Proč zrovna fretku

autor: | Led 15, 2024 | Fauna a Flóra, Společnost | 0 komentářů

Views: 203

Pokud zvažujete pořízení domácího mazlíčka, tak vás určitě napadne pes, kočka, nebo pokud lovíte ve vodách méně náročných zvířat, tak možná želva nebo rybičky. Napadlo vás někdy, jaké výhody má mazlík fretka?

Fretky jsou šelmičky z čeledi lasicovitých. Jsou zábavné a hravé, zvídavé a sociální. Oproti psům a kočkám jsou menší, tedy jsou vhodné i do menšího prostoru. Můžou ale nemusí se venčit. Jsou čistotné a dají se naučit vyměšovat na jedno místo, podobně jako kočky.

fretka veruna

fretka veruna

Další výhodou je, že fretky jsou ochotné být i v kleci a poměrně hodně spí. Nutné je tedy hned dodat, že nesmí jít o maličkou klec, kde se fretka nemůže ani protáhnout. Ale tím, že jde o mrštné menší zvíře, klec se dá na poměrně malé podstavě vyhnat v několika patrech do výšky. I v bytě tak  klec nezabere velkou část podlahy. Na podlaze není potřeba ani vyčlenit další místo na pelíšek. Fretka se spokojeně bude ve své kleci houpat v hamace, nebo spát v “rukávu” – tunelu z hebké látky jako je fleece, beránek nebo flanel.

Fretka sice, coby společenské zvíře, potřebuje hru, stimulaci a cvičení, nicméně jí stačí věnovat pár hodin denně, a zbytek spokojeně prospí. S trochou nadsázky se dá říct, že fretka je malé tělo nabité velkou energií. Energii ale umí spotřebovat rychle, a pak ji zase dlouho nabírá. Přizpůsobí se různým životním stylům, takže si ji bez výčitek mohou pořídit i vytíženější lidé. Pokud má fretka v kleci dost hraček, zabaví se i sama.

klec

klec

Samozřejmě jsou i důvody, proč je lepší si zvolit jiné zvíře. Fretky nejsou vhodné k předškolním dětem. Jsou rychlé, energické a když se jim něco nelíbí, dokážou škrábnout i kousnout. Fretka by se tak s malým dítětem neměla nechávat ani pohrát bez dozoru dospělého.

Další, co je potřeba si uvědomit, u každého druhu domácího mazlíčka, jsou potenciální náklady. Pořizovací náklady nemusí být nijak velké, je možné fretku i zdarma adoptovat, například na Facebooku existuje skupina Fretky, které hledají domov nebo ze záchranné útulek Klubko.  Špatná volba při pořizování štěněte fretky jsou neprověřené inzeráty s levnými mláďaty, protože ta mohou pocházet z množírny. Není asi potřebné podrobně popisovat etický rozměr, ani zdravotní problémy zvířat z množíren, protože jsou shodné s množírnami psů: špatné podmínky pro samice, příliš častá březost, špatná veterinární péče o samici i mláďata a dále genetické dispozice zvířat.

Klec je dá pořídit z druhé ruky, nabídky se objevují v bazarech i ve skupinách chovatelů na sociálních sítích. Na čem se samozřejmě ušetřit nedá, je případná odborná péče. Jako každé zvíře, i fretka může onemocnět. Veterinární péče se může vyšplhat do tisíců korun.

Pokud by finance byly ale váš jediný problém, můžete si s fretčím útulkem Klubko domluvit dočasnou péči o fretku. Klubko vám svěří do vaší něžné péče zvířátko, ale hradí za ně veterinární péči včetně dopravy do ordinace. Klubko fretce v “dočasce” dokonce dodá na své náklady i krmení, pokud je třeba, takže  rozpočet domácnosti se nijak nezatíží.

Zvažovali jste někdy chování fretky?

A jak si představuje AI Bing “šťastnou fretku”?

BING stastna fretka

 

 

Milá Míla

Článek pro vás napsala:

Míla mila
Míla mila
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Ilja je, ač se to nezdá, původem z hebrejštiny. Jeho původní podoba je Elí-jjáhu, což znamenalo „Bůj je můj pán“. Do Ruska, kde je obvyklejší, doputovalo jméno přes Řecko, kde znělo jako Elías a odsud pak v podobě Ijla i k nám. Význam mu ale zůstal stejný. „Bůh je můj pán“. V ČR je 591 nositelů tohoto zajímavého jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 240
  • 286
  • 14 052
  • 334 154
  • 2 490 590
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet