asnotace 2
Magie

Smích, popel, saze a hlavně péče o domácí skřítky. To je původní nálada sazometné středy

111 Shares

Za pouhých 30 stříbrných zradil dnes Ježíše jeho dosavadní přítel. Podle některých písemností to ovšem Ježíš dopředu nejen věděl, ale sám o to Jidáše požádal. “a za tu oběť budeš proklet budoucími pokoleními”, stojí v jednom ze svitků od Mrtvého moře. Před tím, než se toto stalo, stalo-li se,  byl dnešní den předně dnem vymetání komínů a škaredý u našich předků rozhodně nebyl.

Totiž vedle toho, že by mohla být pro někoho tahle středa škaredá, což může být stejně dobře poslední dobou den libovolný či všechny, je původně hlavně středou sazometnou což už je lepší.

Nemračit, usmívat

A proč?

No zkraje vůbec ne kvůli Jidášovi.

Tento den se hospodyňky totiž věnovaly úklidu kamen, což mělo souvislost s ohněm a domácím krbem i jaksi analogicky.

Pod kamny totiž nejen, že bydlí celá řada skřítků, včetně Domovníka, o kterém jsme si povídali, ale oheň je také živlem očistným, posilujícím a z pohledu našich předků i životadárným.

skr

Celé období před Ostarové je věnované přípravě na nový život, jinými slovy na obnovu života a ten prostupuje nejen přírodou, ale také domovy a jejich obyvateli včetně domácích ochranných entit. Ani netušíte, kolik jich s vámi doma žije. Škodíci, Domovníček, skřítkové hledači, vodní skřítci… jeje

skr1

(… na tomto místě znovu děkuji paní Míle Myslíkové, ženě, která měla za to, že skřítkové existují a že každá věc má svou duši, každá květina svou vílu, každý kámen Gnoma, každý strom Dryádu, děkuji za tento nádherný vklad do života, který mi dala.) 

Ohni se prostě věnovala velká pozornost. Mimochodem oheň obhospodařují skřítci Salamandři (ale my si to zase připomeneme na Velký pátek).

No a jak byly ty hospodyňky dnes zanořené pod kamny a jak se věnovaly všemu kolem topení, logicky byly i umouněné od sazí a popela.

close up woman s face hands covered mud young woman dirty face arms dark background close up 115997228

A tak, aby to nevypadalo, že se mračí, nebo aby se snad nemračily doopravdy, chodily navečer navzájem na návštěvu a s drobným dárkem si nosily úsměv.

Jednoduše se snažily jedna druhou rozesmát.

To je vedle starostí o ohniště i hlavní rituál dnešního dne.

hol1

Pokud chcete zacouvat historií zpět až našim pohanským předkům a vyzkoušet si, jaké měli pocity, co prožívali a jak je to malebné, musíte chvíli připustit to, co nám odplulo s dětskými střevíčky. Tedy, že skřítkové existují, a že jich je s vámi doma celá plejáda. 

Pro skřítka Domovníčka, který chrání vás, váš domov a bydlí pod kamny či pod sporákem, a který, když se stěhujete, odchází s vámi v nějaké vysoké botě, dejte večer ke kamnům krajíc chleba, aby věděl, že si jeho péče vážíte. Domovníkovi jsou podřízení všichni ostatní domácí skřítci. 

Pro Škodíky, což jsou ti darebáci, kteří pojídají v pračce ponožky, což vysvětluje, proč když dáte do bubnu pár, vyndáte jen jednu, kteří dokáží zúžit futra když nesete tác, nebo přistrčit stůl, když se zvedáte, nasypte na dřez, nebo tam, kde je voda, špetku cukru. Budou vás pak celý rok více šetřit. 

Pro skřítky Hledače, což jsou pomocníčci, kteří, když Škodíci uzmou klíče od auta, které ještě před minutou ležely na stole a teď jsou fuč, tyto zase najdou a vrátí, takže vy pak máte dojem, že ty klíče na chvíli zmizely v nějaké jiné dimenzi, že prostě byly neviditelné. (Mimochodem, když něco hledáte, vezměte hrneček, požádejte Hledače aby vám to našli a hrneček otočte na stůl dnem nahoru. Do úplnku vám to Hledači najdou a dají někam na oči.) No a pro hledače, vložte dnes pod hrneček kousek jablka. Milují ho!

Pokud nejste úplný suchar, a jestli se vám chce cítit se chvíli jako v pohádce, zkuste ten rituál. Věřte, že na to budete pak myslet celý rok. 

Mějte krásný den, užijte si to a buďte hodně zdraví!

Keep smile pleas, Popelky! 😊💝

Michaela Kudláčková


Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře,sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti. Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x