Cholesterol-čím méně, tím lépe. I kvůli covidu

autor: | Zář 3, 2021 | Tělo | 0 komentářů

Views: 6

Slíbili jsem vám nové redaktorky a plníme slib. Po Milušce, kterou už znáte, se prosím seznamte s další posilou, Janou. Buďte na ni hodné, můžete její znalosti z oblasti zdravého životního stylu potřebovat! (redakce)
Jak to s tím cholesterolem vlastně je? Ještě nedávno se mluvilo o tom, že i jeho vyšší hladina v těle vlastně není nijak moc nebezpečná. Ale je to tak? A co cholesterol a covid? Zeptali jsme se odborníků.

Dobrý potřebujeme, špatný škodí

Trochu teorie: cholesterol (HDL a LDL) je v těle nezbytný pro stavbu buněčných membrán, tvorbu hormonů a vitaminu D. Nadbytek špatného (LDL) cholesterolu, který se ukládá v tepnách a v cévách, zužuje jejich průsvit a tím zvyšuje i krevní tlak. Zpočátku člověka nic nebolí, nic mu nesignalizuje problém, ale ten může přijít i v mladším věku – infarkt nebo mozková příhoda. Pokud je člověku méně než 50 – 60 let, je zpravidla i kuřák, může mít neléčený vysoký krevní tlak, případně cukrovku.

Blausen 0257 CoronaryArtery Plaque

Pokud však má i výrazně zvýšenou hladinou cholesterolu, například nad 8 mmol/l, nemusí trpět ani jedním z vyjmenovaných neduhů, aby došlo k infarktu. (Pacientovi je nutné ihned po srdečním infarktu nasadit doslova agresivní léčbu ke snížení cholesterolu.)

„Nejnovější vědecká poznání jasně ukazují, že čím nižší tím lepší. Zdravá populace by měla mít hodnoty LDL (‚zlého‘) cholesterolu pod 3 mmol/l,“ vysvětlil nám na tiskové konferenci prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., předseda České asociace preventivní kardiologie ČKS, „nemocní se srdečními problémy nebo s jejich riziky ještě podstatně méně.“

Vrablík 2

Nová informace: cholesterol a covid

Vysoká hladina cholesterolu trápí až 80 procent dospělé populace v Česku: „Nepřímo se ukazuje, že ten, kdo měl nízké hodnoty cholesterolu, byl lépe chráněn před koronavirovou infekcí. Covid se totiž do buňky dostává prostřednictvím receptorů, ty ale potřebují cholesterol. Když ho měl člověk v krvi méně, infekce se do buňky dostávala hůře,“ vysvětluje prof. Vrablík.

Zdravý životní styl pomáhá, ale…

images 4Problémům s cholesterolem se dá do jisté míry předejít správným životním stylem – stravou chudou na živočišné a bohatou na rostlinné, především rybí tuky, dostatkem zeleniny a ovoce a pravidelným denním pohybem. Obezita hodně vadí, ale skutečnost nám říká, že existují i doslova vychrtlí jedinci s nebezpečně vysokým cholesterolem. U mnohých nemocných totiž má tato odchylka genetický základ. Data ukazují, že familiární hypercholesterolémie, jak se toto onemocnění nazývá, je rozšířenější, než si odborníci dosud mysleli.

Představuje totiž vůbec nejčastější dědičnou chorobu – má ji každý dvoustý člověk.

To znamená, že se každou minutu na světě narodí jedno dítě s touto diagnózou. Je to dědičné onemocnění a vysoká hladina cholesterolu se tak u postižených jedinců vyskytuje od narození. Většina pacientů o svém onemocnění neví a dozví se o něm, až když je postihne třeba již citovaný srdeční infarkt.

Takže – každý by měl znát hladinu svého cholesterolu. Poraďte to svým rodičům a prarodičům, možná jim zachráníte život.

Jana Ulíková

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Avatar
Jana Ulíková (Vltavína) Panna
Fakulta sociálních věd a publicistiky UK. Neúnavná propagátorka zdravé stravy a životního stylu. Miluje kameny a polodrahokamy, má o nich fůru knih a věří, že mají velkou moc. Musí to tak být, když rostou v zemi tisíce let. Ráda by mluvila jenom s milými lidmi, což nejde, a to je zoufalé, a taky by si dala koktejl s Betty MacDonald.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna je v Úplňku Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Vítězslav má původ slovanský. Vykládá se však jako „ten, kdo oslavuje domov“. A to proto, že sloveso „vítati” znamenalo ve staroslovanštině „sídlit”, „bydlit”. V ČR je 10008 Vítěslavů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 225
  • 256
  • 13 837
  • 333 831
  • 2 490 831
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet