Vlastimil Hela: Odkaz žítkovských bohyní

autor: | Srp 6, 2023 | Společnost | 0 komentářů

Views: 150

Je jen málo více zajímavých témat, tajemných, historických, temných a svým způsobem velmi neprobádaných. Zná všechny knihy autora Vlastimila Hely na toto téma a stále si kladu ty samé otázky; byly žítkovské bohyně čarodějnice, šarlatánky, bohyně nebo dobré rádkyně?

A že nám ani autor neposkytuje jednoznačné odpovědi, není vůbec na škodu. Právě ta úcta, to nahlížení do kronik, pamětí, rozhovory se svědky a jemné prozrazování práce a života v těchto drsných krajích, to vše dělá kolem tohoto tématu auru tajemna.

Toho, které snad chce každý tomuto čerstvě bohužel zapomínanému tématu ponechat.

Žítkovské bohyně vymírají, vymřely… a není nikdo, kdo by jejich život vzal, žil a vzkřísil.

Zbývají stránky knih, staré fotografie a i vzpomínky těch, kteří je zažily, tu již brzy nebudou.

A znovu jsem u toho pocitu, že držet v ruce knihu Vlastimila Hely, je vlastně jedna velká cennost.

Měly cit pro lidi a osud

IMG 20230718 092552

Jako nejsilnější dojem z těchto tajuplných žen jsem si odnesla fakt, že měly silný cit pro život, osud a jeho krutosti i radosti. Cit pro lidi a jejich emoce. Z jejich léčení máte někdy dojem, že umí popostrčit až nevybíravým způsobem tam, kde to je třeba – a ono to funguje. Ono někdy to takhle v životě taky funguje.

V Odkazu žítkovských bohyní se autor věnuje aktu čarování, věštění, choroboznalectví, nahlíží pod pokličku drsně i romanticky a mnohé prozrazuje, některé bylinky můžeme používat i my, ale stejně je to kniha, ve které i největšímu milovníkovi žítkovské nostalgie dojde, že by asi moc v té době žít nechtěl. Drsný kraj, drsné léčení.

Ukázka:

Kopaničářské chalupy nahoře v kopcích bývaly nejchudší a zachovávaly nejdéle původní tvář tohoto kraje. Postavili je ve značných vzdálenostech od sebe kopaničáři, od nepaměti nedůvěřiví k sobě navzájem. Když se z nízkých mraků spustil déšť anebo stráně i údolí zasypal sníh, stávala se jejich stavení nedostupnými. Nevedly k nim pevné, vyasfaltované cesty jako dnes. Tehdy byl čas vložit do starobylé pece bochníky chleba jako kdysi dávno, kdy tato práce byla svátkem a obřadem. Dostatek mouky byl důvodem k optimismu, zvyšujícímu šanci na přežití. K radosti stačilo vzít nůši, v lese do ní nasbírat suché klestí a zatopit v peci. V oranžovém světle plamínků se v tiché meditaci zapomínalo na smutek i těžký život a člověku bylo lépe.

Ideální čtení pro chladné večery, kdy se chcete schoulit pod deku a číst si něco… no, něco speciálního, ze starých časů, tajemné a babičkovské. A taky kruté, ze života, odhalující život, který už dávno odnesl čas. Doslovné přepisy recepisů, fotografie a jemnost zpracování vás doslova vezme do těch časů, že budete mít problém se vrátit zpět do reality.

IMG 20230718 092545

O autorovi: Vlastimil Hela (1956) pochází z Bojkovic ležících nedaleko Moravských Kopanic, kde se na Žítkové narodil jeho pradědeček. Příběhy z moravsko-slovenského pomezí i tamní bohyně ho přitahovaly od mládí a jeho prvními nesmělými literárními díly byly povídky o kopaničářích. Je autorem řady regionálních historických monografií a také publikací Tajemství bohyní na Žítkové, Návrat žítkovských bohyní a dalších. Působí také jako kouč a lektor v oblasti zvládání stresu a komunikaci se zákazníky. Využívá přitom poznatků moderní psychologie. Jeho knihy s tématikou žítkovských bohyní jsou citlivé, hladivé a s veškerou pokorou k tématu již tolik zapomínanému…

Vydalo nakladatelství Eminent, 2023, www.eminent.cz

Renata Petříčková

Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Ilja je, ač se to nezdá, původem z hebrejštiny. Jeho původní podoba je Elí-jjáhu, což znamenalo „Bůj je můj pán“. Do Ruska, kde je obvyklejší, doputovalo jméno přes Řecko, kde znělo jako Elías a odsud pak v podobě Ijla i k nám. Význam mu ale zůstal stejný. „Bůh je můj pán“. V ČR je 591 nositelů tohoto zajímavého jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 8
  • 286
  • 13 820
  • 333 922
  • 2 490 358
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet