Neměj z lepku depku

autor: | Zář 10, 2021 | Tělo | 0 komentářů

Views: 134

Víš, že celiakie je imunitní nesnášenlivost lepku, a liší se od alergie na lepek, která je zprostředkována protilátkami typu IgE? Většina lidí rozdíl netuší, protože tato onemocnění jsou si příznakově podobná. Obě nemoci se projevují celou řadou příznaků, jmenujme si třeba bolest žaludku, zvracení, nadýmání, průjem, únava, kožní vyrážky nebo afty. V obou případech se také obdobně postupuje: vynecháním lepku ze stravy.

Kdyby tě najímaly podrobné rozdíly a bohatší popis potíží, tak je problém docela hezky popsaný třeba na stránkách proalergiky.cz. Ostatně se odhaduje, že většina lidí nesnášejících lepek zůstává doposud lékaři neodhalena, takže pokud se v popisu příznaků poznáš, požádej o provedení testů.

stomach 3532098 1920pixabay

Pro tuto chvíli nám stačí, že se nešťastník celiak nebo alegik na lepek dozví, že se má vyhýbat lepku.

A teď přichází ta zajímavá část, nešťastníkova reakce. Aniž bych se nějak chtěla bavit na účet svých známých, zaujalo mne, jak si v mém okolí dvě nově diagnostikované osoby přistoupily ke své nové dietě zcela rozdílnými způsoby.

Alena to vzala od podlahy

Osoba A – krycí jméno třeba Alena – nastudovala obsah několik internetových poraden, příruček pro alergiky a půjčila si z knihovny dvě kuchařky pro celiaky. Začala podrobně studovat minipísmenka složení na obalech výrobků, jestli obsahují lepek. Kromě lepku ve všem byly éčka, guarové gumy, stabilizátory… Alena si řekla: „když už, tak už,“ a začala si všechno jídlo připravovat z prvotních surovin. Časově náročné to bylo velmi, ale zdravotní stav se jí zlepšil, jen září.

Betty šla cestou nejmenšího odporu

Osoba B – krycí jméno Betty – válčí s časem a vaření ji nebaví, kuchařka není žádná kniha. Betty šla cestou nejmenšího odporu, zboží brala z regálu s nápisem bez lepku, přihodila ovoce, zeleninu, maso. Když v receptu, který dřív dělala, byla mouka, tak tam hodila bezlepkovou, a místo knedlíků vařila gluten free těstoviny. Dál jedla obědy v jídelně nebo restauraci, protože jídla bez lepku už mají skoro všude. Také se jí zdravotní stav zlepšil, jen září.

No a?

Kromě toho, že jsem se vám pochlubila, jak kreativní osoby mám ve svém okolí… jsem si uvědomila pár skutečností. Jakých?

Každý z nás umí uvařit několik bezlepkových jídel, aniž by o tom věděl. Takže není problém Alenu a Betty pozvat na rizoto, pečené kuře s brambory nebo čočku s vejcem. I když typická jídla na pohoštění návštěv to nejsou, přátelé nám odpustí.

meal 1307604 1920pixabay

Někteří z celiaků totiž po vyslechnutí diagnózy zjistí, že je na návštěvy zve méně kamarádek. Pohostit návštěvu je v naší kultuře důležité a diet předepsaných lékaři se trochu bojíme. Není důvod. Zmrzlinové poháry jsou přirozeně bezlepkové!

Jíme moc lepku

Další, co jsem si uvědomila, je, jak moc lepku zase jíme (ne já král první, ale my jako rodina). Když byly děti malé, tak jsem nad pestrostí stravy uvažovala mnohem víc. Určitě by se nestalo, že snídají koláč (lepek), školní jídelna uvaří knedlíky (lepek) a k večeři zlatíčka vyloudí své oblíbené špagety (lepek). Vracím se k míchání mouky do koláče – třeba půl na půl pšeničná s ovesnou nebo čirokovou – i k zeleninovým polévkám k večeři, abychom nejedli tolik chleba a rohlíků.

wheat 3506758 1920pixabay anotace

I těm, kteří netrpí celiakií ani alergii na lepek, totiž tolik pšenice ve stravě nesvědčí. Už proto, že nám chybí živiny z jiných potravin, které kvůli přebytku sytivé mouky nesníme.

Trpíte celiakií?

Pamatujete si na Pippi Dlouhou Punčochu, která netrpí pihami, i když jich má plný obličej? Stejně není potřeba ani trpět bezlepkovou dietou, když trpíte celiakií. Potravin bez lepku je u nás široký výběr, jsou chuťově rovnocenné těm lepkovým, a dokonce mají i svoje speciální food festivaly.

Jestli máte v okolí nějakou Alenu nebo Betty, tak jeden festival bude teď v září v Praze!

Milá Míla

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

(Milá Míla) – Vodnář
(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna je v Úplňku Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Krásné a Kristovou láskou nabité jméno Magdaléna pochází z hebrejštiny. Znamená „žena z Magdaly“, původně „magdalská“. To proto, že Magdala bývalo starověké město v Izraeli, dnes Migdal. Původní význam aramejského slova „magdala“, podle kterého vznikl název města, je „ vysoká věž“. V ČR máme 4990 Magdalén a 11116 Magdalen.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 28
  • 279
  • 13 493
  • 333 432
  • 2 490 913
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet