Detail příspěvku: Půjdem spolu do Betléma

Půjdem spolu do Betléma

autor: | Pro 27, 2021 | Rodina a Drobotina | 0 komentářů

Návštěvy: 74

Vzhledem k Omicronu a koronaviru obecně asi do Betléma, rodiště Kristova, se jen tak nedostaneme, ale to nevadí, protože Betlém přijde za námi…Při všem tom shonu s dary, dárky a cukrovím (o úklidu tiše pomlčíme) si můžeme dopřát i něco milého, klidného, zábavného.

Například si jít prohlédnout betlém. Pravděpodobně nebudete muset jít daleko, scéna legendy narození Ježíše Krista sestavená z figurek lidí a zvířat, má u nás dlouhou tradici a najde se i ve většině malých měst.

Vznik tradice betléma – jesliček

Ve třináctém století prý pozval italský šlechtic budoucího světce Františka z Assisi na své panství právě o Vánocích. Uspořádali scénu představující narození Ježíška v jeskyni u vesničky Greccio. Jeskyni uspořádali jako kapli, s jesličkami a zvířaty a na půlnoc Štědrého dne sezvali vesničany. Kněz sloužil mši a František četl úryvky z Lukášova evangelia o Kristově narození. Šlo tak údajně o první slouženou Půlnoční.

Do lidového prostředí se betlémy dostaly v 18. století. Josef II. nařídil uzavření některých církevních objektů. Betlémy byly odstraněny z kostelů, kde byly vystaveny. Věřící tvůrci betlémů pak začali svá díla vystavovat mimo chrámy.

Do kostelů se samozřejmě betlémy na Vánoce opět vrátily, můžu jmenovat první, kam jsem se jako dítě šla na betlém podívat, do kostela Svatého Ignáce na Karlově náměstí v Praze. I letos od 24. prosince se v tomto kostele můžete betlémy pokochat.

Letos mne asi přiláká výstava historických betlémů, které by měla být k vidění v Galerii Národní 25 v Praze 1, od půlky prosince až do 15. března příštího roku. Měla by obsahovat 70 lidových skříňových betlémů a dokonce betlém s figurkami z chlebového těsta. O těchto figurkách pozvánka uvádí, že byly tvořené z chlebové hmoty, která se cpala do forem ve tvaru figurek a po zatvrdnutí se malovala. Dochovalo se jich minimum, protože je rády jedly myši…

Pohyblivé betlémy

Krýzovy jesličky

Krýzovy jesličky

Jako člověk manuálně poměrně nešikovný se nesmírně obdivuju lidem šikovným. A v naprostém úžasu mne nechávají betlémy pohyblivé. V Jindřichově Hradci na zámku jsou vystaveny Krýzovy jesličky, ve kterých nějakou z rozličných činností představuje 1756 vyřezaných figurek, ze kterých se 150 dokonce hýbe. Samozřejmě už nejde jen o výjev jesliček a narození Ježíška za přítomnosti oslíka, beránka a pastevců. V betlému je celá krajina, tak jak ji Krýza v 19. a počátku 20. století zažil. Postavy kují železo, kovají figurky koní, nebo opravují na domečcích střechy, nebo naklepávají kosu. Pokud si sem naplánujete výlet, doporučuju si na prohlídku ponechat opravdu velký dostatek času.

Neméně fascinující je Třebechovické muzeum a jeho Proboštův betlém. Tento betlém byl prohlášeným za národní kulturní památku, a to plným právem. Vytvořili ho lidoví řezbáři Josef Probošt a Josef Kapucián. Mechaniku, která figurkami hýbe vymyslel Josef Friml. V muzeu se koná výstava s názvem Kouzelný svět betlémů a pokud nemáte čas si na ni zajet osobně, můžete si výstavu prohlédnout i on-line. Přímo na stránkách muzea najdete odkaz.

Metelkům Betlém

Metelkům Betlém

Kdo vyrobil Metelkův betlém?

Ostatně, pokud nemáte čas na cestování ani výstavy v místních kostelích, o betlémech je zajímavé si i číst. I jejich autoři jsou totiž pozoruhodní. Zaujal mne příběh Jáchyma Metelky, jeho otce, bratra i bratrance. Ti všichni se totiž věnovali tvorbě betlémů a Metelkův betlém tak můžete vidět v několika městech. Jejich díla jsou k vidění v Jilemnici  – mechanický betlém, který vytvořil Jáchym Metelka a daroval ho Jilemnickému muzeu, které spoluzakládal. Metelkův betlém v Liberci, jehož autory jsou jeho otec Jáchym a bratr Václav, a také mechanický Kovárenský betlém ve Vysokém nad Jizerou (vytvořil bratranec Jan, kovář).

Ostatně v Krkonošském muzeu v Jilemnici probíhá výstava, která nazvala i tento článek: Půjdem spolu do betléma.

Půjdeme?

Milá Míla

[sexy_author_bio]

 

Článek pro vás napsala:

(Milá Míla) – Vodnář
(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve ŠTÍRU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Marek je jméno původem z latiny. V jádru je to Marcus ze základního Martius, které vzniklo podle boha války Marse. (Árés). V překladu tedy znamená jméno Marek přímo Mars, tedy bůh války. Volně přeloženo se čte jméno Marek jako „válečník“. V ČR je 52 497 Marků.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 52
  • 517
  • 23 330
  • 359 728
  • 2 421 173
  • 3 795
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet