Obličejová slepota

autor: | Úno 24, 2024 | Tělo | 0 komentářů

Views: 176

Anglicky Face blindness, odborně Prosopagnosia. Co nám provádí? Prosopon znamená tvář, agnosia pak nevědomost. Obličejová slepota je neurologická porucha, při které postižený nerozeznává tváře.

Ostatní objekty přitom může daný člověk rozeznávat bez potíží, nic není špatně s jeho intelektem, schopností uvažovat logicky ani nemá problémy s očima. Porucha může být způsobena poškozením mozku po úrazu, mozkové mrtvici, nebo vlivem degenerace mozku, ale může být i vrozená. Samozřejmě člověku, který obličejovou slepotou trpí, značně znepříjemňuje život. V nejtěžší formě tito lidé nepoznávají ani své známé a příbuzné, to je ale skutečně vzácné. Většina lidí spíše nepoznává lidi, které viděla letmo, krátce nebo jen párkrát.

face

Například herec Brad Pitt v jednom z rozhovorů oznámil, že trpí touto nemocí, má extrémní potíže s rozpoznáváním tváří lidi, což vedlo mnohé k domněnce, že je sobecký a sebestředný. Jinou ze známých osob, kteří obličejovou slepotou údajně trpí, je komik a moderátor Stephen Fry, komediant Paul Foot či korunní princezna Švédska, Victoria.

Dá se říct, že pravým opakem byla postava Harryho Hole v knize Sněhulák od spisovatele Jo Nesbø. Hole těžil při identifikování zločinců z toho, že si pamatoval tváře všech lidí, se kterými se setkal. Pro vyšetřovatele samozřejmě nedocenitelná schopnost…

A jaké jsou rady pro ty z nás, kdo sice netrpí těžkou formou obličejové slepoty, ale zažívá poměrně často ty trapné okamžiky, kdy se k němu někdo hlásí, ale on bohužel ani zbla netuší, co je ten člověk zač?

Pokud vám prosopagnosia přivádí rozpaky a úzkost, určitě můžete zkusit následující tréning paměti obličejů osob:

Soustřeďte se na jména a tváře těch, kteří se vám představují. Nesoustřeďte se na sebe a dojem, jaký chcete udělat, ale hlavně na vzhled toho, s kým se bavíte. Snažte se zapamatovat nějaké konkrétní rysy, něco, čím je jeho tvář, vlasy či postava nápadná.

Jaký tvar nebo barvu mají oči, řasy jsou dlouhé, jaký tvar má obočí, rtů a nosu, jestli má má pihy nebo mateřské znaménko, jizvu. Zkuste najít něco, co je na dané osobě odlišné a zajímavé, protože to se nejlépe pamatuje.

Příběh

Když si najdete rys nebo rysy, podle kterých si obličej chcete zapamatovat, přiřaďte si k němu jméno a pamatujte si tyto dvě informace jako jednu. Ušatý Pavel, nebo Marika se zelenýma očima. Postupně by se vaše schopnost rozpoznávat a pamatovat si lidi měla zlepšovat.

Hodně štěstí!

Pro vaše pobavení, požádala jsem chat bing o stručný příběh na téma “někdo se ke mně hlásí, kdo to proboha jen může být”.

Chat v minipovídce nebyl příliš inventivní, ale jako řešení situace to možná není špatné, co myslíš?

Milá Míla

 

 

 

Článek pro vás napsala:

Míla mila
Míla mila
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Ilja je, ač se to nezdá, původem z hebrejštiny. Jeho původní podoba je Elí-jjáhu, což znamenalo „Bůj je můj pán“. Do Ruska, kde je obvyklejší, doputovalo jméno přes Řecko, kde znělo jako Elías a odsud pak v podobě Ijla i k nám. Význam mu ale zůstal stejný. „Bůh je můj pán“. V ČR je 591 nositelů tohoto zajímavého jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 91
  • 286
  • 13 903
  • 334 005
  • 2 490 441
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet