Views: 164

Tři sta stran o ženském těle i duši. O tom, jak se jí přiblížit, jak ji pochopit, jak z ní vydolovat tu sílu, kterou přirozeně má. Sílu psychickou i fyzickou. Možná ani netušíme, jak silná je žena, jak rozkvetlá je, jak neskutečnou silou disponuje. Jen do toho všeho… vplout.

„Oblažujeme svoje smysly adekvátní výživou, anebo se jim vysmíváme?

Žijeme v době, která smysly přesycuje. Dalo by se říci, že smyslově kypíme, a stále přitom máme hlad. V ulicích měst je všudypřítomná vizuální smršť reklamy. V každém obchodě nebo restauraci hraje podkresová hudba, a když máme příležitost chvilku prostě stát, třeba při čekání na autobus, dáváme si do uší sluchátka nebo se díváme do mobilů. Proč?

Myslím, že tím unikáme do svých osobních bublin, malých personalizovaných světů, v nichž se snažíme vypořádat s pocitem vlastního odcizení, zatímco v tutéž chvíli se do nich uzavíráme. A jako s každým přesycením přichází velmi brzy otupělost.“

V malé ukázce z knihy symbolicky třeba já, jakožto čtenářka, stojím na samém počátku cesty.

Toto je část, které rozumím a která rozdrnká strunku zvědavosti, souznění a chuti vplout do sebe samé, ale také s chutí do aktivních imaginací autorky (skvělé oživení textu!).

Otupujeme se? Cítíme se otupělí? Svého času jsem velmi toužila, a stále toužím po jedno duchosti. A smršť nesmyslů kolem mne začínala ukazovat obrysy – a to zdaleka nebyla smršť blížící se tomu, čím jsou schopni se otupovat jiní lidé. O co jsou tedy oni odolnější než já? Nebo ještě hůř – o co jsem já slabší než oni? Zdánlivě žijeme, tvoříme, máme spoustu starostí, vymožeností, vjemů – ale pokud po tom všem přichází otupělost, je něco špatně.

A to jsou například chvíle, které otevírají duši Polibku kobry. Dokonale zvolený název knihy opravdu plně vystihuje ty chvíle, jež jako čtenář budete prožívat. Lehce probouzet svou sílu, kterou bych též nazvala i právě tou hledanou jednoduchostí v životě. Jedna duše v jednoduchém světě. Nutně v tomto světě nemusí vše dávat smysl, ale tam kde to smysl nedává, přichází přirozeně pokora a chuť jít dál a ten smysl najít. Třeba. Nebo cokoliv jiného, protože Polibek kobry je obrovská více než třísetstranová kniha plná drobných polibků v různých tématech a je jen na čtenáři, které mu otevře.

renca2

Čím se tu probereme?

Ženskou tělesností, menstruací, cykličností, mateřstvím, plodností, sexualitou, a možná už jen z toho výčtu je vám jasné, jak obrovský záběr to je. A není vše jen pod taktovkou jógy, to zdaleka ne. Autorka přizývá hosty (astroložku, znalce různých kultur, tantry) a otevírá tak bohatému světu moudrosti dveře ještě více dokořán… a nutno říct, že i jen ona sama je otevřela nadprůměrně a s jungovskou přesností nás vede do hlubin. Od všedních dnů až po psychospirituální krize.

Takže – je to čtení na dlouhou dobu, pro malé chvíle, pro velké sdílení, pro velké přemýšlení… pro mnoho času, kdy řečené může být formováno časem, zážitky a uvědoměními. Přesně tak kniha, kterou otevřete dnes, přečtete ji za rok, dva, deset, dvacet – a stále v ní bude něco nového, něco nově pochopeného.

Jestli znáte Ženy, které běhaly s vlky nebo jungovské knihy nejhlubšího rázu, pak toto je něco podobného ve vyjádření, ve stylu. Obsahově ovšem… tak široká kniha, ačkoliv po prvním přečtení se mne zmocnil znepokojující dojem, že toto vše je jen základ možnosti mnohem hlubšího a obsáhlejšího zkoumání. Snad každá kapitola by si zasloužila třistastranovou knihu.

Nabízí se pak otázka – jak moc sami sebe potlačujeme, neznáme a možná ani nikdy nepoznáme.

renca1

O autorce:

Barbora Hu vystudovala indologii a kulturologii na FF UK, studium sebe sama považuje za neukončený proces. Přes půlku svého života se věnuje józe, po šest let provozovala vlastní jógové studio. Je autorkou pěti knih pro dospělé a děti, věnuje se publicistice na téma jóga, sebepoznání a osobního rozvoje. Vede lekce, semináře a kurzy pro veřejnost, i terapeuticky zaměřené sese. Je matkou syna Tadesáše. www.barborahu-yoga.cz

Knihu vydalo nakladatelství Alferia, https://www.alferia.cz/polibek-kobry-11864/

Renata Petříčková

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Ilja je, ač se to nezdá, původem z hebrejštiny. Jeho původní podoba je Elí-jjáhu, což znamenalo „Bůj je můj pán“. Do Ruska, kde je obvyklejší, doputovalo jméno přes Řecko, kde znělo jako Elías a odsud pak v podobě Ijla i k nám. Význam mu ale zůstal stejný. „Bůh je můj pán“. V ČR je 591 nositelů tohoto zajímavého jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 8
  • 286
  • 13 820
  • 333 922
  • 2 490 358
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet