nádor na mozku, až po mimozemšťany, kletby, kouzla…všechno.

 

Pak jsem se postupně setkávala s lidmi, kteří líčili totéž.

Dokonce i se stejnými pocity hrůzy, černých stínů vedle lůžka, reálného dojmu, že na ně cosi sahá, že se je cosi snaží dusit a podobně.

 

To už nebyl jeden případ, ale mnoho, snad deset.

 

Osobně s tímhle naštěstí nemám zkušenost.

Znám pocity, když mám dojem, že jsem se probudila a nemohu dýchat, nemohu promluvit…to ano. To je noční můra jako vyšitá a nic příjemného to není, protože po probuzení je člověk přesvědčený, že se to doopravdy stalo, že se skutečně dusil.

 

Jednou jsem kvůli tomu v noci jela dokonce na pohotovost, kde mi sestřička velmi mile a hodně citlivě vysvětlila, co je to noční můra.

Už mě to tak neděsí.

 

Tohle bylo ale u Pavly něco jiného.

„Pájo, napřed zkusíme všechno, co by mohlo být racionální, protože v tom nejsi sama. Vyprávělo mi to už hodně lidí a tak myslím, že to je něco, co má jméno“, řekla jsem jí minulý týden, když se jí to zase stalo.

 

Byla očividně ráda, že se to stává i jiným.

To chápu, protože to člověka uklidní, když ví, že v tom není jediný.

 

„Vrhneme se na internet a budeme hledat“

 

„A co mám, mami asi hledat? Co tam mám zadat? Že v noci ochrnu a nad sebou mám černej mrak, co se točí a chce mě nasát? Hodí mě to na stránky Bohnic“, pravila.

 

Popravdě jsem také nevěděla, co do vyhledavače dát za heslo, slova, větu.

 

Ono ale, když člověk chce…

Neuvěřitelné množství odkazů a nejrůznější diskuze, kde lidé popisují s drobnými obměnami to samé a také bezpočet zážitků.

 

Ani to nebyl takový probém.

 

Objevily jsme také název:

 

8628YmJ.jpeg

 

SPÁNKOVÁ PARALÝZA

 

…“obvykle vzniká při usínání nebo naopak při probouzení. Osoba nemůže hýbat žádnou částí těla a při tom si je vědoma okolního prostředí.

 

Fyziologicky je spánková paralýza spojena s paralýzou, ke které dochází během fází spánku, v nichž máme živé sny (fáze REM). Během nich mozek funguje, ale tělo by mělo „spát“ a nehýbat se.

 

Spánková paralýza vlastně slouží k tomu, aby se naše pohyby ve snu nepřenášely na fyzické tělo, abychom si během spánku neublížili. Potud je vše v pořádku. 

 

Ovšem u lidí, kteří trpí spánkovou paralýzou, se vědomí probudí, ale tělo zůstává komplexně paralyzované. V tento okamžik už například nemůžete hýbat končetinami, a pokud tak činíte, je to jen iluze.

Můžete vlastně jen dýchat.

 

Spánkovou paralýzu provázejí obvykle sluchové halucinace – osoba může slyšet jakési hučení či pískání. To jsou zvuky tělesných funkcí, které postižený v tomto stavu vnímá velmi zřetelně, v další fázi může „slyšet“ i hlasy nebo křik.

 

Někteří mají i zrakové halucinace, vídají osoby, duchy, mají pocit, že s nimi komunikují, nebo že se vzbudili a sami se pohybují po místnosti, která je do všech detailů reálná jako ta, ve které právě leží.

 

Stav, kdy je tělo takto zcela ochromeno, může trvat pár vteřin, ale i několik hodin!

 

Soudí se, že příčinou může být nepravidelný spánek, spaní v průběhu dne, nebo vyšší stresová zátěž.

 

Přesné příčiny spánkové paralýzy jsou stále předmětem zkoumání mnoha vědeckých týmů po celém světě.

 

Jde totiž o velmi nepříjemný prožitek a někdy je dobře problém konzultovat s odborníkem, který vysvětlí postiženému, že nejde o stav smrti a podobně.

 

Některým postačí přečíst pár diskuzí a promluvit si alespoň virtuálně s těmi, kteří mají stejnou zkušenost“ píše se na odborných webech.

 

8626NWU.png

 

A tak mě napadlo, nejen kvůli naší Páje, ale i kvůli jiným, kteří už něco takového prožili, vyhledat nějaký odborný popis a také na Popelkách tuhle evidentně velmi nepříjemnou věc probrat.

 

Kdo ví, třeba článek a diskuze pomůžeme i někomu z vás…

 

Michaela Kudláčková


Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře,sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti. Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.

Hodnocení k článku

Komentáře -Napsat soukromou zprávu můžete jako přihlášení vpravo v části: Soukromé zprávy.

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com