Matouš, Rasťa a lékaři to zvládli na jedničku

autor: | Lis 8, 2021 | Rodina a Drobotina | 0 komentářů

Views: 58

Ledviny, jako ostatně všechny orgány v našem těle, jsou skvělý funkční stroj sloužíci správnému fungování našeho těla. Ovšem jen tehdy, pokud jsou zdravé. Tenhle hezký ještě malý člověk je Matouš a všichni mu říkají Maty. Dřív, než ho vyfotili s první svíčkou na dortu, mu lékaři úplnou náhodou objevili problém s jaterními testy a následně poté, po dalších vyšetřeních, onemocnění jater a sníženou funkci ledvin.

Po třech letech diagnostikovali cysty na ledvinách a genetické testy odhalily dědičné onemocnění jater a ledvin. To všechno do jeho sedmi let. Vzápětí nato musel absolvovat dialýzu a když mu bylo osm, lékaři mu s úspěchem transplantovali ledvinu. Dnes je mu 11, je to veselý a odvážný kluk. Nebál se pohovořit do mikrofonu a popovídat si jak s lékaři, tak s novináři. Nakonec jsem se ho zeptala, jestli má povolený nějaký sport:

„Hraju tenis,“ řekl mi, „no a občas si jdu začutat s klukama.“

Matouš

322 transplantací

Šikovní lékaři, kterým pomáhá moderní technika, umějí to, co jsme si před několika málo desítkami let dokázali představit jen stěží. V posledních 40 letech uskutečnili 322 transplantací dětským pacientům. Jejich průměrný věk je 13 let.

„Pokud dítěti transplantujeme ledvinu dospělého dárce, musíme si být jisti, že se do dětského bříška vejde,“ vysvětluje MUDr. Jan Burkert, Ph.D., primář Oddělení transplantací a tkáňové banky FN Motol, transplantační chirurg Národního programu transplantace ledvin u dětí.

Primář Burkert

Dítě není malý dospělý

Transplantace u dětí a pooperační péče mají svá specifická úskalí, byl tento program centralizován do největší nemocnice u nás, která disponuje nejkompletnější pediatrické zázemí.

Po transplantaci zůstává dítě v nemocnici 3 až 4 týdny, a pak dochází na pravidelné kontroly. Do školy se obvykle může vrátit po 8 týdnech od zákroku. Připadá mi to jako zázrak.

Maty nám řekl, že je rád, že může pravidelně a dost pít, což se při nutnosti dialýzy musí omezovat.

„Někteří malí pacienti mají po transplantaci sklon k nadváze. Doporučujeme proto fyzickou aktivitu a racionální stravu. Jde nám především o to, aby pacient mohl vést běžný život s minimem omezení,“ dodává k tomu doc. MUDr. Jakub Zieg, Ph.D., vedoucí lékař již citovaného Národního programu.

Ledviny obvykle nebolí

Tento párový orgán je jakási „pračka“ těla; čistí krev, z organismu vylučuje nežádoucí zplodiny a reguluje množství tekutin a soli v těle. Transplantace představuje nejoptimálnější náhradu funkce ledvin v případě jejich chronického selhání. Dočasně ji může nahradit dialýza, ale u dětí je tato náhrada problematická.

IMatouš s maminkoua

Současným trendem je proto transplantovat co nejdříve a umožnit dítěti normální život.

Nejčastější diagnózou, která vede ke konečnému stádiu chronického selhání ledvin jsou vrozené vady tohoto orgánu, určité typy zánětů ledvin, cystická onemocnění a dědičné nefropatie.

Optimismus ještě dvakrát

Snímek maminky s miminem a vedle stojícím sněhulákem: Filípek v náručí maminky už je Filip a je mu 26 let. Jeho mamince Jitce, která úspěšně podniká, je 49 let. Filip se jí narodil po opakované transplantaci ledviny.

Jitka s Filipem

A pak ještě Rastislav.

Pochází z Košic, ale vydal se na cestu, aby se nám ukázal. Od jeho 6 let ho sledovali a léčili dětští nefrologové. Vzhledem k tomu, že v Motole měli tehdy před lety zkušenost s 16 úspěšnými transplantacemi, přijel na zákrok do Prahy. Bylo mu tenkrát 8 let. Po základní škole šel na gymnázium a po maturitě šel studovat na Lékařskou fakultu UPJŠ v Košicích.

Rasťa2

Specializoval se na chirurgii, stal se členem transplantační skupiny a dnes s úspěchem transplantuje. A dokonce i děti!

Jste dojmutí? Já ano. 💖

Jana Ulíková

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Avatar
Jana Ulíková (Vltavína) Panna
Fakulta sociálních věd a publicistiky UK. Neúnavná propagátorka zdravé stravy a životního stylu. Miluje kameny a polodrahokamy, má o nich fůru knih a věří, že mají velkou moc. Musí to tak být, když rostou v zemi tisíce let. Ráda by mluvila jenom s milými lidmi, což nejde, a to je zoufalé, a taky by si dala koktejl s Betty MacDonald.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v RYBÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Původ jména Jakub najdeme v hebrejštině. Jeho dědečkem je prastaré jméno Jahagóbh (Jákob), které v překladu znamená „ten, kdo se drží za patu“, což je ve smyslu „druhorozený“. Stejně dopadl i biblický Jákob, který se při porodu „držel za patu“ svého bratra Ezaua. V ČR je 86231 Jakubů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 30
  • 297
  • 13 182
  • 332 565
  • 2 491 825
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet