Eko výtvarka bez výdajů

autor: | Srp 29, 2023 | Rodina a Drobotina | 0 komentářů

Views: 123

Na poli zábavné výchovy dětí k ekologii je kniha Zero waste pro děti od autorky Karine Balzeau asi nejlepším počinem, který jsem zatím potkala. Podtitulem je 32 výzev k péči o planetu Zemi. 

Kniha Zero Waste

Kniha Zero Waste

Většina z těchto výzev jsou výtvarné nebo zábavné projekty. Srozumitelně po jednotlivých krocích popsané a s návodnými obrázky. Jak naznačuji v názvu článku, a rovněž jak evokuje název knihy, projekty vycházejí primárně z toho, co již doma najdete. Neměly by tedy rodičům přinést téměř žádné výdaje. Věkově, pokud děti mají vyrábět samy, bych knihu odhadla na 8 – 11 let. S pomocí rodičů pak můžete směle tvořit od školkového věku.

Útlá knížka na začátku koncept znovupoužití (re-use) dětem vysvětluje. Odpadek je něco, co již nepotřebujeme, co je k vyhození. Pokud však pro daný odpadek nenajdeme další využití, a tím  jej nepřekvalifikujeme na něco užitečného, potřebného. Knížka například radí průzkum (a úklid) pokojíčku a z nalezených odložených věcí uspořádat bazárek…
Projekty bych s trochou nadsázky rozdělila do čtyř skupin: znovuvyužití oblečení, jídlo, smíchávání (aneb alchymie) a ostatní.

tawaši

tawaši 

Ze starého oblečení či látek kniha vyrábí bezprsté rukavice, džínovou čelenku, nebo trochu obtížnější výrobek, mycí houbičku tawaši. Na tu je potřeba vyrobit podložku a zatlouci 28 hřebíčků.

Mezi jednodušší návody lze řadit vyrobení ubrousků na utírání pusy, nahrazujících jednorázové papírové, nebo návod zabalit dárky do látky v japonském stylu furošiki a nahradit jimi neekologické jednorázové papírové obaly na dárky.

Děti může bavit vytvořit jednoduchá, ale opravdová jídla jako zeleninové kari ze zeleniny, která je již trochu ovadlá, nebo sladký dezert ze zbylého ovoce a sušenek. Ty odvážnější se mohou pokusit o výrobu kopřivového pesta nebo vlastní limonády.

náramekMálokteré dítě nebaví smíchávat různé lektvary. Proto z knihy možná úplně nejoblíbenější budou návody na osvěžovač vzduchu z citrusů, na lepidlo z mouky, jak si vyrobit svou vlastní zubní pastu nebo deodorant ze včelího vosku a kokosového oleje.

Do skupiny poslední, ostatních výtvarek, bych asi zařadila výrobu recyklovaného papíru a náramků z bavlnek. Jsou z knihy asi nejméně originální, ale určitě se dají řadit ke zlaté klasice dětského vyrábění.

Tak do čeho se pustíte?

Milá Míla

Článek pro vás napsala:

Míla mila
Míla mila
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v RYBÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Původ jména Jakub najdeme v hebrejštině. Jeho dědečkem je prastaré jméno Jahagóbh (Jákob), které v překladu znamená „ten, kdo se drží za patu“, což je ve smyslu „druhorozený“. Stejně dopadl i biblický Jákob, který se při porodu „držel za patu“ svého bratra Ezaua. V ČR je 86231 Jakubů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 80
  • 297
  • 13 232
  • 332 615
  • 2 491 875
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet