Svátky dobrých skutků

autor: | Lis 18, 2021 | Společnost | 0 komentářů

Views: 77

Jsou Vánoce svátky zimy, svátky křesťanské, pohanské, svátky rodiny, anebo prostě jen svátky odpočinku? V posledních letech na mne osobně Vánoce působí hlavně jako svátky dobra… Kromě radosti své rodině chce mnoho lidí udělat radost i někomu jinému.

Rozhlas 1

Ježíškova vnoučata

Dnes je ten velký den, kdy… kdy zase Český rozhlas spustil akci Ježíškova vnoučata (15. listopadu). Je to myslím v posledních letech nejznámější vánoční charitativní akce. Lidé obdarují “cizí” babičky a dědečky, kteří si přejí nějaký konkrétní dárek. Pokud situace dovolí, dárek je možné předat i osobně. Návštěva Ježíškova vnoučete pak může pro obdarovaného být možná ještě milejší, než dárek, který dostane.

Krabice od bot

Krabice od bot

Pokud nemáte prostředky na kupování dárků po více lidí, než pro své blízké, můžete obdarovat i jinak. Zavedenou tradici má již například akce Krabice od bot. Do sběrných míst, která shodou okolností letos také byla zveřejněna 15.11. (asi magické datum?), můžete přinést zabalenou krabici s dárkem, ve kterém kromě věcí nových mohou být i věci použité, ale ve výborném stavu. Tato akce je moje srdeční, protože právě na ní se moje děti učí darovat. Z hraček, se kterými si už nehrají, vyberou ty nejzachovalejší, přidají knihu pohádek nebo leporela, případně hezké šaty (ty do divadla, které se použily jen párkrát) a spolu jdeme vybrat do obchodu nějakou sladkost nebo drobnost, aby bylo v dárku i něco nového.

Loni naše “sběrné místo” rozšířilo obdarovanou skupinu, a po sesbírání a odevzdání dárků dětských uspořádali ještě darování dárků pro osamělé seniory. Na rozdíl od dárků u Ježíškových vnoučat do Krabice od bot můžete dát menší dárky, třeba čaj své oblíbené značky, kávu  nebo třeba svíčku, knížku a kosmetiku.

Dárek jako myšlenka…

A když chcete i svým příbuzným nebo kamarádům dát dárek, který pomáhá (protože ruku na srdce, části rodiny je téměř nemožné nějaký dárek vymyslet), můžete sáhnout po Skutečném dárku Člověka v tísni, anebo obdobnému dárku, který pomáhá od organizace Adra. Jejich prostřednictvím lze darovat skutečný dárek strádajícím lidem v chudé části světa, a svému obdarovanému přáníčko a dobrý pocit.

Samozřejmě takový dárek pro každého. Protože pokud není obdarovaný příznivcem charity, nebo jen charity zahraniční, pak mu Skutečný dárek asi dobrý pocit nepřinese. I jemu ale můžete vymyslet dárek, který přinese něco konkrétního obdarovanému, a zároveň doručí dobro i dál než pod vánoční stromek.

Adopce zvířátka nebo výrobek z chráněné dílny?

ZOO BrnoNamátkou jmenuji třeba adopci zvířete v zoologické zahradě, kde obdarovaný dostane vstupenku do zoo a obvykle i jiné dárky – časopisy nebo pozvánky na akce zoo. V obrázku jsou uvedené dárky, které s adopcí zvířátka obdarovaný dostane v ZOO Brno. Podobné podmínky mají i ostatní zoologické zahrady. Například pražská zoo posílá adoptivnímu “rodiči” zvířete opravdu vymazlený časopis.

Další možnost je koupit dárky vyrobené v chráněné dílně, prodávané v charitativním obchůdku. Výborný dárek může být i poukázka na masáž od nevidomého maséra nebo třeba návštěva kavárny, kde trénují své pracovní návyky lidé se znevýhodněním.

Vyrábíme, tvoříme

Pro vyrábění dárků vám neporadím žádnou konkrétní charitu nebo akci. Rozhlédněte se po okolí, projeďte facebook svojí městské části nebo prohlédněte nástěnku ve škole. Tedy – v případě, že chcete někomu radost přímo vyrobit. Před pár lety jsme vyráběli věnec pro výzdobu nemocnice, jiný rok drobnosti na prodej v charitním stánku na vánočních trzích a loni děti malovaly přáníčka pro osamělé pacienty v nemocnicích, aby v době zákazu návštěv měly aspoň nějaký kontakt se světem.

Užijte si předvánoční čas i vymýšlení dárků. Určitě je to zábavnější než se stresovat úklidem smile

 

Milá Míla

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

(Milá Míla) – Vodnář
(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna je v Úplňku Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Vítězslav má původ slovanský. Vykládá se však jako „ten, kdo oslavuje domov“. A to proto, že sloveso „vítati” znamenalo ve staroslovanštině „sídlit”, „bydlit”. V ČR je 10008 Vítěslavů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 249
  • 256
  • 13 861
  • 333 855
  • 2 490 855
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet