Společnost

Kolik jen svatých prostot mezi námi je

35 Shares

Zemřít pro pravdu … Jak to zní pevně a silně a hrdě, že? Nikdy jsem nebyla dobrá na letopočty a v dějáku jsem všechno doháněla tím, že jsem barvitě líčila děj bitev, dramaticky gestikulovala a byla bych se i dojetím nad padlými rozplakala, jen aby profesorka zapomněla, že jsem kdesi na začátku neřekla datum a rok. Pár si jich ale přece jenom pamatuji. Patří mezi ně 6. červenec 1415.

Nechat se totiž upálit za pravdu, to bylo pro mě tak zásadní, tak silné a obdivuhodné gesto, že by byl skutečný, ne ten smyšlený hřích, nepamatovat si, kdy, kde a v jakém roce zemřel mistr Jan Hus.

Kdybyste mě probudili ve tři ráno, kdybych u toho měla „trojku v žíle“, kdyby byla zrovna i bouřka, věděla bych to.

Vážila jsem si ho už na základce a nějak mě to nepustilo.

huss

Položit život pro neochotu odvolat a zpronevěřit se tím sobě samému. Neohnout se a zachovat si vlastní hodnotu. Odmítnout přežít s vědomím pošpiněného charakteru, což by mohlo nakonec znamenat i cosi horšího, než zemřít. Morální smrt je bolestivá.

Chápu to.

Rozumím tomu, že mnohý raději zemřel, než by odvolal.

Kéž by svět plodil více takových duchovních velikánů a kéž by je pak Bůh pěkně dovedl na posty nejvyšší.

Ideálně politické.

Často jsou ale pro mnohé pravda, čest a svědomí stejně cenné, jako bazarová židle a ještě křičí ve stylu Michala de Causise a obviňují druhé, kdy s klidem pošlapou pravdu,  právo, slušnost i čest…a svatá prostota tleská!

Mistr Jan Hus.

Kazatel, reformátor a vysokoškolský pedagog. Poukazoval, mimo jiné i na morální úpadek v řadách církve a to se mu také stalo osudným. Některé jeho výroky „církev je tvořena výhradně předurčenými ke spáse“ či „kněz ve smrtelném hříchu nehodně udílí svátosti„ církev dodnes pokládá za sporné a kontroverzní.

Odmítl odvolat.

Nesklonil se a za svou pravdu jako kacíř a exkomunikovaný kněz, nakonec se ctí zemřel.

Budiž nám pevný názorový postoj našeho rodáka z Husince i jeho poslední slova „Sancta simplicitas!“ (svatá prostoto) příkladem i mementem.

Zemřel 6.7.1415 v německé Kostnici a byl to Čech.

1920px SASSETTA Theburning Fd102626

Velký Čech. Velký člověk, hrdý člověk … to je hezké že? Jak rádi se ztotožníme, jak rádi budeme obdivovat…a přitom sami odvoláváme pomalu denně. Protože … ono se pokaždé něco najde. 

Kéž každý Čech, každý český politik má v sobě alespoň procento z Jana Husa, jehož odkaz velebíme, ale máme mnohem víc v ústech, než v činech.

Michaela Kudláčková

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
0
Would love your thoughts, please comment.x