Jak se rozloučit s letošním rokem

autor: | Pro 29, 2021 | Společnost | 0 komentářů

Views: 200

Starý rok končí a začínají nové zítřky, jako když loď opustí přístav a pasažéři vyrazí vstříc novým dobrodružstvím…Jako dítěti mi nikdy nebylo jasné, proč je konec roku 31. prosince. Proč ne třeba raději ten den, kdy je poprvé o chvilku delší a noc o ždibec kratší? “Na nový rok, o slepičí krok,” říká se. Ale nikdo mi nevysvětlil, co ty slepičí kroky mezi 21. a 31. prosincem?

Tak aspoň že název Silvestr měl nějaké odůvodnění. Ten den skončil úřad (smrtí, jak jinak) úspěšného papeže Silvestra I v roce 335. No, tak úmrtí asi naprosto výtečně vysvětluje všeobecné bujaré veselí, že?

Nechme ale historii církve i mého dětství, a mrkněme se na letošní rok. Dotázala jsem se osob ve svém okolí, jak uplynulých dvanáct měsíců bilancují, a stručné shrnutí  předkládám: “Rok nic moc, ale mohlo to být i horší.”  Takže i rok 2021 si zaslouží rozloučení.

lampion stesti

Už od začátku prosince jsou hlasitě slyšet vypálené petardy i dopálení pejskaři. Část lidí tedy od amatérských ohňostrojů ustupuje a zákazy se snaží bránit i centra měst. Čím se ale méně hlučně obveselit? Chvíli se zdálo, že novou zábavou by mohlo být vypouštění lampionů štěstí, které jinak měly tradici spíš v Číně i Japonsku. Narozdíl od lampionů na tyčce, které se v Česku nosí v průvodu na dušičky, může lampion štěstí létat. Funguje vlastně na principu malého horkovzdušného balónu. Uzavřený vzduch v lampionu se ohřeje malým hořákem ve spodní otevřené části lampionu.

Hasiči před těmito lampiony varují už dlouho, ale myslím, že opravdu vážně jejich varování začali lidé brát až po tragédii před dvěma lety. Lampiony štěstí přinesly velké neštěstí v německé zoo v Krefeldu, kde od nich začal hořet pavilon a zemřelo přes třicet opic a lidoopů.

Tak snad bude lepší zkusit prskavky…

Skoro se zdá, jako by nás na oslavu úmrtí papeže (nebo úmrtí roku) přitahovalo všechno nevhodné. Pít příliš mnoho, jíst příliš mnoho a udělat u toho pořádný rámus.

Epidemie a opatření učinily nežádoucím i asi nejhezčí část oslav Silvestra: přátelské a veselé setkání na párty. Pokud vyslyšíme apel vlády na osobní zodpovědnost, strávíme Silvestr doma nebo v kruhu pár přátel. Oboje ale může být příležitost…

To nejcennější, co můžeme komu dát, je prý náš čas. Můžeme se vrátit k tomu, co dělala moje babička: obvolávat během dne všechny

phone

příbuzné a známé z malého tisíckrát osahaného notýsku s telefonními čísly.

S malou smutnou pomlkou u škrtnutých čísel lidí, kteří odešli. Mám to štěstí, že mi letos nikdo neodešel, takže mě asi čeká hodně telefonování! Zkuste si také vymyslet na letošní poslední den něco starého/nového  – můžete zalovit ve starých zvycích v Česku, nebo se podívat na nějaké zvyky ze světa.

Třeba ozdobte v lese strom jablíčky a mrkví a nazvěte ho novoroční strom.

champane

Hlavně nezapomeňte na novoroční přípitek a novoroční předsevzetí.

A co se vám bude zdát v noci z posledního prosince na první den dalšího roku, se vám prý splní…

Tak ahoj v příštím roce!

Milá Míla

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

(Milá Míla) – Vodnář
(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Markéta je původem z dálného orientu, jakkoli to tak vůbec nezní. Jeho základem je ale skutečně staroindické slovo „mandžárí”, což v překladu znamená „perla”. Tento termín přejali pak Řekové, kde znělo „margarites” a odsud latina, kde ho známe jako „margarita”. To je co, Markétky? Vy naše „perly“. Vaše jméno je nejen krásné, ale starobylé a zcestovalé. A je vás v ČR celých 58008.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 6
  • 344
  • 14 605
  • 335 231
  • 2 488 760
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet