anotace 4
Komerce

Ochraňte svou kreditní kartu díky RFID ochraně

0 Shares

Bezkontaktní platby jsou u nás už na denním pořádku. Buďme za to rádi, protože platit pouhým přiložením karty je jednoduché a rychlé. Lidé si ovšem začínají uvědomovat, že tu existují i jistá bezpečnostní rizika.

Možná jste zaznamenali, že od 14. září začala v ČR platit nová pravidla pro ověřování karetních plateb. Někdy vám terminál může kartu odmítnout i při bezkontaktní platbě do 500 Kč a vy ji pak musíte do terminálu vložit. Bezkontaktní platby mají totiž vysoké riziko zneužití.

Zneužít bezkontaktní kartu je snadné

Bezkontaktní platební karty fungují na technologii RFID (Radio Frequency Identification). Vysílač (např. platební terminál) vysílá elektromagnetické pulsy a přijímač (vaše karta) je zachytí. V důsledku toho odešle odpověď, proběhne transakce peněz.

bde612421873ac517278cd21d58c0846

A teď si představte, že někdo projde kolem vás s podobným vysílačem, vaše karta ho detekuje a dojde k přenosu peněz. Do 500 korun nebude požadován PIN kód, takže vše může proběhnout bez vašeho vědomí. Jak se tomuhle bránit?

Pořiďte si peněženku s RFID ochranou

Pomoc je poměrně jednoduchá. Na trhu je možné sehnat přímo peněženky s RFID fólií, která dokáže příchozí bezdrátové komunikace zablokovat. Na peněžence to přitom nejde vůbec poznat, není o nic větší ani jiná. Cena není vyšší než u běžných peněženek. Například pánské kožené peněženky Pierre Cardin s RFID ochranou se dají pořídit už kolem 600-700 korun.

Podobně drahou variantou jsou pak obaly na karty SECRID. Holandská značka Secrid se specializuje přímo na hliníková bezpečnostní pouzdra. Integruje je i do peněženek. Hliníkové pouzdro vyjde asi na 700 korun, je však určené až na 6 karet a elektronické. Karty z něj vytahujete stiskem tlačítka.

142f6ac8787806e10bf520e2fb74ccbc

Mimochodem, technologie RFID se nevyužívá pouze u platebních karet, ale také při identifikaci, sledování zboží, zaznamenání časů sportovců, řízení přístupu do různých prostor apod.

Zpracovala: Silvie Dluhošová

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x