Jiří Paroubek: Andrej Babiš neměl usilovat o post premiéra. Do ČSSD se vrátím…

autor: | Srp 30, 2020 | Společnost | 0 komentářů

Views: 568

Ing. Jiří Paroubek. Politik, který může stejně zasvěceně a dlouho hovořit o vzestupu a úspěchu, jako o pádu a zklamání. Když jsem s ním před devíti lety naposledy hovořila, přijal mě na půdě Poslanecké sněmovny, hýřil humorem a byl na vrcholu. Zakládal „lva“ chystal knihu … pak se osud rozhodl jinak a ukázal tomuto politikovi i svou druhou, poněkud temnější tvář. Jak moc se nechá průrazný politik jeho ražení zlomit? A proč chce zpět do ČSSD?

Když jsme spolu, pane Jiří hovořili naposledy, bylo to na půdě Poslanecké sněmovny, byl jste zamilovaný, plný elánu, plánů a tvořivé energie, byl rok 2011 … co se změnilo? Jaký je pan Paroubek po devíti letech?

Tak samozřejmě, že se změnilo hodně. Předně mě opustila žena a to bylo asi opravdu zásadní. Bylo to velmi náročné.

Zanevřel jste na lásku?

Ne, nezanevřel, v tomto ohledu jsem nyní opravdu spokojený. Moje nynější partnerka je velice klidná, vyrovnaná, bez výkyvů nálad a mohu se na ní spolehnout… je dobrá hospodářka a výborně vaří.

Jiri Paroubek

V rámci možností jsme spolu…ona má syna, kterého má ve střídavé péči. Je to šestnáctiletý kluk, tak jako matka musí rozdělit pozornost i jemu.

Říkal jste, že vaše partnerka ráda vaří… já si vzpomínám, že jste mi tehdy říkal, jak moc rád vaříte, není to tedy souboj kuchařů?

Já už dneska prakticky nevařím, ale ponechal jsem si grilování na zahradě, i když to taky čím dál méně. Hodně je to dané i tím, že jsem za ty roky zásadně změnil styl života. Dal jsem se na zdravou výživu, takže jsem některé věci úplně vyloučil.

Co třeba?

Předně pivo, tvrdý alkohol, ale taky červené maso, mouku v rámci diety na odkyselení organismu. Cvičím i hodinu a půl denně.

To je vcelku změna. Cítíte se dobře?

Cítím se opravdu dobře.

Řekněte mi, po všem, co jste prožil, čeho si ceníte na lidech?

No to bude víc vlastností… asi nejvíc spolehlivosti, loajality, inteligence…určitě toho bude víc.

A na sobě?

Tak to spíš je na okolí, co na mě ocení. Ale je dost věcí, které jsem v životě dokázal a na ně jsem popravdě hrdý.

Míval jste tehdy modré bassety…ti vám zůstali?

Ne, ti mi byli odebráni a jsou u budoucí bývalé manželky, takže…

Počkejte, vy ještě nejste rozvedení?

Ne ne, manželka to zbytečně zdržuje nesplnitelnými požadavky, je to unavující. Momentálně opustila linku, že si doma přihrabuju desítky milionů a miliard to už snad je vyřešeno, k odvolacímu soudu už nic takového nepustila, ale pořád je její představa výživného požadavek nerozumný… teď už to tedy není 130 tisíc, je to padesát.

Tak to už je lepší, ne?

No ano, to už je skromná. Soud vyměřil 14 000 a to je vlastně to, co jsem vesměs platil dobrovolně. Takže teď to, co jsem platil dobrovolně, už neplatím dobrovolně. Ale i tak je náš pohled na

gabriela kalabkova

Gabriela Kalabkova

alimenty rozdílný a já bych řekl z její strany poněkud nesoudný.

A vaší novou přítelkyni známe?

Nevím, je to bývalá poslankyně a myslím, že mohu prozradit… že je to Gabriela Kalábková.

Když byste měl tyto priority poskládat za sebou podle důležitosti… jak byste je seřadil?

Kariera, pravda, láska, čest, peníze, zdraví

No to jsou hodnoty, které mají význam vyrovnaný…ale třeba kariera pro mě není už dneska rozhodující…takže čest, pravda, láska, zdraví …

„Kdo nikdy nezměnil názor, miluje sebe víc, než pravdu“ souhlasíte?

Asi ano, protože ten názor, nemusel být pravdivý, tak je nesmysl za ním tupě stát, takže ano, souhlasím.

„Kdo není schopen oběti, ten není lásky hoden“ souhlasíte?

…samozřejmě, ať už ve vztahu, nebo i v životě. Pokud si někdo myslí, že bude jenom vyzobávat rozinky, tak takhle to nefunguje.

„Když říkáte ano ostatním, ujistěte se, že neříkáte ne, sám sobě“ (pozn red. Paulo Coelho) Řídíte se tím?

No… ono se to ale někdy může stát, že řeknete ano druhým a ono to vylučuje to, co chcete. Možná je to o té oběti.

Co aktuálně vás nejvíc zaměstnává, čemu se věnujete? Záliby, nějaký rozvoj?

Mám dvě zahrady a myslím, že jsou hezky, také píšu, docela dost na serveru Vaše věc a také na blogy, sleduji politiku, opakuji si jazyky … angličtinu a němčinu a učím se francouzsky a rád bych se začal a začnu učit čínsky.

Když jsme spolu naposledy mluvili, psal jste knihu. Od té doby jste jich vydal několik…stále píšete?

Chci napsat knihu o Číně. O mých cestách do této země. Jen loni jsem tam byl šestkrát. Myslím, že velké části české veřejnosti chybí i jiný pohled na tuto zemi. Někdy na podzim bych chtěl s psaním začít.

Ani jsem se nezeptala, jestli se někdy vídáte s paní Zuzanou?

To ano, vídám, je to ona, kdo mě učí francouzsky. Umí brilantně na úrovni češtiny. Zuzana i čte ve francouzštině.

Litoval jste někdy, že jste se s ní rozvedl?

Nemá smysl něčeho litovat…každý vztah má několik rovin. My máme nyní, řekl bych velice pěkný a korektní vztah.  A já nemohu říci, že bych v době, kdy jsem byl s Petrou, byl nějak výrazně nespokojený.

Odbočím od soukromí … dočetla jsem se, že jste poradcem pana vicepremiéra, ministra vnitra a předsedy ČSSD Hamáčka. To mě zaujalo. Je to pravda?

No ta publicita, která tomu byla věnovaná, je trochu přehnaná. Já nějakým způsobem spolupracuji s některými lidmi ze Sociální demokracie a tedy nepřímo i s předsedou Hamáčkem na některých programových otázkách, ale v zásadě jsem chtěl, aby se o tom nijak zvlášť nemluvilo.

Já to nechci nijak pitvat, ale nemohu si pomoci, musím, to víte, je to zajímavé … co vás k tomu vedlo?

Ta strana není v dobré kondici, rozhodně ne v takové, v jaké byla, když jsem tam končil jako předseda. To tehdy byla suverénně nejsilnější strana. A dneska, řekněme v krajských volbách, bude úspěch, když bude alespoň zastoupená ve všech krajích.

Já to vidím realisticky… té straně se musí vrátit důvěra lidí, což je rozhodující věc. Řekl bych, že za Sobotky Sociální demokracie důvěru ztratila a to vedení se teď snaží jí znovu vrátit. Já bych v tom velice rád pomohl, ale k tangu jsou vždycky potřeba dva. Takže v něčem pomáhám a v něčem si pomáhají sami.

Kdo vás oslovil?

O tom bych nechtěl hovořit … prostě ta spolupráce nějak probíhá… z mého pohledu by mohla být klidně i větší, ale uvidíme, co bude po krajských volbách.

A plánujete se tedy vrátit naplno do ČSSD a vytáhnout ji nahoru?

Já jsem řekl, že tam určitě vstoupím v září. Jenom nevím, kterého roku. (smích) Ale vážně … všude v politice existují animozity a někteří lidé v Sociální demokracii jsou prostě nepoučitelní. Jiní jsou žárliví na úspěchy, které jsem měl, protože oni se nemohou takovými pochlubit…úspěch se neodpouští a já to tak beru.

Když se stanu členem budu spolupracovat, ale není to pro mě rozhodující teď.

Myslela jsem, že Soc dem. je tak trochu vaše dítě…a tak že to je pro vás tou motivací.

Ale samozřejmě, že to je motivace, která mě vede, že pomáhám. Protože bych se prostě nechtěl dožít toho, že by ČSSD nebyla zastoupena ve Sněmovně a to se může docela klidně stát.

Dobře, ale stejně mi to nedá…spolupracujete s panem Hamáčkem, který je velice loajální k panu Babišovi, o kterém jste řekl, že ve slušné zemi by Babiš ve vládě sedět nemohl … není to na překážku? Vždyť vy Babiše nemáte rád…

Až tak jsem to řekl?

Ano… v roce 2013, deník.cz – celý text

Edt7 SxWoAAm9Gg

Ale tak ano, já myslím, že pan Babiš musí být velice vyčerpaný a myslím, že člověk tolik zatížený tím vším čím je on zatížený, se nemůže pak cele věnovat té funkci. Takže si myslím, že se neměl stát premiérem, dokud si tenhle ohromný problém nevyřeší.

Když má premiér máslo na hlavě a vyšetřuje ho policie, tak to jednak narušuje obraz republiky v zahraničí a jednak to zatěžuje i jeho a tu stranu … prostě myslím, že by býval udělal lépe, kdyby do funkce premiéra nešel a třeba řídil ty věci jen v rámci hnutí Ano, podobně jako Kaczinski v Polsku.

… vy jste vlastně v tom rozhovoru predikoval ty věci, které se později fakt staly a dějí… střet zájmů, skupování médií a tedy ovlivňování pomocí nich… všechno…byl jste velmi striktní…a tak mě napadlo, se vás zeptat, jestli to nejde proti sobě, když muž který má takový postoj k premiérovi, je poradcem člověka, který … je řekněme ve vztahu k němu, budu kulantní, opatrný…?

72478286 10157615240276703 6732717839024652288 o

Ty věci nejsou černobílé, já v situaci, kdy nejsem v politice teď tak přímo angažován, si mohu dovolit větší otevřenost, ale na rozdíl od většiny politiků, snad výjimkou Miloše Zemana, mám schopnost vidět trochu za roh, a když po písmenu A, je B… tak si umím představit i D, udělat si analýzu a ty věci nějak syntetizovat.

Jiná věc ale je, že kdyby ČSSD po té katastrofě volbách, šla do opozice, tak by vůbec nebyla vidět. Takže já jsem pochopil, proč jde do vlády, byť jde do vlády s Andrejem Babišem a bylo to složitý.

Chápu, jen mám pocit, že Soc. dem tímto spojením trpí, ale jsem laik…

paranot1

Víte ono je to trochu jako ten vztah Čert a Káča… ta Káča se ho drží, dokud je to potřeba. Než zesílí natolik, až se zase dostane na těch osm – deset procent a to není to nedosažitelné. A pak může pomalu čerta pustit k vodě.

Anebo může třeba říct, tak my s vámi budeme, ale když tu nebude Babiš.

Otázkou je, jestli on bude mít za rok vůbec chuť pokračovat. Protože jeho ty osobní problémy natolik determinují, že on spoustu energie vyčerpá obranou a je to na něm vidět. To já jsem neměl takový problém, takže já jsem mohl být velmi ofenzívní.

Takže pochopitelně, když jste v koalici, musíte být loajální. A Sociální demokraté se tu a tam ozvou, něco řeknou, ale asi by se měli oddělit trošku víc, no.

No a neudělala by ČSSD líp, kdyby se vůbec vymezila vůči ANO? Copak Soc. dem. nemá potencionální voliče v éteru mezi těmi, kteří volili jiné strany proto, že nechtěli volit Babiše? Vždyť takových je pořád víc, i když je ANO vítěznou stranou?

Zásadní věc je v tom, že, jak říkával můj přítel, Jiří Horák, na kachny musíte s tou puškou jít tam, kde jsou. A ANO, volí z velké části bývalí voliči ČSSD a ti se za určitých okolností můžou zase vrátit.

Moc vám děkuji, za váš čas a přeji všechno dobré.

Ing. Jiří Paroubek, narozen 21. srpna 1956 … bývalý předseda ČSSD a bývalý premiér ČR se nyní s touto filozofií zatím neoficielně vrací do ČSSD a jeho přáním je vytáhnout stranu znovu na slunce, na deset procent a obnovit, jak říká, ztracenou důvěru.

Má šanci?

Michaela Kudláčková

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna je v Úplňku Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Vítězslav má původ slovanský. Vykládá se však jako „ten, kdo oslavuje domov“. A to proto, že sloveso „vítati” znamenalo ve staroslovanštině „sídlit”, „bydlit”. V ČR je 10008 Vítěslavů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 261
  • 256
  • 13 873
  • 333 867
  • 2 490 867
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet