Dítě na vlastní pohon

autor: | Čvc 12, 2023 | Rodina a Drobotina | 0 komentářů

Views: 121

Děti mají ve svém růstu a rozvoji mnoho “fází”, a když má rodič pocit, že nějakou zvládnul, tak dítě s přehledem nahodí fázi novou. “A ploč?” Asi proto, aby život rodičů nebyl nudný…

Pokud hledáte tipy a rady pro výchovu staršího dítěte, které už se vás místo “A proč?” ptá spíš “A proč bych to jako dělal?” a doprovodí to očima protočenýma vzhůru, jednu dobrou knížku pro vás mám.

Dítě na vlastní pohon

Dítě na vlastní pohon

Kniha Dítě na vlastní pohon, s podtitulem Proč svěřit svým potomkům více kontroly nad životem od autorů William Stixrud a Ned Johnson může přinést hodně inspirace a také připomenutí toho, co vlastně víme, ale máme tendence na to znovu a znovu zapomínat.

Části knihy jsou poměrně autentické pro americké prostředí a nemusí pro nás mít relevanci – například lepší a horší univerzity ve stejném oboru, které pak představují lepší nebo horší startovní fázi pro kariéru. Všeobecná dogmata jsou ale všude na světě stejná, tak jako jsou uvnitř stejné všechny děti. Dítě nejlíp pracuje na tom, co samo chce, a ne na tom, co musí. A nejlepší výkony podává v nadšení, ne ve stresu. Pro rodiče dítěte to zase znamená úlevu, že naštvané a otrávené dítě nemusí nutit, hlídat, kontrolovat či dodávat vnější motivaci.

Kniha z různých směrů přistupuje k žádoucímu a nežádoucímu chování dětí (a rodičů) a končí vždy v podstatě ve stejném středobodu: pocit kontroly.

Dítě nebo ještě více adolescent, který má pocit, že může usilovat o to, co chce, protože on (ona) to chce, a může si vybrat cestu, jakou toho dosáhne, je dítě spokojenější a vyrovnanější. Pocit, že nemají vliv, že o sobě nerozhodují, že jsou vydány na pospas tlakům rodičů, širší rodiny nebo systému, děti rozčiluje, demotivuje, ale také vede k pochybám o sobě samých.

Kniha dává náhled rodičům, kteří se snaží pro dítě udělat to nejlepší, čeho se v jejich snaze vyvarovat, v čem pomoci. Je těžké shrnout knihu do jedné myšlenky, a zvlášť knihu takto nabitou informacemi i tolika příklady z praxe autorů. Pokud bych se ale pokusila, pak celá kniha pomáhá rodiči se stát méně vychovatelem a více průvodcem svého dítěte. Průvodcem, který ho povzbudí, poskytne kompetence a bude pevným a neměnným pojištěním pro dítě vzadu, pro případ kdyby dítě chtělo radu, vrbu nebo přístav, kam doplavat zpátky, když se moře jeho života příliš rozbouří.

Pokud by se vám 333 stran textu zdálo příliš dlouhých, nemáte tolik času nebo chuti na podrobnosti, stojí za to i jen si přečíst shrnutí na konci každé kapitoly. Obvykle je v rozsahu do jedné stránky textu a nazvané Co můžete udělat už dnes večer. V nich je esence toho, jak pomoci dítěti a tím i sobě, rodiči.

A co vy? Máte knihu, kterou byste ostatním rodičům vychovávajícím dítě desetileté a starší doporučili?

Milá Míla

 

Článek pro vás napsala:

Míla mila
Míla mila
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna je v Úplňku Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Vítězslav má původ slovanský. Vykládá se však jako „ten, kdo oslavuje domov“. A to proto, že sloveso „vítati” znamenalo ve staroslovanštině „sídlit”, „bydlit”. V ČR je 10008 Vítěslavů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 260
  • 256
  • 13 872
  • 333 866
  • 2 490 866
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet