Snář a zajímavosti kolem snění

autor: | Led 25, 2022 | Snář | 0 komentářů

Views: 616

Co jsou to sny? Ty tajemné příběhy, které vyplodí náš mozek během spánku? Ty příjemné, ale i noční můry? Za sny se považují prožitky iluzorních vjemů, co mozek v průběhu spánku vytváří.

Někdo je považuje za vnitřní odpověď organismu na vnější podněty a zážitky, co nasbíráme během dne. Někdo si sny pamatuje, jiní tvrdí, že vůbec nesní. Existují náměsíční lidé, kteří během snění dokonce chodí, vyráží na noční dobrodružství a ráno o ničem neví. Sny se zabývá lidstvo už od samotného počátku. Vzhledem k tomu, že průměrný člověk prospí asi třetinu svého života, se nám toho ale nazdá. A nakonec i naši věrní čtyřnozí přátelé sní, nejspíš o pořádné kosti nebo honbě za myší.

Ranná historie

Už staří Egypťané byli sny přímo fascinováni. Věřili, že se jedná o poselství duchů a právě z Egypta pochází i nejstarší dochovaný snář, jeho stáří se odhaduje na čtyři tisíce let. V té době existovali tak zvaní vykladači snů, jenž na základě svých věšteb a zkušeností utřídili symboly. Řekové pak dokonce stavěli snová orákula. V těchhle svatyních, které sloužily výhradně pro snění a vykládání snů, posunovali vědu kolem výkladu snů ještě o kus výš. Nápis „Poznej sám sebe.“ zdobí nejznámější věštírnu v Delfách. 

Výklad snů a věda

Postup výkladu snů se značně vyvinul a k vědeckému pojetí snění významně přispěli i slavní psychologové a psychiatři jako Jung, Freud, Fromm nebo Hobson. Vědci začali brát v úvahu emoce, traumata, životní styl a využívat sny k analýze osobností. Psychiatr Freud došel ve svém dlouholetém výzkumu k závěru, že potlačené pudy a traumata stojí za příčinou psychiatrických onemocnění jeho pacientů. Jung začal pracovat s archetypy a Fromm vycházel z pochopení symboliky ve snech. Podle Hubsona sny vůbec žádný význam nemají a jedná se jen o shluk elektrochemických signálů v mozku. Sny jsou tedy až do dnešních dnů záhadou a mystickou záležitostí. Jistě se s ním neshodnou takoví lidé, kterým se zdály sny, jenž se jim posléze vyplnily – buď je varovaly, jako například necestovat tím vlakem příští den ráno, nebo naopak vybídly k nějaké aktivitě, jako třeba k zakoupení losu, což vedlo k osudové výhře. Takových historek koluje celá řada.

 Symbolika ve snech

Díky fascinaci sny vznikla celá řádka snářů, takže když vidíme jasné symboly, stačí si vyhledat sen v knize nebo v on-line snáři, kterých je k dispozici také spousta. Tady je pár příkladů výkladů – řadě základních symbolů bývají připisovány univerzální významy. Ty nám můžou sice ledacos užitečného napovědět, ale přesto na ně plně nespoléhejme, neboť co člověk, to odlišná řeč symbolů.

Voda jako symbol ve snu představuje naše emoce anebo také naši nevědomou mysl. Důležitá je kvalita vody, jestli je čistá či zkalená, divoká či klidná. Určuje, jak účinně svoje emoce zvládáme. Velké vodní plochy jako moře symbolizují podvědomí a stav citů.

Létání patří mezi oblíbené sny, obzvlášť, pokud na ním máte kontrolu. A o kontrole to právě vypovídá, o kontrole nad svými životy.

592986 1024x715 1

Když ve snu hrajete, představuje to veselou společnost lidí. Hrát karty představuje provedení určité strategie v životní oblasti nebo že se pokoušíte najít chytré řešení. Symbolika na kartách, jestli ji ve snu zahlédnete, je důležitá. Káry znamenají úspěch a kříže zas jistotu, že neprohrajete.

Jídlo symbolizuje energii, znalosti a souvisí s intelektem, emocemi i spiritualitou. Jablko například symbolizuje radost, banán potlačení touhy, chléb možnou výhru nebo změnu k lepšímu a takový sýr pomíjivé štěstí.

Neoblíbený sen, ve kterém je člověk pronásledovaný, představuje odkládání nepříjemných povinností, jenž jedince děsí.

Pták ve snu obecně vyjadřuje svobodu, jak fyzickou tak duševení. Vrána připravuje na vážné změny ve vztahu a taková holubice je poslem smíření a míru.

Pokud vidíme ve snu květinu, pak se jedná o symbol křehkosti, krásy. V jógových naukách představují květy energetická centra, tak zvané čakry, na které soustřeďujeme například při meditaci.

Kniha je klíč k moudrosti a znalostem. Jeli ale pod vrstvou prachu, pak značí zanedbávané nebo zapomenuté vědomosti či důležité životní události.

Sny nakonec krásně vystihl Jean Cocteau: ,,Sny jsou literaturou spánku.”

shutterstock 389143717

Zdroj obrázku: Sergey Nivens / Shutterstock.com

Zpracovala: Silvie Dluhošová

 

Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna je v Úplňku Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Krásné a Kristovou láskou nabité jméno Magdaléna pochází z hebrejštiny. Znamená „žena z Magdaly“, původně „magdalská“. To proto, že Magdala bývalo starověké město v Izraeli, dnes Migdal. Původní význam aramejského slova „magdala“, podle kterého vznikl název města, je „ vysoká věž“. V ČR máme 4990 Magdalén a 11116 Magdalen.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 28
  • 279
  • 13 493
  • 333 432
  • 2 490 913
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet