Jak se změnila tenisová móda

autor: | Kvě 26, 2020 | Móda | 0 komentářů

Views: 302

Sportovní oblečení patří dnes do šatníku většiny z nás. Větrovka na běhání, kraťasy na basket, legíny na jógu a speciální sukně na tenis. Tohle jsou však trendy posledního století. Původně se mezi aktivní činnosti, svým způsobem sport, zahrnovala jízda na koni a lov.

Oblečení už tenkrát podléhalo módním trendům, ale až postupem času se začalo s jeho specializací na konkrétní sporty, hry a disciplíny. Zní to až komicky, ale sportovní oblečení byl původně termín pro oděvy, v němž ženy mohly sport pouze sledovaly. A právě ženy měly a mají největší vliv na boření mýtů a hranic ve sportovní módě.

Pro příklad si vezměme báječný tenis a evoluci vybavení na jeho hru. Oblečení na tento sport za posledních sto let prošlo neuvěřitelnou proměnou. Původně se v tenise muselo nosit jen bílé oblečení, odtud také pochází název “bílý sport”, a ženy hrávaly v dlouhých nařasených sukních. To samozřejmě bylo nepohodlné, těžkopádné a o zlepšování herních schopností si ženy mohly nechat jenom zdát.

Tenistkám však začala docházet trpělivost, a Jane Regnyová se Suzanne Lenglenovou z Paříže se pustily na začátku 20. století do navrhování a prodeje sportovního oblečení pro ženy. Suzanne byla první známou tenistkou, která se ve třicátých letech minulého století odvážila odehrát zápas v šatech bez rukávů a korzetu. Stala se 34 násobnou šampionkou a v roce 1921 byla dokonce světovou jedničkou. Díky svojí excentrické osobnosti, fantastickému nadání na tenis a osobností super hvězdy se stala miláčkem nejenom francouzského publika.

O desetiletí později se už v Americe ukázala tenisová legenda Pauline Betzová v oblečení, které se velice podobá tomu dnešnímu. Dost krátká sukně a košile s kratším rukávem. Pauline byla jistě dáma s vytříbeným stylem, takže na kurt dorazila krásně upravená a nalíčená.

Gussie Morano se v roce 1950 utkala právě s božskou Pauline a pod kraťoučkou bílou sukni si oblékla šortky s leopardím potiskem. Z toho se zákonitě stala obrovská senzace. Ženy si zamilovaly hraní tenisu na vyšší a profesionální úrovni, a tím pádem se začaly měnit střihy a druhy materiálů. Nepraktický flanel nahradila bavlna a nylon a spustil se tak i vývoj úplně nových materiálů, vhodných na výkon a do různých podmínek.

Ve slavném turnaji v roce 1973 se utkala teprve 29 letá Billie Jean Kingová s 55 letým Bobby Riggsem, druhé utkání mezi ženou a mužem. Billie se oblékla do krátkých propínacích šatů s vrchní částí ozdobenou výšivkami a třpytivými kamínky. Kingová vyhrála po třech vítězných setech a naprosto změnila vnímání žen v tenisu.

V devadesátkách se spustila vlna barev, nápadných designů a sportovní značky se začaly předhánět v produktech na sport. Ruská profesionální tenistka s roce 1999 na French Open oblékla kanárkově žluté krátké šaty, čímž odstartovala další trend barevnosti.

Sestry Williamsovy se postaraly ve světě tenisu o rozruch, když začaly hrát v báječně pestrobarevných a zajímavých outfitech. Při sledování jejich zápasů se stal tenis najednou i vizuálně atraktivnější a mnohé z nás, jako například Muskan Sethiová nebo Cori Gauffová, se tenistkami stát chtěly anebo dokonce staly.

Na French Open v roce 2018 se Serena Williamsová postarala o další rozruch. Oblékla si na sebe upnutou černou kombinézu, bylo to poprvé, kdy se ukázala na kurtech po porodu dcery. Rozhodčí úbor zakázal a další den se hráčka vrátila v tradičním oblečení. Serena nebyla však první ženou, která se na zápas dostavila v kombinéze.

Na Wimbledon v roce 1985 přišla Anne Whiteová v bílé upnuté kombinéze z pružného materiálu, ale to se nelíbilo její soupeřce Pam Shriverové, jenž si stěžovala, protože jí údajně kombinéza rozptylovala.

Nicméně Whiteová posunula zas bariéry oblečení pro ženy ve sportu o kus dál.

Serena je milovnicí módy a dokazuje to dnes a denně. Na US Open si oblékla outfit, který někteří okomentovali jako obleček na lední revue nebo na baletní vystoupení. Williamsová si zvolila model od slavného návrháře pro francouzskou značku Virgila Abloha, který vytvořil pro sportovního giganta Nike. Určitě se zapíše v tenisové historii jako nezapomenutelný. Tenis, a sport obecně, je především o pohybu, ale to se nevylučuje, jak vidíme, s módou a zábavou.

Někdy je sportovní móda poněkud kontroverzní, ale to mají diváci přece rádi.

Zdroj obrázku: Master1305 / Shutterstock.com

Zpracovala: Silvie Dluhošová

 

Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Ilja je, ač se to nezdá, původem z hebrejštiny. Jeho původní podoba je Elí-jjáhu, což znamenalo „Bůj je můj pán“. Do Ruska, kde je obvyklejší, doputovalo jméno přes Řecko, kde znělo jako Elías a odsud pak v podobě Ijla i k nám. Význam mu ale zůstal stejný. „Bůh je můj pán“. V ČR je 591 nositelů tohoto zajímavého jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 6
  • 256
  • 13 618
  • 333 612
  • 2 490 612
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet