Cestovní pojištění je nezbytným doplňkem všech typů cest do zahraničí. Jak si vybrat to správné?

autor: | Říj 19, 2022 | Cestování, Komerce | 0 komentářů

Views: 19

Rozsah cestovního pojištění. Základním kritériem je rozsah pojištění. Ten souvisí s účelem cesty. Je proto potřeba pečlivě promyslet, které aktivity budeme provozovat, což platí zejména například pro dovolenou. Plynou z nich totiž odlišná rizika, která je potřeba pokrýt. Běžně bývá v rámci cestovního pojištění zahrnuto:

 • ambulantní lékařské ošetření
 • předepsané léky a zdravotnický materiál
 • hospitalizace
 • lékařsky neodkladná operace
 • převoz nemocného do ČR
 • převoz tělesných ostatků do ČR
 • zubní ošetření k odstranění akutní bolesti
 • případně další doplňkové asistenční služby (dle jednotlivých pojistných podmínek)

Například rizikové sporty bývá možné zvlášť připojistit. Stejně tak může být nutné si sjednat předem pojištění například na storno zájezdu, ubytování nebo letenky. Hodit se vám může i připojištění zavazadel a odpovědnosti (lidově tzv. „pojistka na blbost“).

Pozor, běžný průkaz pojištěnce (EHIC) se vztahuje pouze na krytí léčebných výloh. Proto je vhodné ho využít pouze na krátkodobé cesty po Evropě v rámci víkendů (eurovíkendy). Využít u něj nemůžete asistenční služby, pojištění zavazadel, odpovědnosti ani smrti.

Zmiňovaná úhrada nákladů v případě smrti pojištěného by měla být v cestovním pojištění zahrnuta vždy. Neměla by vás uklidnit myšlenka, že není zapotřebí myslet hned na nejhorší scénář. Pakliže už na podobnou situaci dojde, repatriace nebo převoz ostatků je velmi nákladná, částky se běžně šplhají řádově do stovek tisíc korun.

Pojistné limity

 Podstatné jsou rovněž limity pojistného krytí. Pojistné limity určují, jak vysokou částku vám pojišťovna v případě pojistné události zaplatí. Ty souvisí nejen s provozovanými aktivitami, ale také s plánovanou cestou do konkrétního státu.

V případě cesty pouze po sousedních státech totiž může být dostačující i nižší limit pojištění kolem 3 000 000 Kč. V rámci vzdálenějších destinaci se doporučují limity na hranici přibližně 5 000 000 Kč. Cesty do exotických destinaci nebo do USA vyžadují ještě vyšší nastavení pojistných limitů kolem 10 000 000 Kč.

Částku nad rámec pojistných limitů vždy musíte případně uhradit sami z vlastních prostředků. Vysoké pojistné limity proto mají zejména pro cesty mimo Evropu své opodstatnění. Náklady na lékařské ošetření jsou v těchto destinacích značně vysoké.

Obecně se tudíž pojistné limity vyplatí spíše naddimenzovat než zbytečně podcenit. Zvláště ohroženou skupinou jsou na cestách zejména děti a senioři. Pro ně se tak jednoznačně vyplatí nastavení vyšších limitů. Některé české pojišťovny už na toto konto mají k dispozici dokonce i cestovní pojištění bez limitů.

V souvislosti s pojistnými limity je na místě si také ověřit, jak se vaše pojišťovna staví k ošetření u zubního lékaře. V některých případech mohou být limity nastaveny velmi nízko.

Asistenční služby

 Asistenční služby představují důležitou součást vašeho pojištění. Asistence v českém jazyce vám jednoznačně pomůže při řešení krizových situací.

Obrátit se tak na ni můžete s dotazem na nalezení nejbližšího lékařského zařízen, asistenční služby zajišťují běžně i další turistické informace. Umí i zařídit tlumočníka. Tato součást cestovního pojištění je tak zcela neocenitelná zejména pro cestovatele, kteří mají jazykovou bariéru.

Užitečná forma pomoci všem cestovatelům je k dispozici nepřetržitě. Kontakt naleznete na kartičce, kterou od své pojišťovny při sjednání produktu dostanete. Noste ji proto pro případ potřeby vždy u sebe. Kromě kontaktních údajů je na tomto dokladu vypsáno i číslo pojistné smlouvy, které budete v kontaktu s asistencí potřebovat. Pamatovat si ho zřejmě nebudete, asistenční karta je proto pro vás důležitým dokumentem.

Cena pojištění

 Pro dospělého jednotlivce vychází cestovní pojištění kalkulované na cestu trvající několik dní řádově na několik desítek korun. Nejedná se tedy o nijak vysoké částky, pomoc, kterou vám cestovní pojištění poskytne, je ale mimo domov zásadní.

Proto není ani vhodné pokoušet se za každou cenu šetřit a hledat nejlevnější pojištění. Platí totiž, že čím nižší je cena pojistky, tím nižší jsou i pojistné limity. Nemá sice význam zbytečně přeplácet, nicméně příliš levné pojištění nám v honbě za finanční úsporou nemusí nakonec pomoci.

Stejně tak cenu přirozeně ovlivní doba, po kterou hodláte v zahraničí pobývat. Logicky totiž platí, že čím víc času na cestách strávíte, tím dražší ve výsledku pojistka bude. U delších cest je tak nutné s dražší pojistkou automaticky počítat. Může se vám pak i vyplatit dlouhodobé cestovní pojištění, které je určeno lidem, jež v zahraničí zůstávají déle nebo cestují pravidelně.

Cenu pojištění může ovlivnit taktéž stávající situace. Změny aktuálního vývoje v souvislosti s pandemií koronaviru si totiž mohou vyžádat konkrétní opatření, která jsou v kompetenci jednotlivých států. Na to pak reagují i pojišťovny změnami cen.

Výluky a výjimky z pojištění

 Ne každý, kdo cestovní pojištění potřebuje, si ho může podle výše uvedených kritérií bezproblémově sjednat.

V první řadě se mohou s odmítnutím ze strany pojišťovny setkat těhotné ženy. Platí to zejména pro vyšší stupeň těhotenství, kdy dotyčnou nelze u některých poskytovatelů pojistit. Na trhu však působí i pojišťovny, které naopak nabízejí i pojištění pro případ porodu.

Je tak nutné si před uzavřením pojistky důkladně prostudovat pojistné podmínky. Najdete v nich totiž i všechny ostatní výluky.

Typicky se v nich objevuje klauzule o událostech způsobených válkou či terorismem. Na potenciální rizika způsobená těmito událostmi se pojištění pak jednoduše nevztahuje. Je proto potřeba na to pamatovat při výběru destinace a u těch nebezpečných počítat s rizikem.

Pojišťovna samozřejmě odmítne plnit taktéž za předpokladu, že pojistnou událost způsobíte úmyslně nebo pod vlivem alkoholu či návykových látek.

Rixo

Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Ilja je, ač se to nezdá, původem z hebrejštiny. Jeho původní podoba je Elí-jjáhu, což znamenalo „Bůj je můj pán“. Do Ruska, kde je obvyklejší, doputovalo jméno přes Řecko, kde znělo jako Elías a odsud pak v podobě Ijla i k nám. Význam mu ale zůstal stejný. „Bůh je můj pán“. V ČR je 591 nositelů tohoto zajímavého jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

 • 8
 • 286
 • 13 820
 • 333 922
 • 2 490 358
 • 3 798
 • 28
 • 1 860
0 Shares
Share
Tweet