Menstruační kalíšek: trend, nebo revoluce?

autor: | Zář 24, 2021 | Tělo | 0 komentářů

Views: 179

(Poslední z nových posil redakčního týmu Popelek je Netýna. Zde její startovní materiál. Jako správná Beranice vyráží se silným tématem. Ať se daří, Netýno! Redakce)
Kdyby se k nám dostal nějaký cestovatel z minulosti, byl by v šoku z toho, jak daleko emancipace zašla. Menstruace už nejenom že není tabu, ale o možnostech, jak menstruovat zdravě, se otevřeně mluví. Dokonce se hledají alternativy, jak ženám rudý týden co nejvíce zpříjemnit.

První pradědeček menstruačního kalíšku přitom vznikl v 19. století, patentovaný výrobek s tímto názvem vznikl v 30. letech 20. století v USA. Tehdy však nebyl o výrobek z nějakého důvodu zájem. Nová varianta vzniknuvší o padesát let později byla zase vyrobena z latexu, způsobujícího alergické reakce. Dnes se při výrobě kalíšků využívá nejčastěji antialergenní silikon, což patrně napomohlo k tomu, že se kalíšky nedávno dostaly i do našich drogérií a stala se z něj již běžná hygienická pomůcka.

Dnešní kališnice chrání přírodu

Podle článku serveru Ekolist.cz každá menstruující žena využívající jednorázové hygienické pomůcky vyprodukuje za svůj život 150 kg odpadu v podobě vložek a tamponů. Kvůli velkému podílu plastových materiálů není tento odpad snadno rozložitelný. Vzhledem ke snižujícímu se věku první menstruace se dá předpokládat růst tohoto číselného průměru. 

menstruacni kalisek lunacup

Jedním z mnoha důvodů, proč ženy volí právě kalíšek, je minimální ekologická zátěž. Většina žen využívá jeden kalíšek mnoho let, pokud nedojde k fyziologickým změnám vedoucím k nutnosti pořídit kalíšek jiného tvaru ču objemu. Některé z nich využívají kalíšky dva a více pro různé fáze cyklu. Investice do nejlevnějšího kalíšku pokrývá odhadem stejnou částku, jako tři nebo čtyři větší balení komfortních vložek.

Kalíšek není vhodný pro každou ženu, proto jej některé uživatelky kombinují s látkovými vložkami, při jejichž používání je však nutné využití většího množství energie a vody oproti kalíšku. K údržbě kalíšku stačí trocha vody, kelímek na vyvařování v mikrovlnce, případně trochu octa a sody na omytí intenzivnějšího znečištění.

Kromě ekologické i ekonomické úspory je důvodem pro pořízení kalíšku také chemická nevhodnost bělených konvenčních pomůcek, jejichž vyřazení může mít příznivý vliv na ženské zdraví. Mnoho uživatelek se tak zbavilo menstruačních křečí a dalších doprovodných projevů menstruačního týdne.

Kalíšek v praxi

Mnoho žen se kalíšku vyhýbá z důvodu strachu z náhlé krvavé skvrny v sedací části kalhot. Tato situace nemusí nastat, pokud je velikost a tuhost kalíšku zvolena správně. V úvahu se přitom bere životní styl uživatelky, intenzita menstruace, ale také velikost děložního čípku v době menstruace.

Spousta žen se i v dospělosti nahmatání děložního čípku vyhýbá. Faktem ale je, že pokud během menstruace nahmatáte vrchol děložního čípku prsty na vzdálenost do 4 cm od poševního vchodu, je potřeba zvolit kalíšek kratší, ale širší. I těch však existuje na trhu velké množství.

Mnoho žen také trápí otázka vyprázdnění kalíšku na společných toaletách v práci nebo ve škole. Problém zde nastává ve zkresleném viděn  intenzity vlastní menstruace. Vložky a tampony vysušují sliznici, z čehož můžeme nabýt dojmu, že krvácíme velice silně. Při používání kalíšku však můžeme zjistit, že samotné krve z nás vyjde jen několik málo mililitrů, díky čemuž stačí kalíšek vyprázdnit ráno a večer.

navod1

Pokud není jiná možnost, než kalíšek vyčistit na veřejných záchodech, je vhodné mít po ruce lahev s čistou vodou, kterou stačí kalíšek opláchnout nad mísou. Přesvědčte se však, že jej držíte v ruce opravdu pevně, aby se z jednoduchého procesu nestal lov v útrobách neznáma.

Autorka článku je aktivní kališnicí více než pět let.

Kristýna Vaňková

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristýna Vaňková - "Netýna" - Skopec
Nejí maso, mluví sprostě a ráda jezdí tramvají. Studuje scenáristiku na FAMU, živí ji psaní pro nadnárodní korporát a ve volném čase se zabývá pozitivním vlivem negativního myšlení.

Ráda by byla nejlepší kámoška s Papežem.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v RYBÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Původ jména Jakub najdeme v hebrejštině. Jeho dědečkem je prastaré jméno Jahagóbh (Jákob), které v překladu znamená „ten, kdo se drží za patu“, což je ve smyslu „druhorozený“. Stejně dopadl i biblický Jákob, který se při porodu „držel za patu“ svého bratra Ezaua. V ČR je 86231 Jakubů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 96
  • 297
  • 13 248
  • 332 631
  • 2 491 891
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet