O šípkových růžích

autor: | Čvn 18, 2019 | Dům a Byt | 0 komentářů

Views: 153

Takový pes u domu má spoustu výhod. Může být hlídací, tulící, nebo prostě jen zahradní povaleč, taková jiná forma chlupatého zahradního povaleče. Jenže takové zvíře potřebuje veterináře, granule a když  nastane sezóna a vám vykvete chlouba záhonu, chlupáč se konečně zvedne a v zběsilém honu za krtkem přeryje celou zahrádku.

28015NjE.jpg

Zkrátka milion důvodů pro a stejně tolik proti. Jestli najdete milion a jeden důvod proti psovi, nezoufejte, že ta němá slintající tvář není nic pro vás. Zkuste růže.

9 z 10 Popelek si právě pomyslelo něco o vlivu vysokých teplot  na Tořin mozek. 9 z 10 má pravdu,a le to sem nepatří. 1z 10 má totiž pravdu: Tora má něco za lubem.

Růže se zpravidla vysazují jako háklivé, šlechtěné, obdivované, milované, okouzlující, vonící a nekorunované královny zahrad. Jsou jich tisíce druhů, odrůd a variet. Mají své fankluby, výstavy, soutěže. Mají svá speciální hnojiva, pečující chemii, vyživující formule. Jsou zkrátka kategorií samy pro sebe.

I já jsem dospěla do bodu, kdy jsem pochopila, že mé zahradě chybí nějaká ta růžička.

A protože o růžích nevím nic, vlastně vím méně než nic a zbytek ignoruji, nechtělo se mi zrovna investovat do nějaké drahé vypiplané odrůdy. Z lenosti a prozíravosti sobě vlastní jsem zavolala mamce. Pracuje v zahradnictví a o kytkách ví fakt všechno. Stejně jako květiny miluje výhodné nákupy. „Hele, mám tady jednu, někde se ztratila cedulka, ale bude určitě žlutá a keřová. Ale je to jen tip, tak je se slevou.“

No, co, neberte to za pade, když víte, že stejně asi zdechne.

Za pajcku funus ještě unesu. A ta malá jiskřička naděje, že možná uzavřeme tiché přátelství kombinované s ignorací, byla lákavá. Já občas zaliju, ona občas vykvete a žádná nebudeme obtěžovat tu druhou přílišnými nároky.

 První rok se nesl v rámci naší tiché dohody.

28014ZjU.jpg

Asi jsem prošvihla nějaký termín očkování, protože následující léto chytila vzteklinu.

Svůj objem zvětšila asi trojnásobně. Oproti mému předpokladu, že potáhne na jižní stranu, začala štěkat na chodníku na kolemjdoucí. Už při mém prvním pokusu jí naučit pár povelů ukázaly zuby. Vlastně trny. Ty nejdelší měly přes jeden centimetr, ty nejkratší byly asi poloviční, ale hustě pokrývaly celé její stonky od kořenů až po nevinně vypadající poupata. Ta sice byla oproti odhadu maky úplně růžová, nevinně růžová. Až na ten ostnatý drát, na kterém rostla.

Nezabíraly na ní ani nůžky.

Jak stádo čivav se vrhala svými ostrými zoubky na jakýkoliv kousek kůže nebo oděvu v jejím blízkém i vzdálenějším okolí. Na kosu byly její stonky o síle dětské ruky příliš silné a sílil ve mně podvědomý strach ze zvonění domovního zvonku. Pořád jsem čekala, kdy se ozve nějaký poškozený chodec, kterého vyděsila, potrhala nebo chytla a povalila.

Letos se fakt rozjela.

Asi svými kořínky našla na zahradě hluboko pod zemí naší bývalou kočku. Narostla, jako bych jí pohnojila. Ne kočka, růže. Ještě aby mi tu běhala obří zombie kočka. Úplně stačí ta růže.

Po zkušenostech s jejími ostrými zoubky se k ní už nepřibližuji.

Jakoby si mne snažila udobřit, snad žebrala nějaký pamlsek, snad další zdechlou kočku….oděla se do růžového jako na ples do opery. Je nádherná. Do vázy ji stříhám nůžkami na plech a odstřižené květy pak sbírám hráběmi.

Nebyla bych to já, abych se nenamlsala a nechtěla ještě víc.

Všimla jsem si, že některé květy pomalu přechází ze sytě růžové do mdlé barvy dětské prdelky. To nejlepší měly za sebou a nejlepší způsob, jak donutit keř, aby znovu vynesl své květy do krásy je, odkvetlé ostříhat. I přesto, že jich byly stovky, pustila jsem se do ní jako Střihoruký Edward.

Čerstvý večerní vítr slibující bouřku, roztančil v divokém víru všechny okvětní plátky a strhával je dál, jak odpadaly z keře. Jestli ho soumrak neumlčí, bude ráno celá ulice růžová. Uzavřely jsme křehké příměří. Příští rok možná podhrabe plot a koukne se k sousedovi. Nevadí.

Pro tu její věrnost a růžový déšť, ji asi hned tak neutratím ani nenechám vykastrovat.

ToraToraTora

[sexy_author_bio]

 

Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v RYBÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Kristýna pochází z řečtiny a u nás známe několik obdob tohoto hezkého jména. Kristina, Kristína apod. Základ je ale stejný pro všechny, a tím je řecké slovo „christianos“, což v překladu znamená „Křesťan“. Kristýna je tedy „Křesťanka“ a v ČR jich máme 43231. (Všechno nejlepší, Toro! Redakce)

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 13
  • 315
  • 13 289
  • 332 858
  • 2 491 511
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet