Jak získat rekvalifikační kurzy zdarma?

autor: | Zář 5, 2023 | Ranní kávy | 0 komentářů

Views: 124

Vaše stávající práce vás nebaví nebo v současném oboru nemáte dobré uplatnění? Nikdy není pozdě začít znovu! Nebojte, není potřeba chodit znova do školy, stačí si udělat rekvalifikační kurz. A ten můžete za určitých podmínek získat i zdarma.

Zajímavější práce, více peněz, nový kolektiv, rozšíření svých schopností a dovedností. Tohle jsou nejčastější důvody, proč se lidé rozhodnou vzdělávat se i uprostřed pracovního života a měnit obor. Rekvalifikace je tou správnou cestou, kterou byste se v takovém případě měli vydat.

  Do půl roku máte úplně jiný život

Rekvalifikační kurzy trvají okolo tří měsíců. Výuka probíhá pouze o víkendech, abyste je mohli absolvovat i při současné práci, málokdo si totiž může dovolit opustit zaměstnání a být dočasně bez příjmu.

Během těchto tří měsíců si osvojíte vše potřebné, abyste mohli začít v úplně novém oboru. Jednoduché to nebude. Čím více času studiu věnujete, tím lepší pozici při hledání práce budete mít. Výuka sice probíhá jeden den v týdnu, ale je jen na vás, kolik času osvojování si nových dovedností věnujete.

Po třech měsících máte absolvovaný kurz, v ruce potvrzení od MŠMT (je vhodné si vybírat rekvalifikační kurzy, kde toto potvrzení dostanete) a můžete začít rozesílat životopis.

  Rekvalifikační kurz zdarma pro uchazeče v evidenci Úřadu práce

Rekvalifikační kurz může absolvovat kdokoliv. Ceny jsou různé, obvykle se pohybují mezi deseti a dvaceti tisíci korun. Pokud aktuálně nemáte žádné zaměstnání a jste vedení v evidenci Úřadu práce jako uchazeč nebo zájemce o zaměstnání, úřad vám rekvalifikaci proplatí.

Je potřeba splnit následující podmínky:

  • Být veden v evidenci Úřadu práce.
  • Mít vstupní předpoklady pro daný rekvalifikační kurz a profesi, na niž se chcete rekvalifikovat.
  • Být zdravotně způsobilý/á pro danou profesi.
  • Rekvalifikaci potřebujete, tj. se svými aktuálními zkušenostmi a vzděláním si nemůžete najít práci.
  • Rekvalifikace musí být účelná, tedy po jejím dokončení máte šanci získat zaměstnání v tom oboru.

Jak je vidět, některé z těchto podmínek jsou vágní a dá se o nich diskutovat. To, zda vám Úřad práce náklady na rekvalifikační kurz proplatí, nebo nikoliv, však budete vědět ještě před jeho začátkem. Kurz pak samozřejmě musíte úspěšně dokončit, jinak budete peníze vracet. Úřad práce má stanovený poměrně štědrý limit, za období 3 let vám na rekvalifikační kurzy může vyplatit až 50 000 Kč. Cena kurzu vás tedy pravděpodobně limitovat nebude.

Extra tip: Jste aktuálně bez práce a ve vašem oboru se vám líbí? Nikdo neříká, že ho musíte měnit. Vždyť existují i rekvalifikační kurzy, které vás posunou dál v oboru, v němž už pracujete. Na trhu práce pak získáte lepší pozici a snadněji si najdete zaměstnání.

  Co musíte podniknout, abyste získali rekvalifikační kurz zdarma?

Splňujete výše popsané podmínky a máte pocit, že by vám úřad mohl kurz proplatit? Postup je jednoduchý:

 1. Najděte si rekvalifikační kurz, který byste chtěli absolvovat a vyhovuje vám termínem i místem (některé probíhají i kompletně online).
 2. Vyplňte formulář Zájem o zvolenou rekvalifikaci uchazeče o zaměstnání (vytisknete si ho sami, nebo si ho vyzvednete na úřadu práce).
 3. Kontaktujte společnost, u které se chystáte rekvalifikační kurz absolvovat, pomůže vám vyplnit formulář a dodá podklady.
 4. Vše (formulář + podklady) doručte na úřad práce, buď osobně, nebo přes datovou schránku.
 5. Vyčkejte na vyřízení žádosti. Nezapomeňte, že úřad na to má 30 dnů a vše musí být vyřízeno před začátkem rekvalifikačního kurzu, takže je potřeba si o uhrazení kurzu požádat s dostatečným předstihem.
 6. V případě úspěchu vám Úřad práce dá potvrzení o úhradě kurzovného, které předložíte vzdělávací společnosti.
 7. Nezbývá než nastoupit na kurz.

Složité to tedy není, jen je třeba začít s vyřizováním co nejdříve.

eff ucebnice

Jaký rekvalifikační kurz si nechat proplatit?

Přece takový, který vás dovede k vysněnému zaměstnání! A to může být pro každého trochu jiné. Neváhejte se ale inspirovat tím, co je aktuálně populární. Není na škodu absolvovat kurz v oboru, jenž má aktuálně potenciál. Ostatně i to se při podávání žádosti o proplacení hodnotí.

Takže co je nyní v kurzu? Například kurzy účetnictví, daňové evidence, personalistiky, programování, online marketingu nebo grafiky. Nabídky práce v těchto oblastech jsou bohaté a s nalezením práce určitě nebudete mít problém. Kromě toho ve většině z nich můžete fungovat jako zaměstnanec, ale i na volné noze na živnostenský list. Lákalo by vás osamostatnit se?

  Kde si prohlédnout nabídku rekvalifikačních kurzů?

Úřad práce ČR doporučuje vyhledávat na webu Eu-dat.cz. Je to jakási databáze všech možných rekvalifikačních kurzů a také společností, jež je vyučují. Nezapomeňte si pohlídat, že kurz má akreditaci MŠMT ČR. Absolvování takového kurzu má určitě větší váhu než nějaký náhodný kurz od málo známé společnosti.

Snímek obrazovky 2023 09 05 183603

Všimněte si, že v nabídce na daném webu najdete i kurzy jednodenní či dvoudenní. Ty ale nejsou rekvalifikační, jde spíš o doplnění znalostí, rozhodně vás nepřipraví na vykonávání pozice v úplně novém oboru. Web je totiž databází dalšího profesního vzdělávání, ne pouze rekvalifikačních kurzů.
Chcete-li si prohlédnout výhradně rekvalifikační kurzy, a to konkrétně ve výše vyjmenovaných populárních oblastech, zamiřte třeba na web Orange Academy, vzdělávací společnosti, která tyto kurzy pořádá ve městech po celé republice. Její kurzy jsou akreditované ministerstvem a samozřejmě vám ráda pomůže s vyřízením proplacení kurzu od úřadu.
Zpracovala: Placla

Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v RYBÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Původ jména Jakub najdeme v hebrejštině. Jeho dědečkem je prastaré jméno Jahagóbh (Jákob), které v překladu znamená „ten, kdo se drží za patu“, což je ve smyslu „druhorozený“. Stejně dopadl i biblický Jákob, který se při porodu „držel za patu“ svého bratra Ezaua. V ČR je 86231 Jakubů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

 • 82
 • 297
 • 13 234
 • 332 617
 • 2 491 877
 • 3 798
 • 28
 • 1 860
0 Shares
Share
Tweet