Co se v detektivce nedozvíte

autor: | Zář 22, 2021 | Společnost | 0 komentářů

Views: 139

Slovo pitva v nás nevzbuzuje příjemné pocity, a dokonce často ani u studentů prvních semestrů lékařských fakult. Možná jen v televizních detektivkách nám moc nevadí. Ovšem znalost lidského těla díky pitvě přinesla mnoho důležitých poznatků, a to už našim předkům.

Počátky soudního lékařství v českých zemích sahají do 16. století, kdy se objevily zprávy o přítomnosti ranhojičů, léčitelů a chirurgů u podezřelých úmrtí nebo u podezření na otravu. První pitvu, dokonce veřejnou, u nás provedl anatom Jan Jesenius, a to už roku 1600. Pražská lékařská fakulta začala podávat odborné posudky již v druhé polovině 17. století. Z té doby se dochovaly informace o exhumaci těla, aby se zjistilo, zda na těle byly bodné rány.

Zdravotní a soudní pitvy

Zjišťování příčin smrti je kromě výuky a vědecké práce hlavní činnost Ústavu soudního lékařství a toxikologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Provádí se tu dva druhy pitev – zdravotní a soudní.

Pitvy zdravotní jsou nařízeny lékařem v případě, že člověk zemřel mimo zdravotnické zařízení. Cílem je určit příčinu smrti. Při podezření na intoxikaci zemřelé osoby se provádí také toxikologické vyšetření.

Pitvy soudní nařizují orgány činné v trestním řízení a výsledkem musí být znalecký posudek. Primářka Ústavu soudního lékařství a toxikologie 1. LF UK a VFN MUDr. Klára Neureutterová vysvětluje, že pitva může mít i svého druhu preventivní efekt:

„Když lékaři během pitvy zjistí závažné infekční onemocnění, jako například tuberkulózu či v současné době infekci covidu-19, mají povinnost to nahlásit na hygienickou stanici, která může přijmout další opatření.“

Součástí Ústavu je i toxikologické pracoviště s nepřetržitým provozem, které vyšetřuje podezření na otravy a provádí i rozbory krve řidičů, kteří požili před jízdou alkohol nebo jiné omamné látky.

Výstřižek 3

Které zločiny tu objasňovali

Soudní lékařství zasahuje do mnoha odvětví medicíny. Ústav se v minulosti podílel na vyšetřování mnoha nechvalně proslulých zločinů, jako třeba v případě tzv. spartakiádního vraha Jiřího Straky nebo neobjasněného úmrtí Jana Masaryka. Pitva hrála rozhodující roli i v případu vraždy z tramvaje číslo 17 v roce 2014. V první chvíli se přímo na místě o vraždě neuvažovalo. Až díky pitvě lékaři objevili drobný vstřel v zátylku. Policisté pak mohli spustit vyšetřování, ovšem pachatel se sám za dva roky přihlásil. Šokující kriminální případy, ve kterých figurují například sérioví vrazi, jsou v poslední době velice raritní.

„Řešíme spíše sebevraždy, nešťastné náhody a samozřejmě i sporné případy, kdy je pro nás nutná úzká spolupráce s orgány činnými v trestním řízení,“ říká doktorka Neureutterová.

Co musí umět soudní lékař

Soudní lékař se musí vyznat v hned několika medicínských oborech, především v patologii nebo histologii; právě vyšetřování tkáňových změn může například ukázat, zda ke zranění zemřelého došlo zaživa, nebo až po smrti. Lékař musí ovládat také chirurgii a traumatologii, která je nezbytná pro posuzování mechanismu vzniku poranění a způsobu léčení. Rozumět musí i interní medicíně a toxikologii a v současné době se neobejde bez znalostí molekulární genetiky a pokročilých zobrazovacích metod.

Soudní lékařství se stále vyvíjí a vědci v Hlavově ústavu, který letos slaví sto let, již mnohokrát významně přispěli k rozvoji svého oboru.

pitva2

V současnosti se odborníci pomocí molekulárně genetických metod podílejí na studiu náhlé srdeční smrti u mladých osob, zabývají se také možnostmi identifikace osob stomatologickými metodami a rozvíjejí se tu i metody forenzní molekulární biologie.

V oblasti toxikologie vědci zkoumají nové návykové látky a vyvíjejí metody potřebné pro diagnostiku intoxikací a nadužívání drog.

Jana Ulíková

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Avatar
Jana Ulíková (Vltavína) Panna
Fakulta sociálních věd a publicistiky UK. Neúnavná propagátorka zdravé stravy a životního stylu. Miluje kameny a polodrahokamy, má o nich fůru knih a věří, že mají velkou moc. Musí to tak být, když rostou v zemi tisíce let. Ráda by mluvila jenom s milými lidmi, což nejde, a to je zoufalé, a taky by si dala koktejl s Betty MacDonald.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna je v Úplňku Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Vítězslav má původ slovanský. Vykládá se však jako „ten, kdo oslavuje domov“. A to proto, že sloveso „vítati” znamenalo ve staroslovanštině „sídlit”, „bydlit”. V ČR je 10008 Vítěslavů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 243
  • 256
  • 13 855
  • 333 849
  • 2 490 849
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet