Kvasinková infekce: vypakujte letní návštěvu co nejdřív

autor: | Čvc 13, 2023 | Tělo | 0 komentářů

Views: 114

Vaginální mykóza (kvasinková infekce) je problém, který se řadě žen objevuje a vrací. Zvláště v létě, kdy toužíme po častém osvěžení při vodních radovánkách, může být infekce nepříjemná. Proto se jí nyní chvíli budeme věnovat.

Vaginální mikroflóra zahrnuje osídlení řadou bakterií, kvasinek a virů. Mezi těmito organismy panuje rovnováha, což zabezpečuje stabilní prostředí a pH.

Je-li tato rovnováha narušena, není výjimkou, že se jednomu organismu daří víc než ostatním. Kvasinkovou infekci v pochvě způsobuje zejména Candida albicans, která potřebuje k fungování vlhké, sladké a teplé prostředí. Dobře jí proto dělá přísun cukru v těle. Za těchto okolností se začne kolonie kvasinek rozmnožovat a způsobovat nepříjemné potíže.

Mezi ně patří pálení, svědění, bolest při sexu, nepřirozeně bíle zbarvený výtok, v nejrozvinutější fázi hrudkovitý. Můžete cítit bolest v podbříšku, vaše vulva bude oteklá a zarudlá. V posledním stádiu může dlouhodobá infekce ovlivnit vaši imunitu a plodnost.

Má-li výtok jinou (šedou) barvu a vodnatější konzistenci, může jít o bakteriální infekci, která se vyznačuje také zápachem a je třeba ji léčit antibiotiky.

  Co jsem komu provedla?

V první řadě je nutné říct, že vaginální mykóza není projevem snížené hygieny. Naopak příčinou může být příliš invazivní mytí, které ovlivňuje pH a celkově poševní mikrofloru. Používání nevhodných mýdel, gelů (ano, i těch, které se prodávají za tímto účelem!) a nedej bože mytí pochvy zevnitř negativně ovlivňuje obranyschopnost vaší vaginy.

V létě mezi časté příčiny patří den u vody. Mokré plavky a zapaření genitálií, sladká zmrzlina, pivko nebo sklazený nápoj udělají své. Katastrofa je dokonána, pokud se vám urodí zánět močového měchýře nebo ledvin. Tyto infekce mohou podle gynekologů souviset. V neposlední řadě vám nepříjemné intimní potíže způsobí užívání antibiotik, které ničí vše živé bez ohledu na to, jak je to užitečné.

  Jak vypráskat nezvanou návštěvu?

Při slabší infekci projevující se slabším svěděním stačí dočasné omezení cukrů, alkoholu, vína, piva a omývání chladnější vodou. Nezapomeňte omezit v rámci tzv. kvasinkové diety také škroby (pečivo, těstoviny, brambory). Dodržujte také zásady uvedené v následující sekci týkající se prevence.

Je-li svědění urputnější, je vhodné využít lékárenské produkty. Lze použít tablety, které se zavádějí do pochvy na noc, ničí nežádoucí bakterie a některé také obnovují mikroflóru. Jejich dávkování se liší, stejně jako počet dní, po které tabletu používáte. Dále je vhodné ošetřit vnější genitálie krémem s obsahem látky clotrimazolum. Pořídit si můžete také potravinové doplňky určené k posílení imunity (např. Wobenzim) a tzv. “ženská probiotika”, např. Gynimun, Probio Femina, Candivac, Femi Vaxinum. ideálně volte, ty, které obsahují také lyzáty kvasinek.

Při větších potížích vyzkoušejte vaginální irigátor s roztokem Rosalgin. Rozhodně ale neváhejte při vleklých potížích navštívit gynekologickou ambulanci.

Z alternativních prostředků můžete pochopitelně použít bylinné čaje (například ajurvédský Antifunghal Tea se spoustou zázvoru a skořice), nebo sedací koupele z řebříčku a měsíčku, případně s jablečným octem.

  Jak předejít zkáze?

Existuje pár tipů, díky kterým se můžete infekci vyhnout:
– Noste prodyšné prádlo, ideálně bavlněné, pokud můžete, choďte “naostro”.
– Při menstruaci častěji měňte hygienické potřeby a volte ty, které obsahují probiotika.
– Nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách. Na pláži se můžete pohybovat s ručníkem nebo v sukni naostro.
– Nepijte nadměrné množství sladkých nápojů a omezte cukr obecně.
– Pijte hodně vody.
– Zahajte kvasinkovou dietu.
Užívejte jogurty a kefír, případně jiné probiotické nápoje.
– Používejte k mytí chladnější vodu bez jakýchkoli mycích gelů.
– Nepooužívejte koupelové soli, ani pěnu do koupele a šumivé bomby.
– Pořiďte si ženská probiotika.
– Při koupání v bazénu nebo venku používejte kalíšek.
– Používejte antimykogické tampony a vložky.
– Perte prádlo na nižší teploty, nebo naopak na vyvářku, bez aviváže a parfémů. Přidejte do praní trochu octa.
– Posilujte imunitu.

Kristýna Vaňková

Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristýna Vaňková - "Netýna" - Skopec
Nejí maso, mluví sprostě a ráda jezdí tramvají. Studuje scenáristiku na FAMU, živí ji psaní pro nadnárodní korporát a ve volném čase se zabývá pozitivním vlivem negativního myšlení.

Ráda by byla nejlepší kámoška s Papežem.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Markéta je původem z dálného orientu, jakkoli to tak vůbec nezní. Jeho základem je ale skutečně staroindické slovo „mandžárí”, což v překladu znamená „perla”. Tento termín přejali pak Řekové, kde znělo „margarites” a odsud latina, kde ho známe jako „margarita”. To je co, Markétky? Vy naše „perly“. Vaše jméno je nejen krásné, ale starobylé a zcestovalé. A je vás v ČR celých 58008.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 284
  • 505
  • 14 917
  • 335 563
  • 2 488 694
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet