Džiddú Krišnamúrti: Co děláte se svým životem?

autor: | Dub 6, 2021 | Společnost | 0 komentářů

Views: 174

Čím jsem starší, tím raději mám knihy, u kterých platí, že čím méně z nich čtu, tím lépe. Opouští mě v poslední době hlad po informacích? Možná. Přichází ke mně touha se přimknout k tomu, co už vím, co znám a pozorněji si to zopakovat.

A právě v tu chvíli k mne přišla kniha Co děláte se svým životem, o které upřímně musím říct, že jsem ji až nerada četla prvně narychlo, abych věděla, o čem je, poněvadž jsem už v tu chvíli věděla, že je právě z těch, které si chci vymlsávat jako sladký bonbon, jako kvalitní zelený čaj.
Nehodí se pro hltavé čtení.

Hodí se pro chvíle, kdy jí věnujete – i hodně času – ale málo čtení. Tak silná, hutná jsou její pojednání, která navíc chtějí, aby teprve TO přečtené ve vás probudilo vaši vlastní pravdu. A ta vyžaduje čas, klid, ticho.

Tak pokud máte podobnou touhu, čtěte… toto je kniha právě pro vás….

Patinovaná kniha z voňavého papíru přehledně a něžně s hloubkou a laskavostí napsaná. Přesně do ruky. Ideální je jí udělat místečko tam, kde pijete čaj, kávu, kde trávíte svou malou volnou chvilku sama pro sebe. Kde čerpáte energii. Ona tam bude, s obálkou, na které vzor drobných smítek bude stále vzbouzet nutkavou potřebu ji pohladit, přehladit, otřít… a otevřít. Je jako přítelkyně, kterou u té kávy nebo čaje potřebujete. Udělejte jí i místečko v duši.

Knížku Co děláte se svým životem jsem tedy přečetla proto, abych věděla, o čem je. Nevycházela jsem z údivu a docela mi naplnila mozek i srdce. Odpověď na otázku danou titulem knihy je ale jednoduchá: Dost často ho promrháváme na nepodstatnosti.

Proč je člověk líný? Pravděpodobně se přejídá, příliš pracu­je, příliš chodí, příliš mluví, dělá příliš mnoho věcí, a tak když se ráno vzbudí, tělu se přirozeně nic nechce. Jelikož jste předchozí den nestrávili inteligentním způsobem, tělo je nazítří unavené. A trestat ho a cepovat nikam nevede. Zatímco když jste během hovoru pozorní, když jste pozor­ní při práci, když dokážete udržet plnou pozornost byť jen pět minut v kuse, už to bohatě stačí. Buďte pozorní, když jíte, nehltejte a necpěte se vším možným naráz. Uvidíte, že zanedlouho si vaše tělo vypěstuje vlastní inteligenci. Nemusíte ho k tomu nutit – inteligence se v něm sama roz­vine a napoví mu, kdy má vstát a kdy nemusí. Začnete zjiš­ťovat, že člověk může chodit do práce a vést každodenní život, aniž by se sebou musel pořád bojovat, protože ne­plýtvá energií, ale vždy ji naplno využívá – a to je meditace.

co

Asi i proto mne hodně zaujala stať o lenosti, která přichází tehdy, když tělo lépe než my ví, že mrháme energií na neinteligentní a nesmyslný způsob života.

A rovnou vám řeknu, jak to dopadlo. Vložila jsem do svého života plného práce, distanční výuky a věčného nestíhání toho, co by jako žena a matka od dětí měla stíhat, kousek pohybu, kousek času pro sebe a pro své tělo: řeklo si. Vlastně mi to říkalo už dlouho. Ano, bolelo to, bolí to stále, ale už je tu výsledek: nejsem líná, vstávám s radostí a jsem plná energie. Ten kus času pro sebe, pro udržování si tělesné schránky bylo tím, co mi mělo dát smysl. A s jiným naladěním těla i ducha se nyní vrhám i do probírky ostatních činností tak, aby život dával větší smysl.

Tolik malá zkušenost….

Ale zpět ke knize. Udělá ve čtenáři velkolepý dojem: pramenící z jejího pochopení. Toho, které zamýšlel autor. Naučte se přemýšlet nad životem.

To, co se v knize píše, není to, co si máte myslet vy.

Ale jen to při lehkém čtení ukazuje, kde se vám samotným ukazuje a kde cítíte svou pravdu, podle které žít.

A s tím souhlasím.

Proto, když nyní beru knížku znovu do ruky, už má své místo u postele a u místečka, které mám ráda. Už se stala mojí čajovou kamarádkou.

A platí to krásné a čtenářsky sladké: čím méně z ní čtu, tím lépe. Tím kvalitněji chutná.
Už je vzácné koření, protože co věta, to velká, hluboká moudrost, která zasahuje do dialogu s vaší vlastní moudrostí.

Ideální dárek. Ideální kniha pro každou ženu, která cítí, že potřebuje najít sebe. Svůj smysl života.

cod

Nenajdete ho v této knize, ale najdete ho tím, že začnete přemýšlet jako autor.

A čím méně informací, tím lépe… mám poslední dobou ten pocit…

O autorovi: Džiddú Krišnamúrti (1895 – 1986) se narodil indickým rodičům v Madanapalle, malém městě na jihu Indie, vzdělání získal v Anglii a později přednášel po celém světě. Odmítal příslušnost k jakékoliv kastě, národnosti či vyznání a nehlásil se k žádné tradici. Skoro šedesát let křižoval svět, setkal se i s významnými vědci, psychology, náboženskými vůdci a profesory na univerzitách – lidé se sjížděli na jeho promluvy, četli jeho knihy. Ústřední téma jeho knih je odvrhnutí duchovních i psychologických dogmat, autorit, a to včetně kultu jeho samotného. Hlásal, že člověk se od strachu, dogmat a naučených vzorců osvobodí jen upřímným poznáním sebe samého. V češtině vyšlo 12 jeho knih.

Knihu vydalo nakladatelství Alferia, https://www.alferia.cz/co-delate-se-svym-zivotem-11723/

Renata Petříčková

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v RYBÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Kristýna pochází z řečtiny a u nás známe několik obdob tohoto hezkého jména. Kristina, Kristína apod. Základ je ale stejný pro všechny, a tím je řecké slovo „christianos“, což v překladu znamená „Křesťan“. Kristýna je tedy „Křesťanka“ a v ČR jich máme 43231. (Všechno nejlepší, Toro! Redakce)

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 11
  • 315
  • 13 287
  • 332 856
  • 2 491 509
  • 3 798
  • 28
  • 1 860
0 Shares
Share
Tweet