Má lež krátké nohy? A jak dlouho může vybírat dary zvláštní nadace?

autor: | Pro 11, 2021 | Společnost | 0 komentářů

Views: 91

Víte komu přispíváte svými dary? Dáváte příspěvky do sbírek na ulici? Prověřujete si kredibilitu nebo výroční zprávy neziskovek? Český rozhlas v Podcastu Vinohradská přinesl velmi zajímavou reportáž s názvem “Žádají o peníze pro strádající děti. Jak pomáhají, nedokládají. Dvě nadace v hledáčku investigativců”. Vřele doporučuji k poslechu.

Hovoří se v ní o dvou nadacích, které vybírají peníze od dárců, které ale pak zřejmě ze značné části nepoužijí na deklarované účely – na pomoc dětem nebo nemocným v chudých zemích – ale na pokrytí vlastní administrativy a propagaci dalšího výběru peněz. Konkrétně se jedná o neziskové organizace Nadace mezinárodní lékařské pomoci a Nadace světového fondu dětí. O té druhé zazní, že nejspíš napodobuje Dětský fond Organizace Spojených Národů (Unicef) do té míry, že někteří dárci se mohou domnívat, že přispívají Unicef.

Jsou si loga podobná?

logoNSFD

logoUnicef

Byla jsem zvědavá, jak podobná si loga jsou, a proto jsem si je vygooglovala (jak jinak). Určitá podoba tady nejspíš je, ale asi bych si je nespletla. A co vy?

Ostatní fakta uvedená v reportáži jsou ale horší – v reportáži (i na stránkách Nadace mezinárodní lékařské pomoci) Sestra Joan Clare  pracovala pro OSN jako vysoká komisařka OSN ve funkci přidruženého partnera pro uprchlíky – což je ale funkce, která podle české mluvčí OSN údajně neexistuje a daná osoba jako vysoká komisařka vůbec pro OSN nepracovala. Toto už by myslím nebylo jen neúčelné naložení s dary přispěvatelů, ale podvod.

Nadace v roce 2011?

Největší překvapení ale na mne teprve čekalo: v nabídkách poskytnutých vyhledáváním na Google při zadání názvu jedné z těchto povedených Nadací na mne totiž vyskočila i stránka mesec.cz s uvedeným letopočtem 2011. Překvapí někoho, že jsem ji rozklikla?

Tak prosím, již 25.května 2011, tedy před více než deseti lety, vyšel článek s názvem “Přispíváte chudým, nebo milionářům? Ne každá nadace má čisté úmysly”. Článek se zabývá neziskovými organizacemi žádající drobné i větší dárce k jednorázovým i trvalým příspěvkům. Upozorňuje také na to, že některé jsou transparentní a vhodné k přispění, některé v autorovi článku vzbuzují pochybnosti a zařadil je do odstavce s názvem “Aktivity vzbuzující pochyby”. A tam, mezi aktivitami vzbuzujícími pochyby, jsou uvedeny obě výše uvedené nadace! Před DESETI lety!

Jak moc škodlivé jsou takové nadace?

Nejde podle mého názoru jen o to, že někteří lidé pošlou peníze a většina jich nedoputuje k potřebným, o které má neziskové organizaci jít. Další a podle mého názoru horší dopad může být, že lidé už příště nepřispějí. Ne těmto dvěma nadacím. Nepřispějí možná nikam, protože ztratí důvěru. Protože, buďme upřímní, na mou otázku, zda-li čtete výroční zprávy organizací, kterým přispíváte, většina z vás odpověděla, že nečtete. A já také ne. Přispíváme, protože věříme v to, co organizace deklarují. A ztracená důvěra se špatně hledá.

Jsem zvědavá, jakou dohru reportáž bude mít. Budou tyto nadace fungovat dál?

Zvýší se nějakým způsobem dohled, nebo povinnosti neziskových organizací?

Nebo se prostě nestane nic?

Milá Míla

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

(Milá Míla) – Vodnář
(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna je v Úplňku Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Vítězslav má původ slovanský. Vykládá se však jako „ten, kdo oslavuje domov“. A to proto, že sloveso „vítati” znamenalo ve staroslovanštině „sídlit”, „bydlit”. V ČR je 10008 Vítěslavů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 251
  • 256
  • 13 863
  • 333 857
  • 2 490 857
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet