Jak nakupovat módu udržitelně, a zároveň ušetřit

autor: | Dub 23, 2020 | Ranní kávy | 0 komentářů

Views: 400

Udržitelnost není jen fráze. Starat se v dnešní době o ekologii je totiž nezbytnost. Zamysleli jste se i vy někdy nad příběhem svého oblečení? Chcete nakupovat udržitelně, a zároveň výhodně? Poradíme vám, jak na to.

Co znamená udržitelná móda?

Slovní spojení udržitelná či eko móda (nebo také “conscious” či “sustainable fashion”) patří v posledních letech mezi nejfrekventovanější. Hlavní myšlenka tohoto hnutí je velmi jednoduchá. Zajistit, aby se módní průmysl postavil zodpovědně k životnímu prostředí a pracovním podmínkám.

Módní průmysl je totiž hned po ropném průmysl druhým nejvíce více znečišťující odvětvím na světě. Ve snaze čím nejvíce ušetřit se masová výroba oděvů navíc v posledních desetiletích přesunula do rozvojových zemí Asie a Afriky, kde zaměstnanci pracují v těžkých podmínkách za velmi nízké mzdy. Výjimkou nejsou ani pracující děti.

Ptáte se, co s tím můžete udělat vy? Velmi mnoho. Postavte se k tomuto problému zodpovědně a nakupujte udržitelně i vy. Nakupujte značky, které byly vyrobeny eticky a s minimálním dopadem na životní prostředí. A že máte obavy, že vás to bude hodně stát? Nemusí to tak být.

Jak nakupovat udržitelně, a přitom ušetřit?

V první řadě je třeba říci, že to, že nakupujete udržitelně, neznamená, že přitom musíte utratit spoustu peněz. Dá se to totiž i jinak.

1. Nakupujte v second handech nebo v bazarech

jpg

I oblečení si zaslouží druhou šanci. Pokud vás nelákají internetové bazary nebo klasické second handy, vyzkoušejte to jinak. V některých městech začaly vznikat i obchody s nošeným zbožím, kde nenajdete naházené oblečení na kupách nebo v pytlích, v nichž je třeba přehrabovat. V takových obchodech najdete krásné a voňavé módní vychytávky.

2. Swapujte

Výměna oblečení je dalším způsobem, jak můžete ušetřit peníze. Jednoduše vybíral ze skříně oblečení, které už nenosíte, ale stále vypadá skvěle a donesete ho na sezónní swap ve vašem městě. Tam si zase vyberete již nepotřebné oblečení jiných žen. A nevěřili byste, jaké skvělé kousky na takovém swapu můžete sehnat.

3. Kupujte nové oblečení s rozumem

Pokud máte pocit, že použité oblečení není nic pro vás, i nové oblečení můžete nakupovat rozumně:

• Nakupujte lokálně. Oděvy, které se vyrobí v blízkosti vašeho města, vyprodukují méně škodlivin při přepravě, a navíc máte jistotu, že za jejich výrobu bylo normální zaplaceno.

• Kupujte transparentní značky. Pokud vám na koupi opravdu záleží, podívejte, zda se značka nachází v seznamu nejvíce udržitelných značek na stránce Rankabrand.org.

• Kontrolujte použité materiály. Vyhýbejte se syntetickým materiálem a umělým barvivům. Při nákupu hledejte kousky vyrobené z organické bavlny, recyklované nebo obnovitelné materiály.

Pokud chcete při nákupu kvalitního oblečení ušetřit, neváhejte využít slevové kupóny, kódy a slevy, které najdete na kupónovém webu Vasekupony.cz. Sleva About you nebo Tchibo slevový kód určitě potěší.

levy

Udržitelný nákup je však jen prvním krokem k ekologickému chování. To totiž znamená, že oblečení kupujete, jen pokud jej nezbytně potřebujete, snažíte se z něj vytěžit maximum životnosti, perete ho co nejméně a postaráte se io jeho ekologickou recyklaci. Nepotřebné kousky proto nevyhazujte, ale snažte se jim dát nový život nebo je darujte na dobrou věc.

Zpracovala: Placla

Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Ilja je, ač se to nezdá, původem z hebrejštiny. Jeho původní podoba je Elí-jjáhu, což znamenalo „Bůj je můj pán“. Do Ruska, kde je obvyklejší, doputovalo jméno přes Řecko, kde znělo jako Elías a odsud pak v podobě Ijla i k nám. Význam mu ale zůstal stejný. „Bůh je můj pán“. V ČR je 591 nositelů tohoto zajímavého jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 8
  • 286
  • 13 820
  • 333 922
  • 2 490 358
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet