Detail příspěvku: EEPROM – programovatelná součástka

EEPROM – programovatelná součástka

autor: | Čvn 29, 2022 | Komerce | 0 komentářů

Návštěvy: 41

EEPROM (Electrically-Erasable Programmable Read-Only Memory) je typ počítačové paměti. Lze do ní zapisovat opakovaně údaje.

 Co je to EEPROM?

EEPROM je energeticky nezávislá paměť. Jakmile dojde k odpojení napájení, nedochází ke ztrátě obsahu. EEPROM má malou kapacitu paměti (pojme jen několik desítek kB), ale vzhledem k nestálosti a nízkým výrobním nákladům má široké využití. Používá se v produktech, kdy je potřeba ušetřit jen minimum dat, například v případě firmware hardwaru. 

Ačkoliv má skutečně malou paměť, v praxi se používají řešení, kdy musí být tato paměť několikanásobně větší. Nejčastěji se jedná o přenosné počítače, kam se ukládají soubory pro BIOS. 

Jak se zapisuje a čte v EEPROM?

Přepis či zápis do paměti EEPROM lze provádět po jednotlivých bytech. Naopak v paměti FLASH se mazání a zápis provádí hromadně. Aby bylo možno zápis provádět, je nutné použít speciální přístupové procedury, vyrovnávací paměť a RAM. Naopak EEPROM čip nevyžaduje ke čtení a zápisu žádné složité operace. Je však potřeba počítat s pomalejším zápisem i čtením, než je tomu právě u Flash pamětí. Rychlost zápisu u EEPROM je přibližně 3,3 ms / buňku.

U EEPROM lze provádět čtení z paměti donekonečna, ale provádění změn je možné pouze omezeně. Záleží to na konkrétním modelu a výrobci. Lze vybírat modely s 10 000 až 1 000 000 cykly. Jakmile počet daných cyklů překročíte, paměť přestává fungovat. Každá operace, kdy dojde k vymazání paměťové buňky, způsobí postupné zhoršování vlastností izolantu. V důsledku toho dochází k úniku elektrického náboje a tím k pomalému mazání obsahu buňky. Čím více cyklů vymazání bylo provedeno, tím je proces rychlejší.

Konstrukce EEPROM

Paměťové buňky EEPROM jsou postaveny na bázi tranzistorů s efektem pole sestávajících ze dvou hradel: plovoucí a řídící. Použití tenčí vrstvy oxidu křemičitého než v případě EPROM mezi plovoucím hradlem a kolektorem a silné elektrické pole umožňuje tunelovací jevy používané při aktivaci tranzistoru. Přiměřeně vysoké napětí a polarizace řídicího hradla/odvodu způsobují hromadění nebo vybíjení nábojů plovoucího hradla.

shutterstock 16557554412

Nabíjení hradla uzamkne tranzistor, což odpovídá logické “0”. Výboj nutí tranzistor k činnosti, což odpovídá výskytu logické “1”. Máte-li zájem o EEPROM či jiné součástky, navštivte stránky tme.eu.

Zdroj foto: raigvi / Shutterstock.com

Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Marcela je jméno, jehož původ najdeme v latině. Patrně bylo odvozeno z římského Marcus a zdrobnělé podoby Marcellus, což je zase odvozenina jména boha války Marse. Marcela s ohledem za základ slova by tedy mohla být „malá bojovnice“. V doslovném překladu ale znamená „zasvěcená bohu války”, „zasvěcená Martovi”. V ČR je 61 235 „malých bojovnic“.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 250
  • 410
  • 23 441
  • 361 020
  • 2 418 992
  • 3 795
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet