Podzimní dřevěné tvoření

autor: | Lis 20, 2022 | Rodina a Drobotina | 0 komentářů

Views: 81

A nebyla to obyčejná budka, byla to … ptačí budka! Přesně tak, právě nyní je nejlepší doba pověsit ptáčkům ptačí budku, kde budou moci na jaře zahnízdit. Přes zimu budka vyčichne člověčinu a zavoní přírodou, navíc si ji ptáčci mohou dosyta prohlédnout a usoudit, že tohle je jejich budoucí domov, kde vyvedou mladé.

Ptačí budky se mohou vyrobit z plastu, nebo dřevocementu, ale nejlepší je pořád dřevěná klasika, budka vyrobená z dřevěných prken. Pokud nemáte doma kutilské zázemí (jako třeba já v paneláku), můžete se zkusit poohlédnout po okolí, zda u vás není nějaká sdílená sousedská dílna. Pro ty, kdo nemají prostor nebo neumí a nechtějí se pouštět do řezání a vrtání, se prodávají i budky ve formě stavebnice.  Tedy může si koupit již předpřipravené díly a budku pouze složit. Díly na budku, často i s kladívkem, se dají koupit například na dilnahammer.cz, budkajakodarek.cz, chaloupky.cz, garho.cz, favi.cz a u řady dalších prodejců. Pro menší děti (nebo nejméně technicky zdatné jedince) je možné i koupit již sestavenou budku k pomalování, například u cistedrevo.cz. S jejím barvením se také dá strávit příjemné deštivé odpoledne.

Pokud půjdete delší (a zábavnější) cestou, použijte k výrobě prkna o tloušťce 2-2,5 centimetru. Prkna musí být dobře proschlá. Jinak by se při sesychání budka rozklížila a vznikly by v ní škvíry, kterými by dovnitř šla zima či zatékalo. Po uříznutí prkna z vnějšku uhlaďte, zevnitř ale musí zůstat hrubší. Až budou chtít mláďata opustit domov, budou muset po svislé straně vyšplhat. Na dokonale vyhlazené stěně by se jim špatně zachytávalo a ptáčata by vyplýtvala moc energie, nebo by se dokonce ven nedostala vůbec.

Konstrukce budky pro ptáčky má svá pravidla. Musí být otvíratelná, aby se dala čistit. Dno budky by mělo být uvnitř, všechny čtyři stěny jej mají obklopovat. Střecha budky musí přesahovat alespoň o 5 centimetrů na stěně, kde je vstupní otvor do budky, a alespoň 1 centimetr na ostatních stranách. Pak bude chránit obyvatele budky před deštěm a sněhem. Důležitý je otvor, kudy ptáčci budou do budky vlétat. Jeho vytvoření je na celé budce nejobtížnější. Na prkno namalujte kruh ve velikosti budoucího otvoru, na označený kruh pak pomocí vrtačky po obvodu vyvrtejte jednu dírku vedle druhé, dírky poté vrtačkou propojte, až kolečko dřeva půjde “vymáčknout” ze stěny ven. Vstupní otvor je dobré začistit. Některé návody radí oplechovat kolem dokola, jako obranu proti strakapoudům, jiné návody pak spíše doporučují přidat kolem otvoru ještě jednu vrstvu prkna, vstup je pak hlubší a pro hnízdo bezpečnější.

Podrobný návod na výrobu nabízí například organizace ornita.cz.

Pro zvýšení bezpečnosti je také důležité nepřidělávat žádné bidélko, ani nenechat vyčnívající spodní stranu. Tyto ozdobné prvky pomohou predátorům se na budce zachytit a dostat se k vajíčkům nebo holátkům.  Nyní se okem poučeného znalce podívejte na úvodní obrázek. Bidélko je v jejím případě spíše schod, ideální pro kočku nebo jiného predátora, aby se na budce udržel dost dlouho na vykradení hnízda…

Podobně s bezpečností je na tom i tato zajímavá zelená budka z Krkonoš. Zajímavá proto, že je těžké odhadnout, jestli tvůrce zamýšlel vyrobit budku k hnízdění, nebo spíš krmítko. Každopádně, ať pro krmení či hnízdění, zavěšení budky přímo k větvi, po které může vyšplhat kočka, je pro ptáčky nebezpečné. Zajímavá je ale přidaná plastová střecha, která určitě prodlouží životnost budky-krmítka a ptáčkům zřejmě nevadí. Zajímavě řešené je i otevírání budky, pro snadné čištění.

Tak co, probudil se váš vnitřní kutil?

Pokud byste nyní neměli čas, je předpřipravená sestava na vyrobení ptačí budky i dobrý vánoční dárek. Pokud se obdarovaný pustí do práce hned, do Silvestra může budka viset.

Milá Míla

[sexy_author_bio]

 

Článek pro vás napsala:

(Milá Míla) – Vodnář
(Milá Míla) – Vodnář
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna je v Úplňku Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Vítězslav má původ slovanský. Vykládá se však jako „ten, kdo oslavuje domov“. A to proto, že sloveso „vítati” znamenalo ve staroslovanštině „sídlit”, „bydlit”. V ČR je 10008 Vítěslavů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 227
  • 256
  • 13 839
  • 333 833
  • 2 490 833
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet