anoo 3
Společnost

Štědrý den se blíží. Jak moc budete umírat?

91 Shares

Kdepak, ani tentokrát nezapomenu! Ještě nejsme v té pravé rozněžnělé náladě, ale spíše v sarkastické, způsobené vyčerpáním a hledáním druhého konce lepenky. A tak nám horory v podobě vskutku působivých štědrovečerních pověr, jako vystřižených z přání “šťastných a veselých”jistě vadit nebudou. Nehledě k tomu, že ke křesťanským Vánocům, které jsme přijali za své, prostě patří.

22949NzM.png

Stálo by za úvahu, který terorista, kdy a proč vymyslel všechny ty tradiční vánoční morbidní záležitosti. Ať už to byl kdokoli, nenáviděl Vánoce, lidi a vůbec všechno.

Jakoby nestačila kočka pevně zaháknutá za špici stromku, řítící se, pevně omotána řetězy za doprovodu kolekcí a drahých koulí kolmo k zemi.

Jakoby nestačila světélka od čongů, která plamínky v očích našich dětí záhy změní v odraz plamenů skutečných v očích všech.

Jakoby nestačila kost pevně zaklesnutá v mandli stolovníka.

My ještě musíme rozkrajovat jablka, nezvedat se od stolu, pouštět lodičky, lít olovo … to vše s nádechem smrtelného rizika.

Jednou jsem si vytvořila ze skořápky parádní ponorku. Štědrý den jsem strávila ve schýze, která mě neopustila ani v únoru.

Později jsem při házení střevícem trefila svou sestru máminou lodičkou s jehlou (přišlo mi to lepší, s její botou) a sestra mně z vděčnosti prokousla stehno. 

Zrušila jsem, poučena z krizového vývoje v dospělosti pouštění skořápkových lodiček a hodně jiných, stresujících rituálů.

Střevíčkem se u nás házelo ale dlouho.

Je to jeden z mála zvyků, kde se neumírá.

Vskutku jeden z mála…

Jen pro orientaci, neb nepředpokládám, že tohle všechno držíte, protože nejste šílení masochisté, navíc by člověk nic jiného nedělal, ale za zmínku to každoročně stojí.

To abychom si vážili relativní pohody a POUZE LETÍCÍ KOČKY.

V hlavní roli smrt:

22948NDl.jpg

Štědrý den

 :Strašidelný smajlík: Když se rozsvítí, dívají se všichni po stěnách. Čí stín nemá hlavu, ten do roka zemře.

 :Strašidelný smajlík: Připomíná-li vaše lodička ze skořápky ořechu plavbou Titanik, umřete. 

 :Strašidelný smajlík: Jablko, které vám po rozkrojení naservíruje místo hvězdy kříž. Smrt.

2531023 img lodicky vanoce orechy skorapky svicka pousteni lodicek v0

 :Strašidelný smajlík: Pokud se vám nepodaří vylít si olovo do bačkor, doufejte, že si neulijete například nevzhlednou obludu, značí těžkou nemoc, nebo také kosu či kříž, případně tvar rakve. To už ani nemá smysl házet botou. Smrt.

 :Strašidelný smajlík: Před zasednutím ke sváteční večeři, pokud ještě máte po tom všem chuť k jídlu, si omotejte nohu stolu řetězem. Nemáte-li ho, musíte se smířit s faktem, že s vámi možná večeří i zlí duchové. (do konce 19. století v rodinách běžné)

 :Strašidelný smajlík: Nesmí vás být lichý počet. Jinak někdo umře.

 :Strašidelný smajlík: Když někomu upadne lžíce, čeká ho neštěstí. Odhaduji smrt.

 :Strašidelný smajlík: Jestliže jste zapomněli dát jednomu členu rodiny příbor, ať raději jí rukama, polévku vypije z talíře, bramborový salát dlabe dvěma prsty. Hlavně nikdo nevstávejte, jinak… jasně, kdo vstane, umře.

Lze být trochu kreativní a prozíraví a pro všechny případy si ke stolu natáhnout pevnou linku, vzít si mobil, sednout si na nočník a nechat otevřené domovní dveře. Ještě mě napadá jezdící židle… 

Bez názvu 1

Kdo si pod štědrovečerním stolem bos šlápne na sekeru, toho nebudou bolet nohy a celý rok zůstane zdráv. Ovšem nedupat po ní, a pro jistotu ať není moc ostrá. V případě nehody nesmíte vstát, čili v krajním případě vykrvácíte už u stolu.

Z přitažené pevné linky lze ale zavolat pohotovost. Pokud doktor právě nevečeří. Logicky by nevstal.

O půlnoci oživne příroda a zvěř mluví lidským hlasem. Ale pozor, kdo by ji zaslechl, neušel by krutému osudu. K čemu to pak je, takový zážitek? I když … slyšet svého psa, jak čile komunikuje s fíkusem, raní mě mrtvice.

Vždycky, když pro vás tyhle morbidní zvyklosti vydávám, napadá mě, kde proboha vzaly Vánoce svůj přívlastek „svátky klidu a míru“?

Jak to, že lidé raději nezůstali u pohanských svátků Slunovratu 21. 12., kdy si pouze dali hubana, nazdobili venku jabloň a upekli pletánky, které pak rozdávali mezi sebou?

Proč strčili hlavu do oprátky v podobě zákazů, strašidelných proroctví a smrti?

Nu což… ještě mám v zásobě další eventuální rozptýlení na celý Štědrý den. To kdyby vám nestačila ta sekera pod stolem.  

  • Na Štědrý den je třeba pro hojnou úrodu sníst ráno lžíci hrachu. Bezva nápad, na lačno.
  • Když hospodyně připálí vánočky, bude o Vánocích stonat. … a umře, jistě. :Strašidelný smajlík: 
  • Na Štědrý den se zachovává až do večera přísný půst. Dotaz – a co ten hrách ráno???
  • Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, pak by dobytek kulhal. To by se dalo, není-li tím chlívem myšlen i dětský pokoj po nájezdu nedočkavých a postících se hladových dětí, co mají břichabol po tom hrachu.
  • Na Štědrý den se nesmí prát ani šít a plést, přináší to smůlu a neštěstí do domu. Stejně na to, Bohu dík, zpravidla není čas. Ovšem ani viset prádlo nesmí. To by se vám do roka mohl někdo z rodiny oběsit. (Kristapána! Já myslela, že jen přes půlnoc na Nový rok a ono i na Štědrý den :Strašidelný smajlík: ).
  • Na Štědrý den, když se chce dívka do roka vdát, musí si opatřit devět patek z vánočky. Těžko máte doma devět vánoček. Už vidím, jak vysvětlujete ochrance samoobsluhy, že vaše ratolest není mdlého rozumu ani kriminální povahy. Jen je to holka na vdávání.
  • Na Štědrý den si schovejte rybí měchýřek a dejte usušit. Pak jej rozšlápněte. Jestliže měchýřek hlasitě nevybuchne, rodinu postihne velké neštěstí. Ani jsem nečekala, že by to dobře dopadlo.

so201


Tak co? Motivováni?

Dobře, zakončíme to dobře.

1520510371.8969

Máte jmelí? Asi jo, že? A víte, proč?

Kdyby ne, povím vám to, protože to nezavání hrobníkovou lopatou.

Je to pohanská záležitost, která se přenesla.

Jmelí je přikládána moc vyvolat nebo udržet svazek mezi mužem a ženou.

Proto polibek pod jmelím o Vánocích. Tento zvyk je podstatně straší než křesťanství.

Měli ho v úctě především druidové, pro které bylo jmelí rostlinou posvátnou.

Pokud vám doma už někde jmelí visí, (nám ano a hned dvě), pak proto, že:

·         Chrání před požárem i povodní.

·         Přináší štěstí stejně jako podkova nebo čtyřlístek a zároveň chrání před zlými energiemi.

Jmelí prý splní každému stolovníku jeho přání, pokud ho vysloví do plamene u ozdobeného stromu o zimním slunovratu. Tady je dobře zmínit, že pohané stromky nekáceli. Zdobili živý strom, který po svátcích neskončil potupně u popelnic.

Další nezanedbatelné pozitivum je, že když se přání nevysloví, nikdo neumře. :dát-růži: 

V Irsku zaručovalo jmelí zavěšené nad dveřmi vesnických stavení poutníkům pohostinnost.

Báby kořenářky ordinovaly jmelí proti padoucnici, závrati, vysokému krevnímu tlaku a neplodnosti. Jmelí je ale taky jedovaté, takže fakt spoléhat raději na tu kořenářku a nezobat bobule bez dohledu.

Až budete jmelí kupovat, pokud už ho nemáte, pamatujte, že čím více bílých bobulek bude mít, tím více štěstí vás v novém roce čeká.

Nemá –li ale bobulky, nikdo neumře! :radující pes: 

Krásný den s rukama v bramborovém salátu, který samozřejmě dělá každá česká rodina bezkonkurenčně nejlepší ze všech českých rodin! :buba: 

Michaela Kudláčková

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře,sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti. Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bosorka
Bosorka
9 měsíců před

Mám jmelí, přírodní, s hodně bobulkami. Zatím asi nejlepší zábava pro kočku. Jmelí je jedovaté. Umře kočka.

Kočka
Kočka
9 měsíců před

Míšo, smála jsem se jak blázen:-))) je to přípustné? :smát-se: když se vánoce shrnou tak, jak si to sepsala, říkám si zlatý Slunovrat, což si říkám poslední roky tak jako tak. Královsky jsem se bavila. Děkuju. Chápu, že pak vychází kočka plundrující stromek jako výhra a líbání pod jmelím jako bonus. Hezká tradice bez ztráty života je dávání kapří šupiny pod talíř u štědrovečerní večeře. S tím vstáváním u stolu jsem jako dítě řešila a kdy se jako řekne, že už se může vstát nebo to se postavíme všichni najednou a pak už se krchovem nevyhrožuje? Vlastně jsem ráda, že… Číst vice »

Kočka
Kočka

Vstávání musí být strašné manévry… a jak to teda děláte, vstanete pak všichni najednou? Nebo až se dojí, tak už to neplatí?

tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x