STOP petardám!

autor: | Pro 30, 2022 | Rodina a Drobotina, Společnost | 1 komentář

Views: 180

Jsem dost stará na to, abych si pamatovala, jak tradice odpalovat kupované petardy po revoluci na Silvestra začala. Jak se rozšiřovala a mohutněla, až se přerostla v těžko ospravedlnitelné manévry, které zažíváme poslední roky od začátku prosince až do půlky ledna.

Rachejtle byly západní, nové, známka toho, jak je vše jiné, svobodné, že máme dostupné zboží, které dříve nebylo, a máme peníze nazbyt, za které se petardy a rachejtle coby luxusní zboží kupovaly.

Přála bych si, abychom už jako společnost svůj stín překročili. Rachejtle už nejsou vzácné, nemají punc novinky, ani znak blahobytu nebo změny. Posuňme se dál. Prosím.

Přehled několika důvodů, proč by bylo vhodné si na oslavu Silvestra (a na období měsíc před a měsíc po) najít nějakou jinou tradici…

Vyděšená a zaběhlá zvířata

Podle odhadů žije v českých domácnostech asi 2 miliony psů. Slyší dvakrát až třikrát lépe než my. Proč je strašit pedardami a dělbuchy? Samozřejmě můžete namítnout, že psa si majitel může vycvičit nebo mu podat uklidňující léky. Výcvik není až tak jednoduchý, psi mají různou povahu a bojácného psa se vycvičit pravděpodobně nepodaří. A schovat se se psem do sklepa, nebo mu podat léky, lze na jeden předem ohlášený ohňostroj. Pokud petardy náhodně vybuchují v rozličnou denní a noční dobu celý prosinec, těžko na tak dlouhou dobu může pes být pod sedativy. Pokud se pes vyděsí a uteče, může ze stresu někoho pokousat, nebo vběhnout pod auto.

Kromě psů petardy a ohňostroje samozřejmě děsí i jiná zvířata. Raději nebudu připomínat srdceryvné fotky poraněných labutí z pražského ohňostroje před zhruba deseti lety. Snad raději připomenu, že pokud najdete ohňostrojem nebo petardou (nebo i jinak) poraněné divoké zvíře, obraťte se na záchranné stanice. Linka dispečinku Národní sítě záchranných stanic je 774 155 155.

Malé děti a uprchlíci

Řada malých dětí si dělbuchy a ohňostroje užívá, mnohé jiné se však hlasitých a náhlých zvuků bojí. Zvlášť když je petardy probudí. Letos k malým dětem ještě přidejme lidi, kteří se k nám přijeli schovat do bezpečí z Ukrajiny. Řada z nich má traumatizující vzpomínky z náletů. To poslední, co potřebují, je vybuchování petard.

Zranění

Prodávané ohňostroje jsou sice bezpečnější, než doma vyráběné. Přesto ale v takovém množství, v jakém se z asijských zemí dováží, bude určité promile kazových výrobků. Některé z nich neudělají nic, jiné mohou být nebezpečné. Zvlášť proto, že každý rok inspekce najde i látky, které se volně prodávat vůbec nesmějí, a také proto, že ne všichni prodejci dodržují věkovou hranici a prodávají petardy dětem. A třešnička na dortu je samozřejmě neopatrná manipulace, odpalování uprostřed davu, proti jiným lidem, v opilosti, bez upevnění do země, a podobně.

Přehled, jaké zboží si smí koupit děti do 18 let a ostatní zákazníci, vydala policie České republiky:

 

Toxické látky uvolněné do ovzduší

Odborníci z Akademie věd upozorňují velmi naléhavě na neřešenou oblast znečištění ovzduší a okolního prostředí toxickými látkami. Ohňostroje produkují do ovzduší smog s prvky jako jsou stroncium, baryum, rubidium. Tyto částice ze vzduch mohou poškodit dýchací cesty, nebo se dostat do krevního oběhu a poškodit vnitřní orgány. I nevdechnuté částice, které zůstanou v prostředí, mohou kontaminovat potravní řetězce volně žijících zvířat.

Požáry

Od pyrotechniky vznikají požáry, může dojít k zapálení popelnic, zeleně, kontejnerů, ale i domů, a to střechy, nebo místnosti, pokud rachejtle vlétne dovnitř oknem. Podle statistiky hasičské záchranné služby se mezi lety 2015 a 2020 počet požárů spojených s pyrotechnikou zdvojnásobil. Podle serveru Pozary.cz při poslední oslavě přelomu roku, tedy mezi 31.12.2021 a 1.1.2022, konkrétně od 20 h večer do 6 hodin ráno hořelo 225 požárů, z toho mezi půlnocí a první hodinou v noci jich bylo 87.

 

Co myslíte, není na čase nahradit petardy, dělbuchy a ohňostroje něčím novým, lepším, přátelštějším ke zvířatům, lidem i životnímu prostředí?

 

 

Pokud se vaše letošní oslava konce roku bez petard neobejde, odpalte je alespoň, prosím, bezpečně ve vztahu k sobě, ostatním lidem i zvířatům. Některá města přímo určují lokality, kde se odpalovat nesmí.

 

 

 

Hodně štěstí v novém roce!

Milá Míla

Článek pro vás napsala:

(Milá Míla) – Vodnář
(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Kloubek () 27.8.1973 „Panna“
Admin

Omlouvám se avatary uživatelek bude nutno nahrát znovu

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v RYBÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Původ jména Jakub najdeme v hebrejštině. Jeho dědečkem je prastaré jméno Jahagóbh (Jákob), které v překladu znamená „ten, kdo se drží za patu“, což je ve smyslu „druhorozený“. Stejně dopadl i biblický Jákob, který se při porodu „držel za patu“ svého bratra Ezaua. V ČR je 86231 Jakubů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 84
  • 297
  • 13 236
  • 332 619
  • 2 491 879
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet