Svítí i u vás světlo z Betléma?

autor: | Pro 19, 2021 | Ranní kávy, Rodina a Drobotina | 0 komentářů

Views: 95

Pokud ve vašem domě ještě betlémské světlo nesvítí, můžete to hned zítra změnit. Jeho plamínek hřeje i na duši…Každý rok cestuje světlo z Betléma, z betlémské jeskyně, do řady zemí v Evropě. Od prosince 1989 i k nám do České republiky. 

 

svíčka

Skauti k nám plamínek přiváží z Vídně – jen v loni a letos, kvůli pandemii, přebírají světlo na hranicích Rakouska a České republiky.

Výchozím bodem u nás je Brno. Dál se světlo šíří vlaky, kterými dnes skauti projeli Českou republiku. A dále se svíčky či lucerny mohou od plamínků rozsvěcet. Symbolicky pak stejné světlo svítí v Izraeli, u nás, v Rakousku, v ostatních zemích v Evropě, třeba v Polsku nebo Litvě, i v některých amerických státech.

Betlémské světlo může rozsvítit každou domácnost, která o to stojí. Plamínek hoří v kostelech a i na náměstích. Nekonečný plamen a jeho světlo přináší naději a myšlenku, že nikdo nemusí zůstat ve tmě.

plamen

Světlo ve tmě

Akci vymyslela rakouská umělkyně Ada Brandstettorová s názvem Světlo ve tmě. Plamínek světla z betlémské jeskyně, symbolem narození Ježíše Krista, měl symbolizovat mír. S myšlenkou Betlémského světla pak přišla rakouská veřejnoprávní televize ORF, která organizovala vánoční sbírku pro děti.

V roce 1988 přišel s myšlenkou rozsáhlé distribuce betlémského světla skautský vůdce Herbert Grünwald. Od roku 1989 každoročně pořádá ve Vídni obřad, kde se skautům předává plamínek betlémského světla, symbolu míru. Jde tedy, na rozdíl od většiny vánočních tradic, o tradici velmi mladou.

V roce 1995, po přijetí Rakouska do Evropské unie přinesl rakouský poslanec Evropského parlamentu tradici zapáleného světla z Betlému do Evropského parlamentu.

Legenda křižáckého vojáka

Podle legendy se betlémské světlo dostalo do Evropy již 11. a 12. století. Vojáci jej měli přivézt domů do Florencie z křížové výpravy do Jeruzaléma, těsně před Vánocemi v roce 1099. Přísahali, že plamínek pochází z Betléma a křesťanský rytíř jej nesl dalekou cestu z Jeruzaléma, aby splnil svůj slib, že plamen přinese, přežije-li nebezpečnou křížovou výpravu. Svíci umístili v kostele, odkud si pak plamínek chodili zapalovat i další obyvatelé. Ve středověku to byl první i poslední plamen z rodiště Ježíše Krista.

Místa, kam si můžete přijít pro betlémské světlo

Plamínek si můžete přijít připálit v celé republice. Seznam míst by měl být k nalezení na stránkách www.betlemskesvetlo.cz. Anebo se zajděte podívat do nejbližšího kostela, pravděpodobně tam bude hořet. 

mapa

Je ho dost, třeba se podělíte i se svými sousedy…

Milá Míla

[sexy_author_bio]

 

Článek pro vás napsala:

(Milá Míla) – Vodnář
(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Ilja je, ač se to nezdá, původem z hebrejštiny. Jeho původní podoba je Elí-jjáhu, což znamenalo „Bůj je můj pán“. Do Ruska, kde je obvyklejší, doputovalo jméno přes Řecko, kde znělo jako Elías a odsud pak v podobě Ijla i k nám. Význam mu ale zůstal stejný. „Bůh je můj pán“. V ČR je 591 nositelů tohoto zajímavého jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 8
  • 286
  • 13 820
  • 333 922
  • 2 490 358
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet